Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Spása“ horníků se odkládá. Vznik zóny Barbora brzdí i úřední problémy

  17:23aktualizováno  17:23
Darkov – 2017, Lazy – 2018. Plánovaný konec dvou šachet na Karvinsku se blíží, ovšem vznik průmyslové zóny Barbora, kde by propuštění horníci mohli najít práci, se naopak opět odkládá. Vedle peněz stavbu brzdí také úřední problémy.

Nová průmyslová zóna má vzniknout na místě bývalého dolu Barbora mezi Karvinou a Havířovem. | foto: Archiv MF DNES

Tři měsíce, od 15. května, čekali úředníci karvinského stavebního úřadu na rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj o tom, kdo bude rozhodovat o odvoláních proti rozhodnutí o napojení plánované průmyslové zóny Barbora na přívod plynu. Dočkali se teprve v úterý.

„Datovou zprávou nám dnes bylo doručeno rozhodnutí o tom, že plynovou přípojku bude kvůli možné podjatosti moravskoslezského krajského úřadu řešit krajský úřad v Olomouci,“ sdělila karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová.

Ostravský krajský úřad totiž nemůže rozhodovat o odvoláních proti jednotlivým povolením pro stavbu zóny po námitkách jejích odpůrců.

„V rámci územních řízení, u kterých evidujeme odvolání ze strany některých účastníků řízení, vystupujeme zatím stále jako budoucí investor,“ vysvětlil důvody možného střetu zájmů hejtman Miroslav Novák.

„Proto nemůžeme ovlivnit některé skutečnosti mající vliv na harmonogram příprav.“ A tím komplikace nekončí.

„V současnosti jsou při přípravě průmyslové zóny platná dvě rozhodnutí: o technické a dopravní infrastruktuře, tedy napojení na silnice a inženýrské sítě, a rozhodnutí týkající se napojení zóny na vlečku,“ vysvětluje Šárka Swiderová.

Při přípravách se tak stále čeká nejen na již zmiňované rozhodnutí o plynové přípojce, ale stále běží také řízení ve věci hrubých terénních úprav. I toto rozhodování ministerstvo přidělilo olomouckému krajskému úřadu. Podle informací MF DNES Olomoučtí v tomto případě celou věc vrátí do Karviné k novému projednání.

Průtahy mohou odradit investory

Pro samotnou průmyslovou zónu Nad Barborou mohou mít tato zdržení fatální důsledky. Bez všech potřebných povolení totiž nemůže být vydáno územní rozhodnutí, a zóna se tak nemůže připravovat na příchod možného investora.

„V posledních letech se povolovací procesy u větších investičních akcí začínají protahovat, což bohužel může i v případě výstavby nových průmyslových zón ovlivnit rozhodování budoucích investorů o umístění investice na daném území,“ varuje hejtman před možným prodlužováním příprav stavby průmyslové zóny.

Ty totiž kraji chybí. Po stavebním boomu souvisejícím s příchodem automobilky Hyundai se příprava velkých průmyslových zón prakticky zastavila. Velkému strategickému investorovi nyní nemá kraj, s výjimkou několika desítek hektarů v Mošnově, co nabídnout.

Zaplněná je pak rovněž většina menších průmyslových zón, které připravila města. Výjimkou nejsou ani ty na Karvinsku, dlouhodobě trpícím vysokou nezaměstnaností.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

Muži od sporáku chytila košile, těžce popálený letěl do nemocnice

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Chtěl si ohřát jídlo, ale od sporáku mu vzplanula košile a následně se osmašedesátiletý muž popálil na horní polovině...

Lékaři krnovské porodnice získali ocenění za porody bez jejich zásahů

Porod (ilustrační foto)

Porodnice v Krnově, kterou pro vstřícný přístup zdravotníků k přání rodiček vyhledávají ženy z celého Česka, se dočkala...

Ostravský soud zřejmě spojí dvě Dědicovy kauzy. Zrychlí tím řízení

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě.

K projednávané obžalobě Martina Dědice z ovlivňování zakázek a přijímání úplatků přibude brzy i obžaloba z krácení...Najdete na iDNES.cz