Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Spása“ horníků se odkládá. Vznik zóny Barbora brzdí i úřední problémy

  17:23aktualizováno  17:23
Darkov – 2017, Lazy – 2018. Plánovaný konec dvou šachet na Karvinsku se blíží, ovšem vznik průmyslové zóny Barbora, kde by propuštění horníci mohli najít práci, se naopak opět odkládá. Vedle peněz stavbu brzdí také úřední problémy.

Nová průmyslová zóna má vzniknout na místě bývalého dolu Barbora mezi Karvinou a Havířovem. | foto: Archiv MF DNES

Tři měsíce, od 15. května, čekali úředníci karvinského stavebního úřadu na rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj o tom, kdo bude rozhodovat o odvoláních proti rozhodnutí o napojení plánované průmyslové zóny Barbora na přívod plynu. Dočkali se teprve v úterý.

„Datovou zprávou nám dnes bylo doručeno rozhodnutí o tom, že plynovou přípojku bude kvůli možné podjatosti moravskoslezského krajského úřadu řešit krajský úřad v Olomouci,“ sdělila karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová.

Ostravský krajský úřad totiž nemůže rozhodovat o odvoláních proti jednotlivým povolením pro stavbu zóny po námitkách jejích odpůrců.

„V rámci územních řízení, u kterých evidujeme odvolání ze strany některých účastníků řízení, vystupujeme zatím stále jako budoucí investor,“ vysvětlil důvody možného střetu zájmů hejtman Miroslav Novák.

„Proto nemůžeme ovlivnit některé skutečnosti mající vliv na harmonogram příprav.“ A tím komplikace nekončí.

„V současnosti jsou při přípravě průmyslové zóny platná dvě rozhodnutí: o technické a dopravní infrastruktuře, tedy napojení na silnice a inženýrské sítě, a rozhodnutí týkající se napojení zóny na vlečku,“ vysvětluje Šárka Swiderová.

Při přípravách se tak stále čeká nejen na již zmiňované rozhodnutí o plynové přípojce, ale stále běží také řízení ve věci hrubých terénních úprav. I toto rozhodování ministerstvo přidělilo olomouckému krajskému úřadu. Podle informací MF DNES Olomoučtí v tomto případě celou věc vrátí do Karviné k novému projednání.

Průtahy mohou odradit investory

Pro samotnou průmyslovou zónu Nad Barborou mohou mít tato zdržení fatální důsledky. Bez všech potřebných povolení totiž nemůže být vydáno územní rozhodnutí, a zóna se tak nemůže připravovat na příchod možného investora.

„V posledních letech se povolovací procesy u větších investičních akcí začínají protahovat, což bohužel může i v případě výstavby nových průmyslových zón ovlivnit rozhodování budoucích investorů o umístění investice na daném území,“ varuje hejtman před možným prodlužováním příprav stavby průmyslové zóny.

Ty totiž kraji chybí. Po stavebním boomu souvisejícím s příchodem automobilky Hyundai se příprava velkých průmyslových zón prakticky zastavila. Velkému strategickému investorovi nyní nemá kraj, s výjimkou několika desítek hektarů v Mošnově, co nabídnout.

Zaplněná je pak rovněž většina menších průmyslových zón, které připravila města. Výjimkou nejsou ani ty na Karvinsku, dlouhodobě trpícím vysokou nezaměstnaností.
Nejčtenější

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...Vrchní soud snížil trest falešnému šlechtici. Lidi připravil o 90 milionů

Karel Šimko před vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Ostravě. (4. března 2015)

Olomoucký vrchní soud snížil o rok trest Karlu Šimkovi z Frýdku-Místku za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic...

Plzeň otočila duel se třetími Vítkovicemi a vede extraligu o 11 bodů

Momentka ze zápasu Plzeň - Vítkovice

Plzeňští hokejisté shlížejí na extraligovou konkurenci z patra. V předehrávce 49. kola si doma poradili s Vítkovicemi...

Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Další z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Příznivci Tatry chtějí čestné občanství pro geniálního konstruktéra

Tatra 87 a Hans Ledwinka. Snímek byl pořízen roku 1967 v Mnichově, tedy v roce,...

Kopřivnice může mít ještě letos čestného občana, kterého zná celý motoristický svět. Vedle atleta Emila Zátopka a...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz