Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stanislav S. YanchenkoCreative Commons

Nalezená taška ukrývala granát, výbuch v nemocnici zabil dvě uklízečky

  • 36
V listopadu 1996 vybuchl v ostravské nemocnici granát, který nevědomky přinesla jedna z uklízeček. Bilance byla tragická: dvě ženy zemřely, jedna přežila jen zázrakem. Pachatel je dodnes neznámý.

Ležela tam nikým nepovšimnutá. K igelitové tašce na trolejbusové zastávce v Ostravě-Hrušově se nikdo neměl, proto si ji v ranních hodinách 26. listopadu 1996 vzala devětapadesátiletá žena, která pracovala v Městské nemocnici v ostravské části Fifejdy.

Dojela do práce a v šatně v suterénu kožního oddělení chtěla svůj nevšední zážitek sdělit kolegyním. „Podívejte, co jsem našla,“ řekla a začala vyndávat obsah tašky. Nahoře ležely rohlíky a pivo, pod nimi nějaká zabalená věc. Když předmět začala odmotávat, šatnu zdemoloval výbuch. Do tašky kdosi nastražil granát.

Uklízečka, která tašku našla, a její o jedenáct let mladší spolupracovnice zemřely. Zdálo by se, že v malé místnosti nemohl nikdo přežít. Jen šťastnou shodou okolností se to podařilo tehdy šestačtyřicetileté ženě.

Kriminální případy 90. let

Zachránilo ji nejspíš to, že v době exploze stála za plechovými dveřmi šatní skříňky. I tak utrpěla těžká zranění zejména nohou, následky jsou trvalé. Výbuch v nemocnici vyděsil celou republiku. K případu se vyjadřoval prezident Václav Havel, premiér Václav Klaus i další politici.

Policie začala případ okamžitě vyšetřovat, do akce nasadila mnoho lidí.

V prvních chvílích nebylo zřejmé, co se v podzemí nemocnice vlastně stalo. Ve hře byl i teroristický čin. Výpověď přeživší uklízečky vnesla do dění trochu jasno, v laboratoři pak bylo zjištěno, že šlo o obranný granát jugoslávské výroby, který se v té době hojně využíval například v bojích na Balkáně. Na černém trhu se dal sehnat.

Smrtící zbraň byla odjištěná, exploze proto nastala jen pár sekund po začátku manipulace.

Kriminalisté našli poblíž zastávky odhozenou pojistku, zveřejnili také, že taška měla fialové pruhy. Vše marné. Při sledování jedné stopy to už vypadalo na úspěch, vyšetřovatelé podezírali muže, který bydlel v Hrušově, byl poněkud podivínský a zajímal se o zbraně.

Mohlo jít o rasově motivovaný útok

„Žil jako samotář. S velkou pravděpodobností ale šlo o člověka s nějakou duševní poruchou, v bytě byl velký nepořádek, žil tam se smečkou psů,“ vypověděl později v Českém rozhlasu policejní vyšetřovatel Miloslav Knížátek. Detektivové nakonec došli k názoru, že tak důmyslného činu by nebyl schopen.

Spekulovalo se také o důvodu šíleného skutku. Uklízečka zjevně vzala tašku náhodou, pachatel nemohl vědět, kdo bude obětí.

Nejpravděpodobněji proto zněla varianta, že to byl rasisticky motivovaný čin. V Hrušově žila poměrně početná romská komunita, myšlence vraha zaměřit se na dospělé muže napovídal i viditelný obsah tašky, tedy lahev piva a několik rohlíků.

Pak už záleželo pouze na osudu. Granát mohl vybuchnout i v trolejbusu, který projížděl centrem Ostravy. I přes maximální nasazení policistů se vraha nepodařilo dodnes vypátrat.