Z honosné katedrály v centru Ostravy padá zdivo. Církev nemá peníze

  8:14aktualizováno  8:14
Katedrála Božského Spasitele v centru Ostravy, po věhlasném Velehradu druhá největší sakrální památka na Moravě a ve Slezsku, je v žalostném stavu. Z památky padají kusy zdiva a situace je tak vážná, že věže obehnaly záchranné sítě. Jenže na nutné opravy scházejí církvi peníze.

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě je v žalostném stavu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Katedrála je dominantou Ostravy od roku 1889. "Je pochopitelné, že i do největšího a nejvýznamnějšího kostela v krajském městě se zakousl zub času a nutně potřebuje rekonstrukci. Na tu ale zatím chybí peníze," přiznává mluvčí Biskupství ostravskoopavského Pavel Siuda.

Honosná katedrála

Výstavba katedrály Božského Spasitele v Ostravě začala v roce 1883 a skončila v roce 1889.

Farní kostel pro Moravskou Ostravu vznikl podle návrhů olomouckého diecézního architekta Gustava Meretty, který se nechal inspirovat římskou bazilikou Santa Maria Maggiore.

Druhá největší sakrální stavba na Moravě po velehradské bazilice pojme až 4 000 lidí, její věže dosahují výšky 64 metrů.

Rozpadající se části zdiva ohrožují chodce i zaparkovaná auta už delší dobu. Úlomky dokonce na několika místech poškodily střechu tak, že do památkově chráněného kostela zatéká. Církev provizorně vyřešila situaci tím, že koncem loňského roku nechala obehnat obě kostelní věže ochrannými sítěmi.

Část fasády odstranili horolezci

"Z věží katedrály, hlavně z té východní, opadávají velké kusy fasády asi čtyři roky. Několikrát bylo nutné uzavřít parkoviště kolem kostela a horolezci rozebrali nejvíce uvolněné části fasády, především z říms věží," popisuje situaci vedoucí stavebního oddělení biskupství Václav Kotásek a dodává, že destrukce stále pokračuje a objevují se další havarijní místa.

Velkým problémem se stává narušená střecha. "Kusy omítek poškozují střešní krytinu. Ta je mezi věžemi polepena záplatami z asfaltové lepenky. I přesto do kostela zatéká dešťová voda," líčí Kotásek.

Právě proto se kolem nejvíce poškozených říms ocitly ochranné sítě, které mají zachytit padající úlomky. Podle odborníků to ale neřeší situaci na dlouho. Pokud církev nezačne s opravou budovy, bude časem nutné uzavřít chodníky kolem kostela a vyvěsit tam nápis "Pozor padá omítka!".

Sázka na dotaci z fondů nevyšla

Také památkáři by raději než sítě viděli u věží řemeslníky. "Devastace budovy totiž pokračuje. Vlastník by měl alespoň menší vady opravit hned," míní Janina Brychlecová z Národního památkového ústavu v Ostravě. "Pokud vím, má už dva roky hotový projekt na opravu katedrály. Pokoušel se tehdy získat peníze z nějakých fondů, ale nevyšlo to..." dodala.

Fasádu katedrály Božského Spasitele v Ostravě musí krýt síť.

Pavel Siuda uvedl, že náklady na opravu budou značné. Nejlevnější varianta, která počítá s obnovou celého exteriéru kostela, vyjde na 50 milionů korun. S opravami interiéru by se náklady vyšplhaly na 80 milionů.

"Farnost se pokusila neúspěšně získat dotaci z Norských fondů. Handicapem katedrály Božského Spasitele, která má velký význam pro Ostravu a okolí, je ale její nižší památková hodnota ve srovnání s dalšími sakrálními stavbami v České republice, s nimiž o prostředky soutěží," řekl Siuda.

Pomůže s opravou město?

Podle projektového manažera biskupství Miroslava Přikryla se církev chce na obnově katedrály finančně podílet, ale její zdroje stačit nebudou.

"Proto jednáme o finanční pomoci s vedením Ostravy a chceme oslovit ministerstvo kultury i další organizace, od kterých lze získat dotace," říká Přikryl.

Primátor Ostravy potvrdil, že město má zájem na opravě katedrály. Neslíbil sice peníze z okleštěného rozpočtu, ale pomoc při jejich shánění. "Budeme se snažit pomoci farnosti sehnat peníze na postupnou rekonstrukci. Využijeme možností, které jsou," řekl primátor Petr Kajnar.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Otevřené chrámy navštívily statisíce lidí, nejvíce lákal hukvaldský kostel

Pohled na hrad Hukvaldy

Kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech se stejně jako loni stal i tento rok v rámci projektu Otevřené chrámy...

Chlapci a dívka na ulici zbili a zkopali muže, jsou obvinění z loupeže

Ilustrační snímek

Několik týdnů se bude léčit muž, kterého minulý týden na ulici v Karviné přepadla skupinka mladistvých. Dva kluci a...

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Najdete na iDNES.cz