Z honosné katedrály v centru Ostravy padá zdivo. Církev nemá peníze

  8:14aktualizováno  8:14
Katedrála Božského Spasitele v centru Ostravy, po věhlasném Velehradu druhá největší sakrální památka na Moravě a ve Slezsku, je v žalostném stavu. Z památky padají kusy zdiva a situace je tak vážná, že věže obehnaly záchranné sítě. Jenže na nutné opravy scházejí církvi peníze.

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě je v žalostném stavu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Katedrála je dominantou Ostravy od roku 1889. "Je pochopitelné, že i do největšího a nejvýznamnějšího kostela v krajském městě se zakousl zub času a nutně potřebuje rekonstrukci. Na tu ale zatím chybí peníze," přiznává mluvčí Biskupství ostravskoopavského Pavel Siuda.

Honosná katedrála

Výstavba katedrály Božského Spasitele v Ostravě začala v roce 1883 a skončila v roce 1889.

Farní kostel pro Moravskou Ostravu vznikl podle návrhů olomouckého diecézního architekta Gustava Meretty, který se nechal inspirovat římskou bazilikou Santa Maria Maggiore.

Druhá největší sakrální stavba na Moravě po velehradské bazilice pojme až 4 000 lidí, její věže dosahují výšky 64 metrů.

Rozpadající se části zdiva ohrožují chodce i zaparkovaná auta už delší dobu. Úlomky dokonce na několika místech poškodily střechu tak, že do památkově chráněného kostela zatéká. Církev provizorně vyřešila situaci tím, že koncem loňského roku nechala obehnat obě kostelní věže ochrannými sítěmi.

Část fasády odstranili horolezci

"Z věží katedrály, hlavně z té východní, opadávají velké kusy fasády asi čtyři roky. Několikrát bylo nutné uzavřít parkoviště kolem kostela a horolezci rozebrali nejvíce uvolněné části fasády, především z říms věží," popisuje situaci vedoucí stavebního oddělení biskupství Václav Kotásek a dodává, že destrukce stále pokračuje a objevují se další havarijní místa.

Velkým problémem se stává narušená střecha. "Kusy omítek poškozují střešní krytinu. Ta je mezi věžemi polepena záplatami z asfaltové lepenky. I přesto do kostela zatéká dešťová voda," líčí Kotásek.

Právě proto se kolem nejvíce poškozených říms ocitly ochranné sítě, které mají zachytit padající úlomky. Podle odborníků to ale neřeší situaci na dlouho. Pokud církev nezačne s opravou budovy, bude časem nutné uzavřít chodníky kolem kostela a vyvěsit tam nápis "Pozor padá omítka!".

Sázka na dotaci z fondů nevyšla

Také památkáři by raději než sítě viděli u věží řemeslníky. "Devastace budovy totiž pokračuje. Vlastník by měl alespoň menší vady opravit hned," míní Janina Brychlecová z Národního památkového ústavu v Ostravě. "Pokud vím, má už dva roky hotový projekt na opravu katedrály. Pokoušel se tehdy získat peníze z nějakých fondů, ale nevyšlo to..." dodala.

Fasádu katedrály Božského Spasitele v Ostravě musí krýt síť.

Pavel Siuda uvedl, že náklady na opravu budou značné. Nejlevnější varianta, která počítá s obnovou celého exteriéru kostela, vyjde na 50 milionů korun. S opravami interiéru by se náklady vyšplhaly na 80 milionů.

"Farnost se pokusila neúspěšně získat dotaci z Norských fondů. Handicapem katedrály Božského Spasitele, která má velký význam pro Ostravu a okolí, je ale její nižší památková hodnota ve srovnání s dalšími sakrálními stavbami v České republice, s nimiž o prostředky soutěží," řekl Siuda.

Pomůže s opravou město?

Podle projektového manažera biskupství Miroslava Přikryla se církev chce na obnově katedrály finančně podílet, ale její zdroje stačit nebudou.

"Proto jednáme o finanční pomoci s vedením Ostravy a chceme oslovit ministerstvo kultury i další organizace, od kterých lze získat dotace," říká Přikryl.

Primátor Ostravy potvrdil, že město má zájem na opravě katedrály. Neslíbil sice peníze z okleštěného rozpočtu, ale pomoc při jejich shánění. "Budeme se snažit pomoci farnosti sehnat peníze na postupnou rekonstrukci. Využijeme možností, které jsou," řekl primátor Petr Kajnar.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Zlín přejel Spartu, Chomutov náskok neudržel. Zpět na čele je Litvínov

Gólová radost litvínovských hokejistů v utkání s Hradcem.

Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl šest duelů 8. kola. Zlín ukončil sérii tří proher, na ledě Sparty...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Vícha slaví senátorský hattrick, majitel cukráren Ollies v Ostravě neuspěl

Petr Vícha - ČSSD (Karviná)

ČSSD si líže rány, jediný důvod k radosti jí dal Petr Vícha, který na Karvinsku podruhé obhájil senátorský post. V...

Najdete na iDNES.cz