Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z kostela zmizely ciferníky prostřílené za války

  7:58aktualizováno  7:58
Zrezivělé a na několika místech proděravěné střelami z druhé světové války. Tak donedávna vypadaly čtyři ciferníky hodin, které jsou už od roku 1909 součástí věže kostela svatého Mikuláše v Ostravě-Porubě. Po více než sto letech se však hodiny dočkaly radikální omlazovací kúry.

Muži vyměňují kostelní ciferník. | foto: Archiv

Porubská radnice přispěla jedinému kostelu na území svého obvodu na renovaci hodin částkou 110 tisíc korun. Ukázalo se ale, že pokud jde o ciferníky, oprava už nestačí. Odborníci navrhli farnosti jejich kompletní výměnu.

"Původní ciferníky už nebylo možné opravit, protože byly zcela prorezavělé. Na jejich stavu se podepsala i druhá světová válka - na několika místech byly prostřílené," uvedl Jiří Bachan, ředitel odborné firmy, která se specializuje i na renovaci věžních hodin a zvonů.

Podotkl, že firma nechala nové ciferníky vyrobit podle původního designu. Součástí zakázky byla také výroba nových ručiček a dodávka moderního elektronického pohonu.

"Hodiny budou nyní řízeny rádiovým signálem z Frankfurtu nad Mohanem. Strojky jednotlivých ciferníků jsme ponechali původní, pouze jsme je repasovali," dodal Bachan. Všechny čtyři kulaté ciferníky se na kostelní věž stěhovaly ve středu.

Nebylo to jednoduché, každý má totiž průměr 180 centimetrů a váží kolem 80 kilogramů. Jsou vyrobeny z kovu natřeného několika vrstvami speciální barvy, která se používá na nátěr lodí.

Zatím bude na hodinách jenom poledne

"Vypadají dobře," okomentovala nové hodiny žena procházející kolem kostela ve chvíli, kdy řemeslníci umístili na věž poslední z ciferníků. Přesný čas z nich ale obyvatelé či návštěvníci Ostravy-Poruby zatím nezjistí.

"Do konce tohoto týdne budou ručičky nastaveny na 12 hodin a teprve v příštím týdnu by hodiny měly být zprovozněny," vysvětlila mluvčí porubské radnice Jana Končítková.

Výměna ciferníků je součástí celkové rekonstrukce kostela svatého Mikuláše, jehož historie sahá do patnáctého století. Tehdy ho nechali postavit zřejmě Jan a Matěj Sobkovi z Kornic. Dnešní podobu získal kostel po stavebních úpravách v letech 1788-1793, věž byla vybudována na začátku devatenáctého století.

V létě našli klempíři v měděné báni na věži kostela vzkaz z minulosti - pouzdro se starými mincemi, s pohlednicí zobrazující nádraží i obecní hostinec ve Svinově v roce 1907, listinami se záznamy o renovaci kostela a stavbě věže a také s pamětním spisem s poselstvím příštím generacím.

Podobné poselství vložili do nové báně i současníci. Starosta Poruby Lumír Palyza k němu mimo jiné připojil i tento vzkaz: "Pečujte o Porubu s nejlepším vědomím a chraňte odkaz své minulosti, jako jsme se o to snažili my."Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz