Pohled na stromy uschlé vinou slané důlní vody ve Stonavě na Karvinsku. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Z potrubí OKD rok tekla slaná voda, zlikvidovala stromy a pás křovin

  • 16
Zhruba rok unikala z prasklého potrubí ve Stonavě na Karvinsku důlní slaná voda. Jak zjistila Česká inspekce životního prostředí, roztok zničil tři vzrostlé stromy a rozsáhlý porost mladých listnatých dřevin. Těžební společnost OKD za tuto nedbalost dostala pokutu sto tisíc korun.

Ředitel Oblastního inspektorátu Ostrava Karel Kozubek uvedl, že příčinou usychání stromů bylo jednoznačně dlouhodobé zaplavení jejich kořenového systému, které omezilo přístup vzduchu ke kořenům. Své způsobilo podle ředitele i chemické složení vody se zvýšenou koncentrací soli.

„Tento případ není významný svojí výší, ale způsobem porušení zákonů, tedy únikem důlních vod, které jsou typické pouze pro ostravsko-karvinskou oblast,“ dodal Kozubek.

Pohled na stromy uschlé vinou slané důlní vody ve Stonavě na Karvinsku.

Uschly dub, vrba a bříza, navíc také porost mladých listnatých dřevin rostoucí na ploše 450 metrů čtverečních.

Mluvčí OKD Marek Síbrt ČTK řekl, že firma už loni na podzim po upozornění od oblastního inspektorátu Ostrava ČIŽP zajistila nápravu.

„Dalšímu úniku vod do okolí jsme zabránili opravou potrubí. Udělenou pokutu jsme zaplatili,“ řekl.

Důlní voda se v dolech hromadí prosakováním. Slaná je kvůli kontaktu s uhlím a dalšími horninami. Z podzemí se tato tekutina odčerpává.

Podle horního zákona se nepovažuje za odpadní vodu, a je proto vypouštěna rovnou do vodních toků. Koncentrace soli se ve sladké vodě natolik naředí, že nepředstavuje pro život v řece problém.

Důlní vody jsou využívány k léčebným účelům v lázních Darkov a Klimkovice. V minulosti se z nich vyráběla i léčivá darkovská sůl.

,