Kvůli kupování hlasů ve prospěch strany SOS pro Český Těšín (na snímku její lídr Marian Kuś) soud napoprvé výsledky voleb zrušil. Teď se navíc i kvůli zdejšímu dění změnil zákon.

Kvůli kupování hlasů ve prospěch strany SOS pro Český Těšín (na snímku její lídr Marian Kuś) soud napoprvé výsledky voleb zrušil. Teď se navíc i kvůli zdejšímu dění změnil zákon. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Za kupování hlasů při volbách už hrozí vězení, i kvůli Českému Těšínu

  • 0
Za skupování hlasů bude nově hrozit trest, až tříleté vězení. K této změně trestního zákoníku vedly mimo jiné i špinavé volby v Českém Těšíně, kde se před rokem konalo opakované hlasování. Napoprvé soud výsledky voleb zrušil kvůli kupování hlasů ve prospěch strany SOS pro Český Těšín.

"Je to posun k lepšímu," komentuje novelu trestního zákoníku, která nově pokládá kupčení s hlasy za trestný čin, Marek Ježek. Advokát a městský zastupitel byl jedním z lidí, kteří v době komunálních voleb v Českém Těšíně poukazovali na skupování hlasů ve prospěch vybraných stran.

Sbíral i svědectví lidí, kteří viděli vyplácení peněz za hlasy, či třeba sami dostali nabídku finanční odměny za hlas. Jeden z přímých svědků korupčních praktik, jehož výpověď slyšela i MF DNES, loni v lednu uvedl, že hlasy ve městě kupovalo SOS pro Český Těšín vedené bývalým místostarostou města Marianem Kuśem, který je spjatý s řadou kontroverzních kauz, a ČSSD. Obě strany to odmítly.

Lidé za hlas pro vybraný subjekt měli dostávat odměnu pět set i více korun. Korupci během těšínských voleb uznal i soud. Loni v listopadu zrušil kvůli skupování hlasů ve prospěch SOS pro Český Těšín platnost výsledků říjnového hlasování. To vyhrála ČSSD před SOS pro Český Těšín a KDU-ČSL.

Kupčení s hlasy by mělo být zařazeno do korupce, míní advokát

8. ledna při opakovaném hlasování, které vyhráli lidovci, se podle některých svědků včetně organizace Transparency International opět kupčilo s hlasy. Oproti říjnu ale víc skrytě. Krajský soud v Ostravě nicméně prohlásil výsledky lednových voleb za platné. A za pravdu mu později dal i ústavní soud.

Na podzim pak kvůli zkušenostem z Krupky, ale třeba i Českého Těšína, začal platit novelizovaný trestný zákoník. Kupčení s hlasy označil za trestný čin. Podle Marka Ježka to ale nebude stačit k tomu, aby se volební korupci podařilo účinně postihovat.

"Nový trestný čin je v kategorii volebních trestných činů. Není provázaný s operativně pátracími prostředky, které by umožnily kupčení s hlasy odhalovat. Měl by být zařazen do kategorie korupce," myslí si advokát.

Policie hlídala volby v uniformě i civilu, změnu vítá

S tím, že novelizace trestního zákoníku k odstranění nekalých volebních praktik nestačí, souhlasí i Lubomír Matěj z koalice Hnutí pro Těšín a Strany zelených, která usilovala o hlasy ve volbách a později upozorňovala na kupčení s hlasy.

Dění v Českém Těšíně od voleb

  •  15.-16. 10. 2010 - řádné volby.
  • 15. 11. 2010 - kvůli kupčení s hlasy označil krajský soud volby za neplatné.
  • 8. 1. 2011 - opakované volby, provázené znovu podezřením z kupčení s hlasy.
  • 7. 2. 2011 - žaloby na lednové volby zamítl soud, výsledky podle něj platí.
  • 21. 2. 2011 - do čela města vstupuje koalice KDU-ČSL, ODS a ČSSD.
  • jaro 2011 - Ústavní soud zamítl stížnost kandidátů SOS pro Český Těšín.

"Otázkou je, nakolik stát zajistí, aby trestný čin kupčení s hlasy byl prokazován. Policie by měla na průběh voleb dohlížet razantněji než dosud a sama aktivně vyhledávat důkazy o korupci," domnívá se Matěj, dle něhož policie při posledních řádných a opakovaných volbách v Těšíně nedělala pro zajištění důkazů o nekalých praktikách dost.

S tím ale nesouhlasí policejní mluvčí Zlatuše Viačková: "Jak během říjnových, tak během lednových voleb byli nasazeni policisté v uniformě i v civilu. Kdyby zachytili protiprávní jednání, zasáhli by."

Zařazení kupčení s hlasy do kategorie trestných činů vítají právě i policisté. "Konečně budeme mít nástroj, který nám umožní v případě zjištění nekalých volebních praktik zakročit," řekla mluvčí.

Český Těšín nyní vede velká koalice ve složení KDU-ČSL, ČSSD a ODS, kterou někteří lidé kritizovali kvůli podezření z napojení sociálních demokratů na exstarostu Jindřicha Sznapku. Ten v roce 2006 odešel z funkce po korupční aféře.