Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za ohrožení stavby „Černé kostky“ může i kraj, tvrdí příznivci stavby

  8:26aktualizováno  8:26
Příznivci stavby nové vědecké knihovny v Ostravě, které se říká také "Černá kostka", si myslí, že nebýt průtahů zaviněných krajem, mohla už dnes být stavba dále.

Černá kostka. Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě; © Kuba, Pilař architekti, 2009 | foto: © Kuba, Pilař architekti, 2009.

Stavba nové vědecké knihovny v Ostravě je ohrožena, ministerstvo kultury navrhlo, aby na ni stát nedal přislíbených skoro půl miliardy korun - více čtěte zde.

Příznivci stavby poukazují na to, že kraj loni mohl na projekt knihovny poskytnou peníze, ale dal je jinam.

"Představitelé kraje loni v červnu změnili financování projektu," říká Jaroslav Němec, zástupce občanské iniciativy, která usiluje o vybudování stavby navržené architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem.

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař

Pokud vláda schválí, že kraj nedostane na stavbu Moravskoslezské vědecké knihovny státní dotaci 490 milionů korun, bude to podle kritiků signál, že Černá kostka v Ostravě s největší pravděpodobností nevznikne.

"Pravděpodobné je, že krajští představitelé v tom případě vydají prohlášení v tom smyslu, že od projektu ustupují," myslí si například Jaroslav Němec.

Peníze na knihovnu slíbil premiér Fischer

Státní dotaci 490 milionů korun na výstavbu Černé kostky, kterou navrhli architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, přitom Moravskoslezskému kraji přislíbila naposledy Fischerova vláda letos v květnu.

Dotace je pro stavbu knihovny důležitá, kraj si podle hejtmana Jaroslava Palase nemůže nyní dovolit financovat celou stavbu v ceně téměř 1,1 miliardy korun z vlastních peněz.

Zde je ale podle kritiků další kámen úrazu. Kdyby kraj loni nerozhodli o tom, že již slíbenou dotaci 600 milionů korun z fondů EU raději dají do školství a zdravotnictví, ale nechají ji projektu Černé kostky, mohla být stavba knihovny dnes už dál.

Černá kostka. Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě; © Kuba, Pilař architekti, 2009

Současná krajská vědecká knihovna sídlící od roku 1951 v provizorních prostorech ostravské Nové radnice se přitom potýká s akutním nedostatkem volného místa.

"Trpí tím zaměstnanci i čtenáři, kteří si nemají kam odložit svršky, tísní se u počítačů a nepohodlí pociťují i v dalších ohledech," říká ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Lea Prchalová.

V příštím roce měl být znám stavitel knihovny

Upozorňuje i na to, že bylo vše připraveno, aby mohlo v roce 2011 proběhnout výběrové řízení na firmu, která Černou kostku postaví.

"Krok, který navrhuje ministr kultury, jsme opravdu nečekali," říká Lea Prchalová.

Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar přitom připomněl, že návrh ministra Jiřího Bessera je momentálně v připomínkovém řízení.

"Teď je myslím na ministerstvu financí," uvedl Jan Cieslar s tím, že neumí říct, kdy by se jím mohla zabývat vláda.

Jaroslav Němec přitom řekl, že ani při novém ohrožení realizace projektu Černé kostky, se zástupci iniciativy za její vznik nevzdávají toho, že stavba v Ostravě vznikne.

"Pro nás boj za Černou kostku nekončí rozhodnutím představitelů veřejné správy. Pro nás končí přestřihnutím pásky a otevřením knihovny," uvedl Jaroslav Němec.

Nevím, co bude dál, říká autor kostky

Ladislav Kuba je spoluautorem návrhu nové vědecké knihovny. Zpráva o tom, že ministerstvo navrhne státu, aby na stavbu nepřispěl, jej velmi překvapila.

Co by to znamenalo pro projekt, kdyby přišel o státní dotaci?

V tom případě by asi nebyl realizovatelný, původně uvažovaná dotace z evropských fondů už je zřejmě využita jinak. V květnu ale přece vláda schválila usnesení, kterým přislíbila a zajistila financování projektu.

Jak daleko je příprava stavby?

Momentálně je ve fázi, kdy bylo dohodnuto s krajem a Vysokou školou báňskou, jakým způsobem má být provedena úprava projektu (ve prospěch úspornější verze stavby - pozn. red.), ale ještě jsme neobdrželi výzvu nebo objednávku.

Upravený projekt má tedy zpracovat váš ateliér.

Ano. Původně se na jaře čekalo, jak dopadne usnesení vlády, a když dopadlo ve prospěch projektu, proběhlo několik jednání za účasti kraje, vysoké školy a krajské vědecké knihovny. Dohodlo se, jaké zásahy nebo změny se v projektu provedou. Dál se ale okolo projektu v podstatě nic nedělo, takže jsem teď hrozně překvapený, když slyším o tom, že kraj možná na stavbu nezíská státní dotaci.

Věříte, že se Černá kostka nakonec postaví?

Já už opravdu nevím. Po těchto peripetiích? Jestliže v květnu, což není tak dávno, bylo schváleno vládní usnesení, které financování řešilo, a teď se opět situace změnila, tak opravdu nevím, co bude za týden, nebo za měsíc.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Největší letošní stavby v Opavě se odkládají, město nemá zhotovitele

(ilustrační snímek)

Měly to být největší investice letošního roku, růst cen na stavebním trhu a malý zájem firem je však prozatím poslal k...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Najdete na iDNES.cz