Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za růst mezd ve firmách může i přetahovaná o zaměstnance

  12:55aktualizováno  12:55
Čísla o růstu mezd za letošní rok ještě nejsou známa, jednání o kolektivních smlouvách jsou totiž v začátcích, ale většina manažerů oslovených firem z Moravskoslezského kraje už tuší, že mzdy porostou i příští rok. Lepší pozici pro kolektivní vyjednávání si totiž odboráři nemohou přát.

Platově by si měli polepšit také zaměstnanci Třineckých železáren. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Do karet jim v současné době hraje prakticky vše. Ekonomika šlape, firmy mají většinou tolik práce, že už jen marně hledají nové zaměstnance a ty stávající se jim snaží přebrat konkurence nabídkou vyšších platů.

Jednou z prvních firem na území kraje, které uzavřely kolektivní vyjednávání o platech na příští rok, je bruntálská společnost Osram. S více než 700 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům v regionu.

„Firma v těchto dnech uzavřela kolektivní vyjednávání, jehož součástí je například nejen dohoda o průměrném navýšení mezd o tři procenta, ale také navýšení měsíčních odměn výrobních dělníků, kafeterie a rozšíření odměn za setrvání ve firmě,“ řekla Hana Bobrovská, personální ředitelka firmy Osram.

Byť by se mohlo zdát, že na Bruntálsku, které patří k nezaměstnaností nejpostiženějším regionům republiky, nemůže být o případné zaměstnance nouze, firma nenechává nic náhodě.

„V posledních měsících se více a více zabýváme otázkou, jak přesvědčit mladé, aby studovali technické obory a pro svou budoucnost si vybrali naši firmu,“ vysvětluje Bobrovská.

„Osvědčilo se nám například financování kroužku robotiky při SPŠ a OA Bruntál, organizování studentských praxí a exkurzí do firmy, účast na projektu QUO Vadis očima mladých,“ dodala personální ředitelka.

Vodárny zaznamenaly nedostatek zaměstnanců na trhu

O nové kolektivní smlouvě v současnosti jednají například vodaři ve společnosti SmVaK, v níž se průměrné platy pohybují na úrovni 29 tisíc korun. I zde zaznamenali nedostatek zaměstnanců na trhu.

„Nedostatek kvalifikované pracovní síly na trhu práce pociťujeme v případě konkrétních specializovaných profesí, jako jsou například elektrikáři, a různí se podle jednotlivých oblastí v regionu, kde působíme. Nicméně byly pro nás prozatím vždy řešitelné,“ řekl mluvčí dominantní vodárenské společnosti v kraji Marek Síbrt.

Vedle mzdy obsahuje kolektivní smlouva vodáren i další výhody.

„V létě i k Vánocům náleží všem zaměstnancům vždy zhruba čtyřicet procent platu a poukázky, které lze použít na sportovní, společenské a další volnočasové aktivity. K tomu patří i penzijní připojištění, týden dovolené navíc, podnikové rekreace za výhodnou cenu v zařízeních, jimiž společnost disponuje, nebo studijní volno při zvyšování kvalifikace zaměstnanců,“ dodal Marek Síbrt.

Přes 29 tisíc korun se v letošním roce dostane i průměrná mzda v Třineckých železárnách. Během letošního roku by měla narůst o zhruba 1 200 korun. I zde se o nárůstu mezd ještě jedná, vedení firmy s odboráři dolaďuje poslední detaily.

„Momentálně společně ladíme růst jednotlivých složek mezd našich zaměstnanců. Předpokládáme, že v příštím roce mzdy porostou, o výši jednáme,“ řekla Petra Jurásková, tisková mluvčí Třineckých železáren.

„Benefitní složky mzdy zůstanou na stávající úrovni v podobě příspěvků na stravování, penzijního připojištění, poukázek na relaxační aktivity v hodnotě převyšující 3,5 tisíce korun a mnoho dalších výhod nad rámec zákoníku práce,“ dodala detaily z vyjednávání.

Polepšit by si měli i zaměstnanci ve stavebnictví

Až o 2,3 procenta by se letos mohl zvýšit průměrný plat ve společnosti ArcelorMittal Ostrava. Ten v roce 2015 dosáhl 34 615 korun.

„V dubnu jsme zaměstnancům vyplatili v průměru pět tisíc korun formou jednorázové odměny, v prosinci byla vyplacena odměna za splnění hospodářského výsledku v průměru 8 950 korun na zaměstnance. A v případě překročení plánu bude zaměstnancům na počátku roku 2017 vyplaceno další 1,3 procenta ze základní mzdy,“ vypočítala mzdový posun letošního roku Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava.

„Dále byl zaměstnancům v prosinci vyplacen příspěvek na dovolenou v průměrné výši 5 800 korun na zaměstnance. Kolektivní vyjednávání je teprve na počátku, vstupujeme do něj s konstatováním, že nárůst mezd musí reflektovat ekonomickou situaci firmy,“ dodala mluvčí s tím, že se situace na ocelářském trhu komplikuje. Problémy dělá ocelářům například dovoz levné oceli z Číny a států bývalého Sovětského svazu.

Ale zvyšování platů se nemusí týkat jen strojírenských a hutních firem. V příštím roce by si měli přilepšit i zaměstnanci ve stavebnictví.

„Pro příští rok počítáme s nárůstem mezd ve výši tří až pěti procent,“ říká Tomáš Hess, obchodní ředitel stavební společnosti HSF System. „V roce 2016 se průměrná měsíční mzda pohybovala okolo 30 tisíc korun, což je nad průměrem nejen v Moravskoslezském kraji, kde sídlíme, ale také nad průměrem v celé republice.“

Ani nadprůměrné mzdy, ani jejich růst ale firmě nezaručuje klid v personální oblasti. Tak jako marně hledají nové zaměstnance s technickým vzděláním strojírenské firmy, bojují i stavební společnosti.

„S rozvojem zejména v oblasti generálních dodávek staveb začínáme ve vlastních řadách pociťovat nedostatek kvalifikovaných odborníků, konkrétně stavbyvedoucích, přípravářů výroby a také kvalifikovaných řemeslníků z řad našich subdodavatelů,“ řekl Hess.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Motocykloví kaskadéři v Ostravě předvedli akrobacii i pády

Šedesát motocyklových kaskadérů na Czech Stunt Day předvádělo divákům...

Šedesát špičkových motocyklových kaskadérů předvedlo o víkendu své umění v areálu Libros v Ostravě. Jízdy střídavě po...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz