Strážníci se snaží sběrny kovošrotu pravidelně kontrolovat.

Strážníci se snaží sběrny kovošrotu pravidelně kontrolovat. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Za šrot od ledna ani haléř. Nová vyhláška má zamést se zloději kovů

  • 204
Bohumínští zastupitelé schválili několik měsíců diskutovanou vyhlášku o výkupu železného šrotu a starého papíru. Hodlají díky ní razantně zatočit se zloději kovů. Počínaje lednem totiž za šrot nezískají v Bohumíně ani haléř.

Ti, kteří se budou chtít odpadu zbavit zadarmo, budou tak moci učinit v městských sběrnách.

Proti vyhlášce se již od počátečních úvah bouří provozovatelé komerčních sběren. Jejich hlas s jejím nynějším přijetím bude v příštích týdnech nejspíše ještě více rezonovat.

Firmy cítí nařízení bohumínské radnice jako citelný zásah do svého podnikání.

"Bude to pro nás znamenat výrazný pokles příjmu kovového odpadu, který jsme se již nyní zavázali odevzdat našim odběratelům, tedy hutním a slévárenským podnikům," uvedl již dříve Michal Trojek, ředitel pro správu společnosti Trojek, která má jednu ze sběren právě v Bohumíně.

"S touto situací budou samozřejmě spojeny nezanedbatelné finanční ztráty. Ať již v podobě poklesu tržeb nebo finančních sankcí ze strany našich odběratelů, které vyplynou z nedodržení dodávek smluveného množství odpadů," dodal.

Radnice ale kontruje. Opatření nemá podle zástupců města směřovat proti majitelům sběren, nýbrž proti zlodějům.

"Komerční sběrny o odevzdané kovy nepřijdou, prodáme jim je. Stavební firmy nebo kovoobráběči budou moci komerční sběrny využívat stejně jako teď," řekl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Průlomová vyhláška se v Bohumíně chystala již dlouho. Strážníci zde totiž řešili krádeže kovů denně.

"Uvědomujeme si, že neřešíme příčinu, ale následek. Nechtěli jsme však sedět se založenýma rukama," vysvětlil Macura.

Bohumín nemusí zůstat osamocen

K bohumínskému opatření by se měly přidat i okolní města a obce. Na schválení obdobné vyhlášky se už chystají zastupitelé sousední Dolní Lutyně a Rychvaldu.

"Účast okolních měst je nutná, aby naše opatření mělo smysl. Kromě Rychvaldu a Dolní Lutyně nám přislíbili podporu také v Havířově, Karviné i Orlové a jednáme i s Ostravou. Zároveň nám volají města z celé republiky, jak na ten problém jdeme," dodal Macura.

Soukromníci již před schválením vyhlášky naznačili, že budou požadovat náhradu způsobené škody.

Zda se jim v tom povede, není jisté. Radnice totiž má pro svůj krok posvěcení Ministerstva vnitra.