Demolice vybuchlého domu začala, zničená budova mizí od střechy

  • 16
Za vytrvalého sněžení začali v sobotu ráno pracovníci demoliční firmy postupně rozebírat zbylou polovinu bytového domu ve Frenštátu pod Radhoštěm, který v neděli 17. února roztrhala exploze plynu. Bourání probíhá pozvolna. Vchod je nutné odřezat od vedlejšího domu, s nímž je propojený. V troskách zemřelo šest lidí, jedenáct je zraněných.

Dvojice pracovníků ve žlutých ochranných přilbách rozebírá zničený dům kus po kusu. Budova, kterou minulou neděli nad ránem rozmetal ničivý výbuch plynu, tak postupně odkrývá své útroby.

Frenštát varuje před falešnou sbírkou

Mizí střecha, ukazují se komíny, ale třeba i vnitřní vyzdění a ožehlé stěny pokojů, kde ještě před týdnem bydleli lidé.

"Naši pracovníci začínají řezat betonové pláty, kterými jsou sousední domy navzájem propojeny," řekl Vladislav Rusz, stavbyvedoucí firmy Mrózek, která demolici provádí. V pracích při rozebírání domu se bude střídat dvojice zaměstnanců firmy. Na místě v sobotu ráno byla také těžká technika.

"Ráno jsme stavbu předali demoliční firmě. Ta zahájila postupné rozebírání domu," potvrdil i statik Josef Pacula.

Zcela zmizet by dům číslo 39 v ulici 6. května měl zmizet během zhruba tří dnů. "Práce jde relativně pomalu. Pracovníci firmy v tuto chvíli sundávají zničenou část střechy," popsal spolupracovník iDNES.cz, který byl v sobotu dopoledne na místě.

Hned ráno přitom zaměstnanci firmy museli nejdřív ze střechy domu odházet sníh, který napadl přes noc. A poměrně husté sněžení jim znepříjemňovalo práci i celé sobotní dopoledne.

Prostory té poloviny domu, kterou výbuch poničil méně a kterou teď demoliční firma odstraňuje, jsou již zcela prázdné. Příbuzní obyvatel trojice bytů, kteří zde žili, měli v úterý půl hodiny na to, aby odnesli nejpotřebnější věci.

Začalo bourání

Peníze na demolici by mohla uvolnit i vláda. Bourání domu bude totiž výrazně nákladnější, než jak se původně domnívali zástupci Frenštátu. Z městské kasy na ně vyčlenili zhruba milion korun, demolice ale vyjde až na trojnásobek této částky. "Promluvím s panem premiérem o tom, aby vláda ve financování demolice Frenštátu pomohla," slíbil v pátek dopoledne ministr průmyslu Martin Kuba, který se ve městě zastavil při své plánované návštěvě Moravskoslezského kraje.

V pátek před půlnocí policie potvrdila, že obětí frenštátského neštěstí, jehož nejpravděpodobnějším strůjcem byl obyvatel přízemního bytu Antonín Blažek, je šest. Analýza DNA totiž prokázala, že lidské ostatky, které hasiči v sutinách domu po výbuchu našli, patří dvěma ženám. (více o tématu najdete zde)

Jednalo se o matku s dcerou, které bydlely v nejvyšším poschodí dvoupatrové budovy, v té polovině, která se po explozi sesunula k zemi.

Kromě nich na místě zemřely i tři děti a Antonín Blažek, hlavní podezřelý ze zavinění exploze.

Lidé zasažení explozí nyní pobývají především u příbuzných. S každým ze zástupců rodin, které výbuch přežily, už mluvila i starostka města Zdeňka Leščišinová. Bavili se o tom, jakou formu pomoci teď budou obyvatelé zničeného domu nejvíc potřebovat.

Tragédie vyvolala v Česku obrovskou vlnu solidarity. Na speciálně zřízený účet už přišlo více než deset milionů korun.