Na jižním okraji Ostravy mají záchranáři moderní výjezdové centrum za čtvrt miliardy korun. Pětaosmdesát procent uhradila evropská dotace. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Záchranáři mají na okraji Ostravy výjezdové centrum, místní se bojí hluku

  • 6
Hasiči, zdravotníci, strážníci i jejich služební koně a psi se zabydlují v novém integrovaném výjezdovém centru v Ostravě-Jihu. Rozlehlý areál s třípodlažní budovou za 250 milionů korun stojí na konci sídliště Dubina, díky evropským dotacím ve výši 85 procent.

Do projektů zaměřených na zvýšení bezpečnosti v Moravskoslezském kraji přiteklo od roku 2007 z Evropy 1,9 miliardy korun.

„Po Mošnově, Třinci a Městě Albrechticích na Krnovsku je to už čtvrté výjezdové centrum, které letos otvíráme. Další chceme ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku, Českém Těšíně i Jablunkově,“ řekl v pondělí při slavnostním otevření centra hejtman Miroslav Novák.

A zatímco záchranáři jsou nadšení z velkoryse pojatého zázemí, kde nechybí velká tělocvična, posilovna či sauna pro lidi ani výcvikový areál pro třináct koní, obyvatele okolních domů nová stavba moc netěší.

„Někteří lidé měli dříve lepší výhled na hory. Hlavně nám ale vadí, že centru chybí vlastní příjezdová cesta. Záchranářská auta tak jezdí mezi domy po ulici Jiříkovského. Bojíme se nehod a toho, že nás bude i v noci rušit houkání sirén,“ líčil místní obyvatel Roman Sýkora.

„Dokud nebude stát prodloužená Krmelínská, musíme jezdit mezi domy. Nejkratší je to po ulici Jiříkovského. V dopravní špičce ji ale raději objíždíme. Sirény používáme jen v nutném případě, jinak si vystačíme se světly,“ uvedl ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.

Primátor Ostravy Tomáš Macura dodal, že netuší, proč se potřebná komunikace nepřipravovala souběžně s integrovaným výjezdovým centrem už v minulém volebním období. „Město už ale začalo s výkupem pozemků a nová cesta by mohla být hotová asi za dva roky,“ řekl.