Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranným plánem pro lidi z ubytoven radnice spasí jen pár jedinců

  19:09aktualizováno  19:09
Pomoci těm, kterým ještě pomoci lze. Takový je plán ostravských politiků pro lidi z ubytoven. Žijí v nejistotě, zda jim stát bude v budoucnosti přispívat na bydlení. Podmínkám pro ty, komu bude nabídnuta pomocná ruka, ale vyhoví jen malé procento sociálně slabých.

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Trvalé bydliště v Ostravě a snaha dostat se nahoru. Ať už třeba jen tím, že budou posílat své děti do škol a do školek nebo si sami najdou práci.

Takové jsou podmínky, na kterých se shodli zástupci ostravských obvodů na svém středečním jednání na ostravském magistrátu.

„Původně jsme se sešli proto, abychom se se starosty obvodů, na jejichž území jsou ubytovny, domluvili, jak řešit otázku s vydáváním či nevydáváním souhlasu s vyplácením doplatků na bydlení,“ vysvětluje náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Do dohodnuté schůzky však zasáhla nečekaná změna postoje ministerstva vnitra, která obce od rozhodování o tom, komu příspěvek na bydlení náleží a komu ne, zcela odsunula.

„A tak jsme jednání využili k tomu, abychom se zkusili dohodnout jak se starosty, tak s neziskovým sektorem, úřadem práce i majiteli bytů, zda by zde nebyla možnost vyhledat v tom množství lidí na ubytovnách ty rodiny a ty lidi, kteří nejsou zadluženi, abychom jim našli nějaké standardní bydlení,“ dodal náměstek primátora.

Někteří lidé z ubytoven už demonstrovali před radnicí

Nutný souhlas obcí, který byl potřebný pro vyplácení doplatků na bydlení, vyvolal v posledních týdnech mezi obyvateli ubytoven velké nepokoje, nechyběla ani demonstrace před radnicí jednoho z ostravských obvodů.

Obce totiž při schvalování jednotlivých zájemců postupovaly striktně podle zákona a na mnoho žadatelů se tak nedostalo.

„K dnešnímu dni bylo vydáno zhruba tisíc souhlasných stanovisek a přibližně pět set nesouhlasných,“ přiblížil statistiku Zbyněk Pražák.

Vše změnilo rozhodnutí ministerstva vnitra, které úřadům práce doporučilo nebrat stanoviska obcí jako závazná.

„Na jednu stranu jsem za tu změnu ráda,“ řekla starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.

„Od počátku jsme upozorňovali na to, že by tato stanoviska v rámci současné platné legislativy neměla být závazná, ale na druhou stranu, když už dva měsíce ten proces nějakým způsobem běžel, beru to jako otočení zády,“ uvedla.

„Snažili jsme se čelit tlakům ze strany majitelů ubytoven i lidí, kterých se to týká, ta situace se musí vyřešit, možná i za cenu jakéhosi sociálního výbuchu, ale zákonodárci toto neustáli.“

Lidé z ubytoven by mohli jít do bytů městských či RPG

Namísto společného postupu při schvalování žádostí o doplatek na bydlení se tedy starostové dohodli na pomoci alespoň části lidí, kteří na ubytovnách žijí.

„Vytyčili jsme si kritéria, pokud je zájemci splní, pomůžeme jim se získáním standardního bytu. Buď v majetku městských obvodů nebo společnosti RPG,“ přiblížil domluvenou pomoc starosta obvodu Ostrava Jih Martin Bednář.

„Mezi kritéria patří vůbec ochota přistoupit na dané podmínky, trvalé bydliště v Ostravě, nesmí dlužit dodavatelům energií, městským obvodům ani případně společnosti RPG, musí souhlasit s doprovodným sociálním programem, který budou poskytovat neziskové organizace.“

Podle předpokladů starostů by mělo jít pouze o desítky osob. Jejich výběr budou zajišťovat sociální pracovníci městských částí.

Z celkových zhruba 4 500 lidí, kteří v Ostravě žijí na ubytovnách, jde jen o zlomek, více se jich však podle zástupců radnic nenajde.

„Nemyslím si, že by šlo o stovky lidí, ve většině se na ubytovnách jedná o lidi se skoro zápornou finanční gramotností,“ dodal Zbyněk Pražák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Další z rubriky

Místo bazénů dají opavští peníze na trolejbusy, koupí deset moderních vozů

Opavané budou od příštího týdne v ulicích vídat Městobus. Uvnitř vznikne...

Opavští zastupitelé v pondělí schválili půjčku 133 milionů korun na nový vozový park městského dopravního podniku....

Dokázali jsme, že město lze řídit bez korupce, říká lídr hnutí Ostravak

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák říká, že investiční politika současné koalice...

Přímočarý a úspěšný, nebo také neřízená střela směřující k svému cíli bez ohledy na ztráty. Spoluzakladatel a volební...

Napřed se přiotrávil, napodruhé ho zabila. Zrádná droga má další oběť

V rostlinné podobě může připomínat marihuanu.

Životu nebezpečná umělá náhražka marihuany, která se šíří na Ostravsku, má už druhou oběť. Zabila pětačtyřicetiletého...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz