Dotace na kotle podruhé. Se žádostí se ve frontě čekalo i celou noc

  10:38aktualizováno  10:38
Na krajský úřad v Ostravě dorazily v sobotu ráno stovky zájemců o dotaci na ekologický kotel. Někteří z nich čekali před úřadem celou noc, aby měli jistotu, že se na ně dostane. Uspokojených zájemců může být totiž jen tisíc. Jeden žadatel může dostat příspěvek až 40 tisíc korun.

Několik stovek lidí přišlo na krajský úřad podat žádost o dotaci na ekologický kotel. | foto: ČTK

Někteří zájemci se do fronty přišli postavit už v pátek večer. "Manželka spolu se synem čekala před krajským úřadem od pátečních osmi hodin. Já jsem je vystřídal o půl třetí v noci. To už za námi bylo dalších počítám padesát až šedesát lidí," popisoval v sobotu ráno svou čerstvou zkušenost Pavel Kalous z Paskova, který byl v čele zástupu žadatelů.

Dotační program má přispět hlavně ke zlepšení špatné kvality ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku. V jeho druhém kole je teď dvacet milionů korun od Moravskoslezského kraje a dvacet milionů z ministerstva životního prostředí. Už první kolo, které začalo 1. února, vyvolalo obrovskou vlnu zájmu.

Při první akci lidé mrzli

Desítky lidí tehdy čekaly v třeskutém mrazu před budovou krajského úřadu na ranní otevření podatelny mnoho hodin. Tehdy už kolem deváté hodiny ráno počet podaných žádostí převýšil 333, tedy číslo, které vycházelo v případě, že by si každý žadatel z dvacetimilionového balíku vzal 60 tisíc korun. To byla v prvním kole maximální výše příspěvku.

Nyní úřad podmínky dotačního programu změnil. Zatímco v prvním kole mohl jeden člověk podat až pět žádostí o dotaci, teď platilo: jeden žadatel, jedna žádost. Příjem žádostí úředníci i v druhém kole záměrně přesunuli na víkend, aby si lidé kvůli tomu nemuseli brát dovolenou.

Další novinkou bylo rozšíření počtu míst, kde bylo možné žádost podat. Kromě krajského úřadu v Ostravě nově také na radnici v Třinci. A ještě další změna: nově lze žádat i o příspěvek na výměnu starého kotle za nový automatický, spalující výhradně biomasu, například dřevo. Dříve mohlo jít jen o výměnu starého kotle na tuhá paliva za kotel spalující uhlí nebo kombinující uhlí a biomasu.

Na dotaci dosáhne ve druhém kole tisíc žadatelů

"Zájem lidí jsme samozřejmě čekali. Předpokládám, že v tuto chvíli může být ve frontě zhruba dvě stě až tři sta lidí," řekl v sobotu těsně před osmou hodinou ráno vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Tomáš Kotyza. V Třinci podle jeho informací v tu samou dobu čekalo na otevření podatelny zhruba padesát žadatelů.

Ve druhém kole dotačního programu má přitom šanci sáhnout si na příspěvek tisíc lidí. Rád by ho získal i Jiří Kašpar z Velké Polomi, který ve frontě před podatelnou čekal už od půl páté.

"Čekali jsme venku. Když jsem přišel, bylo přede mnou asi sto lidí. Atmosféra byla pohodová. Někteří lidé vtipkovali a popíjeli," usmál se. Doma má prý dnes už málo účinný kotel na dřevo a chce si koupit nový moderní, kombinující uhlí a peletky. Už má vybraný i typ kotle, který stojí zhruba 120 tisíc korun. Po odečtení dotace za něj tedy pan Kašpar zaplatí asi osmdesát tisíc.

Pokud v sobotu počet přijatých žádostí nepřekoná tisícovku, bude příjem pokračovat i v neděli a pak případně i v následujících dnech. Po oba víkendové dny je na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje v Ostravě a na Městském úřadě v Třinci otevřeno od 8 do 13 hodin, později bude možné žádosti odevzdat už jen na krajském úřadě.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Najdete na iDNES.cz