Dotace na kotle podruhé. Se žádostí se ve frontě čekalo i celou noc

  10:38aktualizováno  10:38
Na krajský úřad v Ostravě dorazily v sobotu ráno stovky zájemců o dotaci na ekologický kotel. Někteří z nich čekali před úřadem celou noc, aby měli jistotu, že se na ně dostane. Uspokojených zájemců může být totiž jen tisíc. Jeden žadatel může dostat příspěvek až 40 tisíc korun.

Několik stovek lidí přišlo na krajský úřad podat žádost o dotaci na ekologický kotel. | foto: ČTK

Někteří zájemci se do fronty přišli postavit už v pátek večer. "Manželka spolu se synem čekala před krajským úřadem od pátečních osmi hodin. Já jsem je vystřídal o půl třetí v noci. To už za námi bylo dalších počítám padesát až šedesát lidí," popisoval v sobotu ráno svou čerstvou zkušenost Pavel Kalous z Paskova, který byl v čele zástupu žadatelů.

Dotační program má přispět hlavně ke zlepšení špatné kvality ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku. V jeho druhém kole je teď dvacet milionů korun od Moravskoslezského kraje a dvacet milionů z ministerstva životního prostředí. Už první kolo, které začalo 1. února, vyvolalo obrovskou vlnu zájmu.

Při první akci lidé mrzli

Desítky lidí tehdy čekaly v třeskutém mrazu před budovou krajského úřadu na ranní otevření podatelny mnoho hodin. Tehdy už kolem deváté hodiny ráno počet podaných žádostí převýšil 333, tedy číslo, které vycházelo v případě, že by si každý žadatel z dvacetimilionového balíku vzal 60 tisíc korun. To byla v prvním kole maximální výše příspěvku.

Nyní úřad podmínky dotačního programu změnil. Zatímco v prvním kole mohl jeden člověk podat až pět žádostí o dotaci, teď platilo: jeden žadatel, jedna žádost. Příjem žádostí úředníci i v druhém kole záměrně přesunuli na víkend, aby si lidé kvůli tomu nemuseli brát dovolenou.

Další novinkou bylo rozšíření počtu míst, kde bylo možné žádost podat. Kromě krajského úřadu v Ostravě nově také na radnici v Třinci. A ještě další změna: nově lze žádat i o příspěvek na výměnu starého kotle za nový automatický, spalující výhradně biomasu, například dřevo. Dříve mohlo jít jen o výměnu starého kotle na tuhá paliva za kotel spalující uhlí nebo kombinující uhlí a biomasu.

Na dotaci dosáhne ve druhém kole tisíc žadatelů

"Zájem lidí jsme samozřejmě čekali. Předpokládám, že v tuto chvíli může být ve frontě zhruba dvě stě až tři sta lidí," řekl v sobotu těsně před osmou hodinou ráno vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Tomáš Kotyza. V Třinci podle jeho informací v tu samou dobu čekalo na otevření podatelny zhruba padesát žadatelů.

Ve druhém kole dotačního programu má přitom šanci sáhnout si na příspěvek tisíc lidí. Rád by ho získal i Jiří Kašpar z Velké Polomi, který ve frontě před podatelnou čekal už od půl páté.

"Čekali jsme venku. Když jsem přišel, bylo přede mnou asi sto lidí. Atmosféra byla pohodová. Někteří lidé vtipkovali a popíjeli," usmál se. Doma má prý dnes už málo účinný kotel na dřevo a chce si koupit nový moderní, kombinující uhlí a peletky. Už má vybraný i typ kotle, který stojí zhruba 120 tisíc korun. Po odečtení dotace za něj tedy pan Kašpar zaplatí asi osmdesát tisíc.

Pokud v sobotu počet přijatých žádostí nepřekoná tisícovku, bude příjem pokračovat i v neděli a pak případně i v následujících dnech. Po oba víkendové dny je na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje v Ostravě a na Městském úřadě v Třinci otevřeno od 8 do 13 hodin, později bude možné žádosti odevzdat už jen na krajském úřadě.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Pětina nových ostravských tramvají je po nehodách mimo provoz

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Vypadá to, jako kdyby tramvaje nOVA od firmy Stadler přitahovaly nehody. Dopravní podnik Ostrava eviduje už šest...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

Najdete na iDNES.cz