Podomní obchod chtějí zakázat v dalších městech. (Ilustrační snímek)

Podomní obchod chtějí zakázat v dalších městech. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tlak proti podomním prodejcům sílí, jejich oběťmi jsou i lidé s demencí

  • 2
Městům v Moravskoslezském kraji dochází trpělivost s podomními prodejci. Tento způsob prodeje už od ledna zakázala tři města a další dvě zákaz připravují. V Krnově na potíže s prodejci upozorňuje Slezská diakonie. Z Havířova je lidé chtějí vytlačit peticí.

Doslova za pět minut dvanáct pomohl pracovník Slezské diakonie jedné z klientek v Krnově od nevýhodné smlouvy. Žena má schizofrenii. Žije sama, chodí do práce a jednou za dva týdny využívá služeb diakonie. Když u jejích dveří zazvonil podomní prodejce energií, přesvědčil ji k podpisu smlouvy. Jen díky pomoci se nevýhodného závazku zbavila.

Co říkají zákazy podomního prodeje

Každý, kdo obchází domácnosti a nabízí za úplatu zboží či služby, může být pokutován.

Sankce pro nepodnikatele činí až 30 tisíc korun, pro podnikající subjekty je maximum stanoveno na 200 tisíc.

Zákaz zatím platí v Bohumíně, Frýdku-Místku, Českém Těšíně, v Bílovci a v Karviné.

"Zrovna byla dva týdny nemocná. Vypadla ze stereotypu, který jí pomáhá. Viděla, že sousedka to podepsala, prodejce jí navíc podal mylné informace. Celý týden trnula, co to vlastně podepsala. Náš pracovník naštěstí přišel těsně před koncem termínu pro vypovězení smlouvy," popsala zástupkyně vedoucí Slezské diakonie pro oblast Bruntál, Krnov a Nový Jičín Šárka Gaudková.

Nejde o výjimečný případ, kdy prodejci obtěžovali klienty diakonie. Šárka Gaudková se kvůli tomu chce obrátit na vedení města a iniciovat zákaz podomního prodeje, který už platí na řadě dalších míst v kraji. "Klienti jsou prodejci ohroženi. Většina má omezení k právní způsobilosti, už se to ale neuvádí v občanském průkazu. Kromě podpisů smluv prodejci mimo jiné získávají jejich osobní údaje," upozorňuje Gaudková.

Podomní prodejci vnucují smlouvy i lidem s demencí

Že jde o velký problém potvrzuje i její ostravská kolegyně Marta Machová. Ta pomáhá seniorům s Alzheimerovou chorobou a demencí a jejich rodinám.

"I lidé s prvními příznaky demence nebo Alzheimerovy choroby nejsou schopní se zodpovědně rozhodnout. Velmi často se stávají oběťmi podomního prodeje. Prodejci zásadně chodí v dopoledních hodinách, a i když vidí, že senior není úplně v pořádku, smlouvu jej nutí podepsat. Je to neetické," komentuje Machová.

Zatímco Ostrava už zákaz připravuje a zastupitelé by o něm měli rozhodnout na jaře, Krnov situaci zatím zvažuje. "Do minulého týdne jsme neobdrželi k podomnímu prodeji žádné podněty od obyvatel. To se ale změnilo, před týdnem si osobně u paní starostky stěžovaly dvě občanky," uvedla mluvčí města Dita Círová. Vedení Krnova se proto v pondělí dopoledne rozhodlo prověřit, jak problém řeší jiná města. "Následně rozhodne o dalším postupu," dodala Círová.

Havířov chce spíš prevenci

Po zákazu podomního prodeje zoufale volají i lidé z Havířova. Na internetu začali podepisovat petici, která zákaz podomního prodeje žádá. Za dva týdny nasbírala přes tři stovky podpisů. "Můj domov je mé soukromí. Vyrušování z mého soukromí mě obtěžuje, proto plně podporuji tuto akci," komentuje jeden z podepsaných.

Havířovská radnice zatím o zákazu neuvažuje. "Čekáme na zkušenosti jiných měst a šli bychom raději cestou prevence," sdělila mluvčí města Eva Wojnarová.

Vedoucí odboru vnitřních věcí a živnostenského úřadu v Havířově Irena Balounová dodala, že radnice právě připravuje besedy, jak se bránit podomním prodejcům. "Jde o spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů. Zaměříme se především na seniory, kteří jsou ohroženou skupinou," řekla.

Naopak Nový Jičín se rozhodl jít cestou zákazu. "Vedení města uložilo živnostenskému odboru, aby připravil příslušné nařízení. To by mělo být schváleno na radě města 6. května," uvedla mluvčí radnice Marie Machková.

Podomní prodejci často klamou a dávají nepřesné nebo lživé informace. Třeba společnost NEXT, která prodává zabezpečovací dveře, teď upozornila, že se prodejci vydávají za její zaměstnance a nabízejí lidem padělky. "Obcházejí celé sídlištní bloky. V Moravskoslezském kraji je způsob podomního prodeje rozšířený," komentoval ředitel společnosti Ivan Pavlíček.

Vadí vám podomní prodejci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 9. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 481
Ne
Ne 10