Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz vstupu do lesů v Krnově skončil. Jizvy po tornádu ale přetrvávají

  20:35aktualizováno  20:35
Obyvatelé Krnova i turisté už se opět mohou procházet městskými lesy na Ježníku. Ale opatrně. Následky tornáda, které 18. června v podvečer zpustošilo místní části Kostelec a Ježník, jsou stále více než patrné.

Tornádo na okraji Krnova zdevastovalo rozsáhlé lesní porosty.

"Lesní správa města Krnova už zrušila zákaz vstupu, který vyhlásila kvůli nebezpeční úrazu v červnu po úderu tornáda," říká mluvčí města Dita Círová.

Upozornila však, že i po zrušení zákazu platí to, co dříve. "Vstup do lesa je na vlastní nebezpečí. A lidé musí stále počítat se zvýšeným pohybem lesní techniky," dodala.

K opatrnosti nabádá i Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova. "Stromy poškozené tornádem už jsme až na pár výjimek odtěžili a zpracovali. V lese ale dál zůstávají nakloněné stromy, které mohou být nebezpečné. Navíc se nyní potýkáme s kůrovcovou kalamitou, takže tam pracují stroje. Proto žádáme návštěvníky lesa, aby nesmyslně neriskovali," říká Vrátný.

Poničená vzácná lipová alej na ulici Stará Ježnická v Krnově.

Poničená vzácná lipová alej na ulici Stará Ježnická v Krnově.

Od chvíle, kdy se krnovskými částmi Kostelec a Ježník prohnalo tornádo, které rvalo ze země silné stromy i s kořeny a trhalo na kusy střechy domů, uplynuly už dva měsíce. Lidé sice většinu napáchaných škod již opravili, jizvy způsobené ničivým živlem však hned tak nezmizí.

"Obnova bude trvat ještě hodně dlouho," netají starostka Krnova Alena Krušinová.

Někteří lidé totiž nemají dost peněz na opravu střech. Třeba v Kostelci je na první pohled vidět, kde řádilo tornádo. Místo střešní krytiny jsou totiž na některých domech stále modré nepromokavé plachty, které lidem poskytli hasiči.

Poškozeným může pomoci i stát

"Někteří lidé nebyli pojištěni. Jiní sice byli, ale stěžovali si, že pojišťovny pracují pomalu a nevyplácejí tolik peněz, kolik čekali," říká starostka. A netají, že městu pro změnu chybějí peníze na obnovu například cenné lipové aleje v ulici Stará Ježnická. Ta byla chloubou města. Tornádu ale padlo za oběť přes sto stromů.

Lidé, kterým tornádo poškodilo dům, v němž trvale žijí, mohou získat podobně jako postižení povodní příspěvek od státu až třicet tisíc korun.

"Protože žádost o příspěvek musí podat město, ve středu jsme svolali postižené obyvatele Kostelce i Ježníku. Oslovili jsme hlavně 65 rodin, kterým tornádo poničilo střechu domu. Výsledek je takový, že už máme 31 podepsaných žádostí o dotaci a dalších osm lidí má zájem," říká starostka Krnova.

Lidé z Krnova-Kostelce odklízejí následky tornáda den po jeho řádění

Podle starostky musí zájemci přiložit doklady o úhradě materiálu či práce. Čas na to mají do 5. září. "Někteří lidé si opravili domy sami a nemají faktury za práci. Bez dokladů však za ně o státní příspěvek žádat nemůžeme," líčí.

Také samotná krnovská radnice chce žádat o finanční pomoc. Městské lesy Krnov přišly kvůli tornádu o více než 2 000 kubíků dřeva na patnácti hektarech. Škodu vyčíslily na milion korun. Vzniklo sedm hektarů holin.

Kde získat dva miliony korun?

A z lipové aleje na Ježníku, která také patří městu, zmizelo přes sto stromů. Některé vyrval vítr ze země i s kořeny, další museli lesníci pokácet. "Větve z kácených stromů mi padaly do zahrady. Využiju je na otop. Doufám ale, že město vysází novou alej," přeje si Krnovan Vojtěch Rozehnal.

Radnice to plánuje. "Chceme obnovit štětovou cestu i lipovou alej, musíme na to ale sehnat asi dva miliony korun. Už jsem požádala Moravskoslezský kraj o 300 tisíc korun na obnovu cesty a připravujeme také žádost o dotaci na obnovu samotné aleje, která cestu lemovala," říká Krušinová.

Mluvčí krajského úřadu Petra Špornová uvedla, že žádost Krnova o příspěvek na obnovu cesty poškozené tornádem projednají radní kraje na svém nejbližším zasedání, tedy 3. září. "Šlo o mimořádnou událost, městu pravděpodobně vyhoví," naznačila.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Motocykloví kaskadéři v Ostravě předvedli akrobacii i pády

Šedesát motocyklových kaskadérů na Czech Stunt Day předvádělo divákům...

Šedesát špičkových motocyklových kaskadérů předvedlo o víkendu své umění v areálu Libros v Ostravě. Jízdy střídavě po...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Najdete na iDNES.cz