Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Zákon chrání děti, na staré lidi ale zapomíná. I proto loupeží přibývá

  • 15
Hůř vidí i chodí. S přibývajícím věkem potřebují víc pochopení a pomoci. Místo toho se ale senioři stávají snadnou kořistí bezcitných podvodníků a zlodějů. Nezasloužili by si už stejné hájení v zákonech jako děti? Policista, psycholožka, právník i poslankyně shodně míní, že ano.

V Moravskoslezském kraji jsou na tom nejhůř staří lidé v Ostravě a na Karvinsku. Počet loupeží je v této průmyslové aglomeraci téměř desetkrát vyšší než jinde, proto i obětí trestných činů z řad seniorů je víc. "Daří se nám odhalit každou druhou až třetí loupež. Pachateli jsou často velmi mladí lidé, nebo dokonce ještě děti," říká kriminalista z Orlové Adam Rzymanek.

Přečtěte si příběh důchodce z Orlové, kterého třináctkrát okradli

Podle něj se především pachatelé mladší 18 let často chystají "jen" vzít seniorovi kabelku či batoh, ale neuvědomují si, jak lehce se prostá krádež změní v loupežné přepadení.

"Stačí použít sebemenší násilí a místo dvouletého trestu vězení za krádež hrozí pachateli až 10 let odnětí svobody za loupež. Obětem ale často hrozí vážná zranění, někdy i doživotní zdravotní či psychické následky," líčí Rzymanek.

Bývalou učitelku napadly děti

Loupeže v Moravskoslezském kraji

rok 2010       576
rok 2011*      473

Letošní loupeže podle okresů*
Ostrava      202
Karviná       181
Frýdek-Místek  26
Bruntál       24
Opava        22
Nový Jičín   18

* Od ledna do konce září 2011

Kriminalista v té souvislosti vzpomíná na loňský případ, který se nepodařilo objasnit. Skupina dětí maskovaných kapucemi v Petřvaldu na Karvinsku napadla osmdesátiletou ženu. Jedno z dětí jí chtělo na ulici strhnout kabelku z ramene. Když ji žena udržela, další dítě do ní strčilo tak, že upadla na zem a zlomila si nohu. Úraz ženě zabránil pokračovat v aktivní turistice.

"Změnilo jí to život. Navíc přišla o nové, drahé brýle, které nutně potřebovala. Chtěl jsem jí udělat radost, brýle vrátit a umožnit setkání s pachateli. Jde totiž o bývalou učitelku, která byla k dětem vždy laskavá. S těmi, co ji napadli, si přála promluvit," líčí Rzymanek s tím, že sice vypátrali podezřelé děti, ale neusvědčili konkrétní viníky.

Změní se konečně zákony?

Policisté i další lidé, kteří řeší trestnou činnost páchanou na seniorech, začínají uvažovat o tom, že je na čase zpřísnit tresty pro pachatele, kteří ubližují bezbranným dospělým lidem.

"V zákonech jsou tvrdšími sazbami chráněné jen děti. Vzhledem k vývoji situace ve společnosti by ale měli být hájení i bezbranní senioři či invalidé," míní Rzymanek.

Souhlasí s ním ostravská psycholožka Ludmila Mrkvicová i pražský právník František Novotný, který přednáší právo na Policejní akademii a podílel se i na změnách trestního zákoníku. "Soudci sice při rozhodování o trestu útok na bezbranného člověka zohledňují, ale nemohoucí lidé by si zasloužili zvýšenou ochranu. Navrhnout by to měli zákonodárci," míní Novotný.

Poslankyně Jana Drastichová (VV) z Orlové si všímá častých loupeží na seniorech ve svém regionu a myšlenka na jejich hájení ji zaujala natolik, že je ochotná změnu zákona navrhnout. "Už jsem o tom mluvila s několika kolegy, proberu to ještě s poslanci z ústavně právním výboru," říká.