Soud zamítl žalobu Ostravy na stát kvůli špinavému ovzduší

  10:22aktualizováno  10:45
Ostrava neuspěla u pražského městského soudu s žalobou na stát, který podle města nechrání čistotu ovzduší tak, jak by měl. Soud uznal, že na Ostravsku je kvalita ovzduší špatná. Žalující strana ale podle něj nedoložila, jak přesně se vláda a ministerstva na špatném stavu podílejí.

Ostravský primátor Petr Kajnar přichází k Městskému soudu v Praze. | foto: ČTK

Město žalovalo vládu, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy za to, že dostatečně a efektivně nechránila čistotu ovzduší v Ostravě a nevytvořila funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Ostrava podala žalobu už na jaře roku 2010. Vadí jí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, údajně neřeší dostatečně.

Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Brož, Sokol a Novák, která Ostravu zastupuje, v žalobě uvedl, že je porušeno právo města na příznivé životní prostředí. Pokud už byly přijaty zákony a normy, které jsou v souladu s evropskými směrnice, stát se aktivně nepodílí na tom, aby byly dodržovány.

Soudkyně Ludmila Sandnerová při vyhlášení verdiktu uvedla, že nemá pochyb o špatném stavu ovzduší na Ostravsku a častém překračování platných norem.  Podle ní však žalující strana neprokázala, jak za tento stav může nečinnost státu, konkrétně vlády a ministerstev životního prostředí a dopravy. I město samotné má podle ní spoustu možností, jak pracovat na zlepšení ovzduší, a není jasné, jaké kroky učinilo.

Proti rozhodnutí pražského městského soudu si Ostrava může podat kasační stížnost k Nevyššímu správnímu soudu v Brně. "Stížnost určitě podáme," řekl iDNES.cz primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Žaloba u pražského městského soudu podle něj byla jen začátek. "Ani jsem nečekal, že bychom v prvním kole vyhráli. V Evropě jsou však kvůli nečinnosti státu precedentní rozsudky, věřím, že ve finále uspějeme," uvedl ostravský primátor po zamítnutí žaloby na stát.

"Jen v jednom případě bych byl rád, kdybychom neuspěli. Bylo by to v případě, že by stát zasáhl a kvalita ovzduší by se zlepšila natolik, že by už nebyl důvod k žalobě," dodal primátor.

K odůvodnění rozsudku řekl, že byla žalovaná nečinnost státu. Nebyl tedy důvod, proč by Ostrava měla dokládat, jaké kroky činí pro ochranu ovzduší, kterých je celá řada. Zbylé důvody, proč soud žalobu zamítl, nejprve probere s právníky.

Ostrava má jedno z nejvíce znečištěných ovzduší v celé Evropě. Například pro polétavý prach je limit 25 mikrogramů na metr krychlový. V Moravskoslezském kraji mívají měřící stanice hodnoty od 32 do 36 mikrogramů na metr krychlový, na Karvinsku překračují čtyřicítku. V Evropě takové je podobná míra znečištění v bulharských městech Plovdiv a Sofie a polských Katovicích a Krakově (o srovnání Ostravy s Paříží čtěte více zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Ve Frýdku-Místku hlasovali o 14 bodech naráz. Opozice podala stížnost

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Na průběh ustavujícího zastupitelstva frýdeckomísteckého magistrátu si u ministerstva vnitra stěžují zastupitelé...

Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy...

Orlovští se chystají demonstrovat před úřadem, vrcholí boj o nemocnici

(ilustrační foto)

Orlovskou nemocnici čeká ve čtvrtek rozhodující den. Krajští zastupitelé budou projednávat optimalizační plán, který...

Najdete na iDNES.cz