Soud zamítl žalobu Ostravy na stát kvůli špinavému ovzduší

  10:22aktualizováno  10:45
Ostrava neuspěla u pražského městského soudu s žalobou na stát, který podle města nechrání čistotu ovzduší tak, jak by měl. Soud uznal, že na Ostravsku je kvalita ovzduší špatná. Žalující strana ale podle něj nedoložila, jak přesně se vláda a ministerstva na špatném stavu podílejí.

Ostravský primátor Petr Kajnar přichází k Městskému soudu v Praze. | foto: ČTK

Město žalovalo vládu, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy za to, že dostatečně a efektivně nechránila čistotu ovzduší v Ostravě a nevytvořila funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Ostrava podala žalobu už na jaře roku 2010. Vadí jí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, údajně neřeší dostatečně.

Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Brož, Sokol a Novák, která Ostravu zastupuje, v žalobě uvedl, že je porušeno právo města na příznivé životní prostředí. Pokud už byly přijaty zákony a normy, které jsou v souladu s evropskými směrnice, stát se aktivně nepodílí na tom, aby byly dodržovány.

Soudkyně Ludmila Sandnerová při vyhlášení verdiktu uvedla, že nemá pochyb o špatném stavu ovzduší na Ostravsku a častém překračování platných norem.  Podle ní však žalující strana neprokázala, jak za tento stav může nečinnost státu, konkrétně vlády a ministerstev životního prostředí a dopravy. I město samotné má podle ní spoustu možností, jak pracovat na zlepšení ovzduší, a není jasné, jaké kroky učinilo.

Proti rozhodnutí pražského městského soudu si Ostrava může podat kasační stížnost k Nevyššímu správnímu soudu v Brně. "Stížnost určitě podáme," řekl iDNES.cz primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Žaloba u pražského městského soudu podle něj byla jen začátek. "Ani jsem nečekal, že bychom v prvním kole vyhráli. V Evropě jsou však kvůli nečinnosti státu precedentní rozsudky, věřím, že ve finále uspějeme," uvedl ostravský primátor po zamítnutí žaloby na stát.

"Jen v jednom případě bych byl rád, kdybychom neuspěli. Bylo by to v případě, že by stát zasáhl a kvalita ovzduší by se zlepšila natolik, že by už nebyl důvod k žalobě," dodal primátor.

K odůvodnění rozsudku řekl, že byla žalovaná nečinnost státu. Nebyl tedy důvod, proč by Ostrava měla dokládat, jaké kroky činí pro ochranu ovzduší, kterých je celá řada. Zbylé důvody, proč soud žalobu zamítl, nejprve probere s právníky.

Ostrava má jedno z nejvíce znečištěných ovzduší v celé Evropě. Například pro polétavý prach je limit 25 mikrogramů na metr krychlový. V Moravskoslezském kraji mívají měřící stanice hodnoty od 32 do 36 mikrogramů na metr krychlový, na Karvinsku překračují čtyřicítku. V Evropě takové je podobná míra znečištění v bulharských městech Plovdiv a Sofie a polských Katovicích a Krakově (o srovnání Ostravy s Paříží čtěte více zde).

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Jobs Contact
Zámečník-svářeč s OCHOTOU CESTOVAT (23.000 - 35.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz