Už několik let hledají v Hnojníku nového zámeckého pána, stále neúspěšně

  19:22aktualizováno  19:22
Několik roků se snaží realitní společnost prodat zchátralý hnojnický zámek na Frýdecko-Místecku. O historickou nemovitost už projevilo zájem přes dvacet kupců, vážný nezůstal žádný. Osud památky rozdělil i obecní politiky. Jedna skupina chce, aby ji koupila obec, druhá to považuje za nehospodárné.

Zámek v Hnojníku na Frýdecko-Místecku poté, co dosavadní majitel provedl záchovné práce. | foto: mmreality.cz

Zámek jeho španělský vlastník nejdříve nabízel za patnáct milionů korun, nyní nemovitost prodává za 10,5 milionu korun. Starosta Hnojníku Miroslav Molin je proti tomu, aby do něj obec investovala. 

„Máme v havarijním stavu dva mosty. Musíme je nechat zbourat a postavit nové, což přijde bez dotací asi na deset milionů korun. Dále musíme začít stavět kanalizaci. Několik zastupitelů, kteří si přejí opak, jen na záchraně zámku staví předvolební kampaň,“ míní Molin s tím, že si opozice prosadila alespoň studii na využití parku. 

Starosta nevidí žádné rozumné využití objektu. „Proč s tím zastupitelé nepřišli před dvaceti lety, kdy mohli žádat o bezplatný převod do vlastnictví obce a když byla památka ještě v dobrém stavu? A než jsme postavili a opravili školy, obřadní síň, domov pro seniory?“ ptá se starosta. Na to by se podle něj tehdy dal zámek přestavět. 

„Ani do parku maminky s dětmi chodit nebudou. Není tam totiž možné umístit zábavné prvky, protože jako kulturní památka je vedený celý areál. Navíc se z neošetřovaných stromů lámou větve a padají dolů. Věřím, že někteří obyvatelé mají k zámku citový vztah stejně jako já, ale vesměs jde o starší generaci, jenže zástupci obce se musí chovat hospodárně,“ tvrdí Molin.

Památkáři přestavbě nebrání

Zastupitelka Dagmar Malíková uvádí, že nyní je částka za zámek nejpřijatelnější, jaká kdy byla. 

„Proto je nás v zastupitelstvu několik, kteří usilujeme o to, aby patřil obci. Nejdříve se chceme věnovat revitalizaci zámeckého parku na odpočinkovou zónu. Vizualizace by měla být hotová v září. Pak bychom hledali, co s prostorami v objektu. Zmínka padla o domově s pečovatelskou službou v jedné části a o pomoci investorů ve zbytku budovy. Památkáři nebrání přestavbám pokojů na menší, trvají jen na zachování rázu interiéru. Dokonce mluvili o možných dotacích od půl do milionu korun,“ říká Malíková.

V tom, že osud památky leží na srdci především místním starším lidem, se Molin nemýlí. 

„Střední generace, senioři a starousedlíci by byli určitě pro, aby obec zámek zachránila. Místo do podle mě zbytečného Hotelu Park měli miliony korun investovat raději do něj. Pro využití takové rozlehlé budovy se dá čerpat inspirace v zahraničí. Ani s parkováním by tam nebyl problém. Ale referendum na téma koupit či nekoupit by asi u nás smysl nemělo. Nastěhovalo se sem poustu mladých lidí odjinud a těm je to jedno. Větší ohlas bych čekala od sbírky. Kdyby se šlo od chalupy k chalupě, do začátku by se něco vybralo,“ míní obyvatelka Hnojníku Felície Rucká.

Zámek v Hnojníku je kulturní památka včetně zámeckého parku a souboru soch. 

„Pro zachování hodnot je nezbytné respektovat dochované historické konstrukce, dochované hmotové a architektonické řešení a v co nejvyšší míře také tradiční materiálové řešení. Rovněž je nezbytné zohlednit navazující zámecký park. Nicméně každou obnovu respektující kulturní památku vítáme, a to včetně změny užívání,“ konstatuje mluvčí ostravské pobočky Národního památkového ústavu Petra Batková k tomu, co by musel případný kupec při přestavbě dodržovat.

„Několik vážnějších zájemců nejen z Česka, ale i Polska a Slovenska o koupi zámku ztroskotalo na tom, že nedosáhlo na dotace. Další sice přijedou nadšení, ale když si spočítají, kolik by stály opravy, například přestavba na domov pro seniory by činila pětadvacet milionů korun, euforie je opustí. Na druhou stranu jde o perfektní místo dostupné ze všech stran s parkem, který má také obrovský potenciál, takže věřím, že se ten správný investor najde,“ dodává Jan Nováček z realitní kanceláře, která má zámek v nabídce.

Fotogalerie

Hnojnický zámek na řece Stonávce z první poloviny 18. století vystřídal už několik majitelů. Španěl Restituto Perea Ruiz ho koupil pro dceru v roce 2010. Nechal vyčistit a oplotit park a vypracovat projekty na rekonstrukci. Uvažoval o přebudování na hotel. Pak dostal pokutu. 

„Jelikož vlastník nezajistil řádné udržovací a nezbytné práce nařízené orgánem státní památkové péče, dostal peněžitý trest. Poté začal spolupracovat,“ doplňuje vedoucí oddělení stavebního řádu v Třinci Iveta Sikorová. 

Pokuta činila půl milionu korun. Pod tlakem úřadů se Španělé postarali alespoň o nejnutnější opravy fasády, střešní krytiny a zabránili tak další devastaci zámku. Později se vyjádřili, že více do nemovitosti investovat nechtějí, a proto jej nabídli k prodeji.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Ochranáři se přou s Lesy ČR o těžké stroje a noční těžbu v Beskydech

Těžký lesní stroj harvestor v akci.

Ochráncům přírody vadí obří stroje, které v lesích těží dřevo. Podle nich jsou i v místech, kde by být neměly. Navíc...

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

Kniha v Brailově písmu

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského...

Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Jako první v Beskydech spustila vlek na začátku prosince 2012 sjezdovka na

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu....

Najdete na iDNES.cz