Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři hektary lesa mají ustoupit sjezdovce. Chráněné prstnatce přesadí

  14:23aktualizováno  14:23
O novou černou sjezdovku se má rozrůst Ski areál Kopřivná v Malé Morávce na Bruntálsku. Majitelé usilují o povolení vykácet 30 tisíc metrů čtverečních státního lesa v CHKO Jeseníky, aby se chumly lyžařů mohly rozprostřít na větší plochu. Ochránci přírody nejsou proti.

Spolumajitel lyžařského areálu Kopřivná Karel Ležatka na snímku z listopadu 2012 před výstavbou nové lanovky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Změnu územního plánu majitelé lyžařského areálu s radnicí podle svých slov projednávali přibližně dva roky.

„Máme velký přetlak lidí, a rádi bychom proto do budoucna vybudovali další svah, abychom ulevili tomu stávajícímu. Jde o komfort i bezpečnost,“ řekl iDNES.cz spolumajitel Karel Ležatka.

Kapacita areálu prozatím nevzroste, nově vybudovanou lanovku uvedli do provozu před čtyřmi lety a se stavbou další nyní nepočítají. Pokud na záměr kývnou všechny dotčené orgány, lyžaři budou smět kopec brázdit dolů nejen obloukem po stávající 1350 metrů dlouhé sjezdovce, ale i z druhé strany přímo po příkřejší černé.

Znázornění oblasti, kterou chce investor Ski areál Kopřivná nově vykácet.

Znázornění oblasti, kterou chce investor Ski areál Kopřivná nově vykácet.

Vlastníci by chtěli začít těžit ještě letos. Schvalování záměru je však na začátku a vykácet tři hektary státního lesa mohou až poté, co dostanou souhlasné stanovisko EIA o posouzení vlivu na životní prostředí a další potřebná razítka. Lesy ČR jako správce parcel se záměrem souhlasí, investor s nimi jedná od roku 2012.

„K těžbě dojde poté, co stavební úřad v Rýmařově vydá územní rozhodnutí a Katastrální úřad v Ostravě rozhodne o odnětí pozemků z plnění funkcí lesa. Náhrada za odlesnění bude vyčíslena ve znaleckém posudku, který musí investor zadat a je nutný pro vydání rozhodnutí katastrálního úřadu,“ informovala mluvčí lesní správy Eva Jouklová. Peníze poputují do státní kasy.

Obě strany následně uzavřou pachtovní smlouvu o užívání pozemku, jak je tomu u většiny sjezdovek na pozemcích Lesů ČR. Jak vysoké pachtovné bude investor platit, zatím jasné není. „Podmínky budou stanoveny na základě dohody smluvních stran,“ doplnila nekonkrétně Jouklová.

Cena se podle ní vždy odvíjí od řady faktorů - od velikosti a atraktivity polohy areálu, jeho nadmořské výšky až po to, zda je tam možné uměle zasněžovat. Za účelem provozování lyžařských areálů Lesy ČR nyní pronajímají - většinou právě formou pachtu - dohromady 398 hektarů pozemků.

Podmínka: vysadit nové dřeviny

Obec záměr podle starosty Ondřeje Holuba vítá a s dalším kácením pod Pradědem nemá problém ani Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), přestože je lokalita součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Souhlasné stanovisko vydala letos v červenci.

„Souhlasíme s rozšířením průseku (v němž stojí lanovka - pozn. red) na sjezdovou trať. Rozšíření nemá významné negativní dopady na okolní přírodu a krajinu,“ řekla iDNES.cz mluvčí agentury Karolína Šůlová.

„Podle návrhu bude trať z části sloužit jako černá sjezdovka a také pro využití snowboardisty s možným zakončením dráhy skokem do takzvaného bigairbagu,“ dodala.

Budeme větší než Špindl, holedbají se v Malé Morávce v Jeseníkách

V oblasti o velikosti více než čtyř fotbalových hřišť se na pěti místech vyskytuje třeba ohrožený prstnatec Fuchsův, pro jehož likvidaci bude investor muset s ochránci přírody řešit udělení výjimky ze základních ochranných podmínek.

„Po případném udělení výjimky by bylo vhodné všechny jedince odborně přemístit do obdobně vhodného biotopu v této lokalitě,“ píše se v dokumentaci zpracované pro řízení EIA.

V minulosti je v oblasti znám také výskyt chráněných ptáků - třeba silně ohroženého ořešníka kropenatého. „Souhlas se záměrem byl podmíněn novou výsadbou stanovištně odpovídajících dřevin v celém okraji sjezdovky v plášti lesních porostů s následnou tříletou péčí,“ doplnila za ochranáře Šůlová.Nejčtenější

Kdyby nastal blackout, na mytí i praní by lidem jako kdysi stačil popel

Na Kamenitém v Beskydech spolek Koliba s Václavem Michaličkou z Muzea...

Kdyby na dlouho vypadly dodávky elektřiny, poradili by si s tím lidé, kteří minulý týden vyrazili na horu Kamenitý v...

Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...Ostravské stopy: Město vypadalo strašně. Špinavá katastrofa, vzpomíná Hryc

Slovenský herec Andrej Hryc má hodně zážitků i ze Stodolní ulice. Jenže jak...

Nejnovější slovenskou kinematografii přijel nedávno na festival Kino na hranici reprezentovat známý slovenský herec,...

Slavný stadion Bazaly v současné podobě končí. Bude se bourat tribuna

Vizualizace stadionu Bazaly po plánované přestavbě.

Do šesti týdnů by měla zmizet hlavní tribuna někdejšího stadionu ostravského Baníku na Bazalech. Město, kterému areál...

Aktivita šmejdů zase roste. Vydávají se za poradce a chtějí plnou moc

Tato žena si koupila na jedné předváděcí akci v Ostravě vysavač. Když ho...

Čím dál více problémů zaznamenávají města i spotřebitelské organizace s podomními prodejci. Ti se soustředí na starší...

Další z rubriky

Na Jablunkovsku se utkali vozatajové. Vítězí charakter a ostrovtip

V Dolní Lomné na Jablunkovsku se utkali nejlepší vozatajové. Aby byla jejich...

Koně a pestrý program, to jsou určitě důvody, proč mají Vozatajské závody v Dolní Lomné na Jablunkovsku stále obrovskou...

Festival Colours of Ostrava je takřka vyprodaný. Z nabídky si vybere každý

Jedna z návštěvnic festivalu Colours of Ostrava se osvěžuje ve vodní mlze,...

Bizarní kostýmy, nevídané pyrotechnické efekty, hudební mše a jedna velká taneční párty s rozmanitými vhledy a přesahy....

Papoušci nebo lamy. Zoo je plná mláďat, právě teď bývají vidět

Papoušek guarouba zlatý se v ostravské zoo zdárně rozmnožuje.

Zoologická zahrada Ostrava se od začátku letošního roku může chlubit už desítkami chovatelských přírůstků, včetně velmi...

Najdete na iDNES.cz