Ne všechny školáky to do lavic táhne. Strážníci pravidelně "vyhmatávají" ty, kteří radši než do třídy míří za školu. (Ilustrační foto)

Ne všechny školáky to do lavic táhne. Strážníci pravidelně "vyhmatávají" ty, kteří radši než do třídy míří za školu. (Ilustrační foto) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Místo do lavic chodí do hypermarketů. Záškoláky kontrolují strážníci

  • 20
Nejen puberťáci, ale i ty nejmenší děti chodí za školu. V Moravskoslezském kraji za rok zameškají stovky hodin. Radnice to řeší hlídkami na hřištích i v obchodech. Děti vrací tam, kde mají být - do lavic.

Pravidelně vyrážejí do parků, hospod, ale i obchodních center, aby si posvítili na záškoláky. Během hodiny strážníci společně se sociálními kurátory odhalí i několik hříšníků najednou.

Kontroly se začínají vyplácet, například v Karviné se podařilo snížit počty neomluvených hodin dětí o stovky.

Kde kvete záškoláctví

V Karviné největší potíže evidují v Novém Městě, záškoláci bývají na hřištích a v parcích. V Ostravě mezi nimi v poslední době bodují obchodní centra. A například v Opavě je záškoláctví problémem sídlišť. Věkově jde častěji o děti v pubertě, výjimkou ale nejsou ani velmi malé děti.

V dřívějších letech totiž například tamní ZŠ Družby evidovala u svých žáků za jedno pololetí přes sedm set neomluvených hodin. K tamním rekordmanům patřila dívka, která jich měla za školní rok 150. Teď ale křivka výrazně klesá.

Za první pololetí školního roku 2012/2013 už škola hlásí "jen" 477 neomluvených hodin.

"Postupujeme metodou nulové tolerance. Pokud se dítě tři dny neobjeví a není omluveno, voláme hlídku městské policie, která vyjede přímo do rodiny. Díky této prevenci záškoláctví se nám podařilo snížit množství problémových rodin," uvádí zástupkyně ředitele Ludmila Večerková.

Neomluvenou absenci v Karviné mívají nejen puberťáci, záškoláctví jde napříč všemi ročníky. "Může se klidně týkat i dítěte z první třídy," říká zástupce ředitele místních strážníků Václav Ožana.

Kromě spolupráce se školami hlídky kontrolují parky i pohostinství. Když tam během dopoledne narazí na dítě, musí jim vysvětlit, co tam dělá.

"Dřív se záškoláctví řešilo, až když přerostlo v závažný problém. Teď se tomu snažíme předejít, je to určitá kontrola. Situace se díky tomu zlepšila," zhodnotil náměstek karvinského primátora Petr Bičej.

Stejnou cestou jdou i další města. Například v Českém Těšíně hned první kontrola letošního školního roku odhalila pět nezletilých, kteří měli být tou dobou ve škole. Hlídky a sociální kurátoři tam parky a další prostory kontrolují minimálně jednou za čtrnáct dní.

Devítiletý chlapec si místo školy hrál v nákupním centru

S kontrolou se děti, které místo školy tráví čas venku, mohou setkat i v Bohumíně či Ostravě.

"V poslední době se stává, že děti nacházíme v nákupních centrech. Strážníci tam například narazili na devítiletého chlapce, který tam hrál hry na hracím automatu pro děti. Podle prodavačky z protějšího obchodu tam býval opakovaně," uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová.

V Opavě od letošního školního roku školáky hlídají noví asistenti prevence kriminality.

"Pohybují se v okolí škol a už teď máme zkušenosti se záškoláky. Vyšší tendenci k tomu mají žáci sídlištních škol," sdělila mluvčí opavských strážníků Petra Stonišová.

Rodičům v těchto případech hrozí zájem sociálního odboru o situaci v rodině. "Děti předáváme rodičům, se kterými provedeme pohovor. V případě ojedinělého excesu tento pohovor stačí," řekla Dana Moldrzyková z českotěšínské radnice.

V opakovaných případech přichází na řadu trestní oznámení. "Může jít o podezření z ohrožení výchovy. Základní školní docházka je povinná," uvádí Václav Ožana z karvinské městské policie.

Například v Bohumíně loni řešili 62 záškoláků. "U 22 dětí jsme předali podnět na přestupek rodičů za zanedbávání povinné školní docházky. U devíti případů jsme podali trestní oznámení na rodiče kvůli ohrožování výchovy," upřesnila statistiku mluvčí radnice Lucie Balcarová. V pěti případech soud rodiče skutečně uznal vinnými. Udělil jim nepodmíněný trest, který se po odvolání změnil v odklad a trest podmíněný.