Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

V Ostravě v červenci přibude dalších osmdesát zastávek na znamení

  • 1
Dopravní podnik Ostrava výrazně rozšíří počet zastávek na znamení. Už od loňského září jich je v městské dopravě 124 a za pár dní jejich počet stoupne o desítky.

„Od 2. července rozšíříme počet zastávek, které budou celý den provozovány v režimu ‚na znamení‘, o dalších 80,“ potvrdila mluvčí dopravního podniku Karolína Rycková.

Podotkla, že jde o méně vytížené autobusové a částečně i trolejbusové zastávky. V tramvajové dopravě se zatím nic takového nechystá.

Podle Ryckové se zastávky na znamení osvědčily. „Problémy ani stížnosti nejsou. Naopak doprava je rychlejší,“ uvedla Rycková.

Cestující se podle ní nemusí bát, že by autobus či trolejbus projel okolo zastávky na znamení bez ohledu na cestující. „Lidé nemusí mávat ani nic mačkat. Stačí, když se postaví tak, aby je řidič viděl. Automaticky zastaví i v případě, že na zastávce už bude stát jiný spoj, aby lidé mohli přestoupit,“ tvrdí.

Řidič může lidi přehlédnout, míní starosta

Ne všichni jsou ale takovou novinkou nadšení. Velké výhrady a obavy má například starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček. „Vadí mi, že to s obvody nikdo neprojednal. Přišlo rozhodnutí, že nám to zřizují, a hotovo,“ říká starosta.

Nové zastávky na znamení

Antošovice, Balkán, Bartošova, Bělská, Betonářská, Bláhova, Blatouchová, Botanická zahrada, Brigádnická, Číhalíkova, Dolina, Důl Alexander, Důl Koblov, Fišerova, Grmelova, Hasičská zbrojnice, Hladnovská, Holandská, Hradní náměstí, Husův sbor, Chalupová, Chrobákova, Chrustova, Jaklovecká, Kepkova, Keramická, Koblov škola, Konečného, Koněvova, Košická, Kotkova, Kovařicova, Králičí, Kramolišova, Lámař, Lávka, Lékařská fakulta, Lidická, Malý kopec, Marešova, Michalské náměstí, Míroděv, Na Jánské, Na Josefské, Na Najmanské, Nová huť garáže, Nová ocelárna, Panská, Parcelní, Podsedliště, Polní, Poštulkova, Požární zbrojnice, Rajská, Riegrova, Romo, Růžová, Salma, Slezská Ostrava kostel, Slezská Ostrava radnice, Slunná, Stadion Bazaly, Stav-Izol, Škrobálkova, Štěrkovna, Trnkovec škola, Trnkovecká, Turgeněvova, U Boříka, U Kříže, U Lékárny, U Lípy, U Pumpy, U Rozvodny, Ústřední hřbitov, Vrbina, Všehrdův sad, Záblatská, Zlatnictví, Zvěřinská. Zdroj: Dopravní podnik Ostrava

Je přesvědčený, že zastávky na znamení nepatří do zastavěných oblastí.

„Chápu, že mají smysl někde u lesa, ale nejsou vhodné v obytných čtvrtích. Navíc tam, kde je většina zastávek v rozporu se stávajícími normami – u nás například v zatáčce nebo blízko horizontu. Kromě toho jsou u nás vesměs betonové přístřešky. Když v nich budou starší lidé sedět na lavičce, řidič je neuvidí. Seniorům tak nezbude než stát a vyhlížet, zda něco jede,“ líčí Krejčíček.

A popsal i jiné problémy, které mohou nastat například hůře pohyblivým seniorům nebo matkám s dětmi, když budou muset ve voze vstávat za jízdy, aby mohli včas stisknout tlačítko pro výstup.

„Podle mě to bude pro lidi příliš velká a zbytečná komplikace. Vznesl jsem to na zastupitelstvu jako připomínku směrem k zástupcům DPO i Koordinátora ODIS,“ dodal.

Ve Staré Bělé zatím žádné zastávky na znamení nejsou, takže lidem chybí zkušenost. Radní pro dopravu Lukáš Semerák si je jistý, že na novinku si i tam brzy zvyknou.

„Dopravnímu podniku šetří zastávky na znamení provozní náklady a cestujícím čas. Doprava je plynulejší, rychlejší i ekologičtější, když autobusy nemusí brzdit a rozjíždět se tam, kde nikdo nenastupuje ani nevystupuje. Ale cílem není situaci lidem komplikovat. Když bude někde problém, můžeme tam vrátit běžný režim,“ říká Semerák.

„Situaci budu sledovat. Jestli budou mít lidé potíže, budu trvat na změně,“ dodal starosta Krejčíček.