Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

OKD uklidňovalo: Těžíme, prodáváme... Zastupitelé Karviné se více neptali

  • 1
Karvinští zastupitelé měli v úterý jednu z mála možností zjistit, jaká je situace v OKD. Ředitele firmy připraveného na jejich otázky se ale na nic nezeptali.

V podstatě bez zájmu karvinských zastupitelů proběhlo úterní vystoupení provozního ředitele OKD Pavla Hadravy. V okamžiku, kdy se ředitele mohli zeptat, se nikdo nepřihlásil.

Šlo přitom o jedno z mála veřejných vystoupení zástupců firmy po vyhlášení insolvence.

Pavel Hadrava ve svém vystoupení seznámil zastupitele se současnou situací firmy. „V okamžiku insolvence se zhroutily veškeré dodavatelsko-odběratelské vztahy s více než sedmi sty subjekty, se kterými spolupracujeme. Každý den zasedá finanční výbor, který řeší, jak sehnat hotovost. Nikdo nám nepomáhá, co si prodáme, tolik peněz máme,“ vysvětloval provozní ředitel aktuální situaci v OKD.

Stěžejním bodem celé záchrany firmy jsou peníze. Pokud jich OKD nesežene dostatek, může být celá snaha o záchranu zbytečná.

„Musíme těžit, abychom měli šanci přežít“

Například v okamžiku, kdy by nebyly peníze na výplaty a horníci začali stávkovat.

„Nedovedu si představit, že by zaměstnanci zahájili nějakou formu protestu,“ řekl zastupitelům Pavel Hadrava. „Protože pokud přestaneme těžit uhlí, nebudeme mít ani peníze. V takovém okamžiku bychom neměli šanci přežít.“

Peníze na chod firmy shání OKD, kde se dá. Zatím – kromě nekonkrétního příslibu vládní pomoci – marně. „Z šedesáti oslovených institucí nám nabídly nějakou formu spolupráce tři. Šlo ale o nabídky, které nám v té době nevyhovovaly,“ dodal provozní ředitel OKD.

Situace ve firmě se podle něj v poslední době mírně zlepšuje.

„Z hlediska provozních výsledků je na tom OKD dobře, daří se nám překračovat jak plán těžby, tak plán prodeje,“ uklidňoval ředitel zastupitele.

O pár minut později mezi novináři už ale tak optimistický nebyl. Společnost OKD podle něj byla v tomto roce poprvé provozně na nule až v květnu.

V květnu byla firma bez ztráty

„Od začátku roku ne, ale v květnu jsme byli provozně plus minus na nule,“ přiblížil Pavel Hadrava jeden z mála detailů ekonomické situace v OKD.

Měsíce bez ztráty se ale těžební společnost dočkala jen díky faktu, že kromě provozních výdajů a nákladů na zajištění bezpečnosti, neplatila po vyhlášení insolvence prakticky nic jiného. Vše v zájmu získání dostatečného množství peněz na výplaty horníků. Ty dostávají zaměstnanci právě v těchto dnech.

A Pavel Hadrava varuje před přílišným optimismem v dalších měsících.

„Závěr, že květen je nějaký mustr, který by platil po celý zbytek roku, není dobrý. Třeba z hlediska plateb bychom měli fungovat jako před insolvencí,“ upozornil ředitel na fakt, že OKD v současnosti neplatí většinu závazků.

„V této chvíli si myslím, že některé věci jsou ne úplně standardní.

Několik dobrých zpráv pro zastupitele ale Hadrava nakonec měl. „Na začátku roku jsme měli na skládkách zhruba 800 tisíc tun uhlí, nyní máme 350 tisíc tun. Není to tedy o tom, že bychom neuměli prodávat uhlí, máme zákazníky, kteří naše uhlí odebírají. “

Otázkou ale zůstává, za jaké částky OKD uhlí prodává. Fakt, že květnová uzávěrka skončila a společnost proplácela jen nejnutnější faktury, příliš optimismu nepřináší. Navíc musí firma při prodeji uhlí bojovat se silnou polskou konkurencí, která tlačí ceny dolů. „Situace je složitá, ceny jsou ještě níž, než by mohly být,“ přiznal ředitel.