Zastupitelé hazard v Ostravě nezastavili. Scházel jediný hlas

  18:23aktualizováno  18:23
Ironický smích, pocity zmaru, zklamání i úlevy. Tak rozdílné emoce vyvolala nerozhodnost zastupitelů Ostravy, když se opět neshodli na tom, zda a jak omezit hazard.

Hospoda, herna a noční klub. I taková je současná Stodolní a přilehlé ulice. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zakázat hazardní hry v celém městě, regulovat je podle přání jednotlivých obvodů nebo nechat rozhodnutí až na zastupitelích, kteří uspějí v podzimních komunálních volbách?

Zastupitelé Ostravy měli ve středu vybrat jednu ze tří navržených variant. Jak do dopadlo? Nijak.

„Byla to fraška,“ okomentovala patový výsledek starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková, když žádný z návrhů nezískal většinu, a problém, který město řeší už dva roky, zůstal otevřený.

„Jsem zklamaný, že neprošel návrh regulace, na kterém jsme společně s právníky pracovali dva roky. Pro město to ale znamená, že mu zůstane v rozpočtu 280 milionů korun, které získává ročně na daních. Bylo by přinejmenším neetické, kdybychom o takové částce hlasovali krátce před volbami,“ řekl náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS), který materiál předkládal.

Ilustrační snímek

Hazard vynáší městu miliony na daních, má však na svědomí i lidské tragédie.

Hlasování o něm předcházela diskuse odpůrců i příznivců hazardních her. Zastupitel Petr Mihálik z Poruby (ČSSD) se divil, proč radní předložili k hlasování jen návrh s variantami usnesení: regulace podle přání obvodů a odložení.

A opět navrhl to, s čím přišli porubští sociální demokraté dřív: plošný zákaz hazardu v celém městě.

Podpořil ho Petr Kausta (zvolený za hnutí Ostravak). „Hazard má negativní dopad na tisíce lidí, váže na sebe kriminalitu a nelze argumentovat tím, že z něj máme peníze v rozpočtu. Příjmy heren od většiny hráčů jsou velmi pochybné. Pokud se chceme rozvíjet ve prospěch všech občanů, musíme hledat jiné zdroje,“ argumentoval.

Proti plošnému zákazu se naopak okamžitě ozvali zástupci heren. Například ostravský zaměstnanec společnosti Synot Tip Aleš Freisler netajil strach o práci.

„Vy vidíte lidi, kteří nehrají na automatech, já lidi, kteří přišli nebo přijdou o práci. Protože ubývá povolení k provozování automatů, ubývá i heren a zaměstnanců loterijních společností. Tam, kde dřív byly herny, dnes nastupuje černý byznys, takzvané kvízárny, jejichž provozovatelé neplatí daně,“ vysvětloval zastupitelům.

Zástupce Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS Marek Gregor k tomu dodal, že nelegálních heren přibývá, jsou ohroženy tisíce pracovních míst v zemi.

Navíc si firmy nakoupily v Ostravě i jinde před pár lety nemovitosti a investice do nich dosud nemají splacené.

„Zvažte plošný zákaz, není to správné rozhodnutí. Vždycky se hrálo a hrát bude. My jsme legální podnikatelé, kteří řádně platí daně.“

Andrej Čírtek z Unie herního průmyslu poznamenal, že selhal stát, když v minulých letech nereguloval hazard a města teď řeší problém s přebytkem provozoven.

„Řešením je regulace, ale určitě ne prohibice. Legální herny nahradí pololegální kvízárny nebo zcela nelegální herny jako občanská sdružení,“ řekl.

Chyběl jeden hlas. Část zastupitelů nedorazila

Při hlasování přišel nejdřív na řadu plošný zákaz. Návrh málem prošel. Chyběl jediný hlas.

Možná i proto, že nedorazila část zastupitelů. Další návrhy měly méně příznivců. Rozhodovat tak bude až nové zastupitelstvo.

„Je to dobře. Chystá se nový zákon, který dá městům víc možností, jak sázkové hry regulovat,“ míní Čírtek.

„Hlasování ukázalo, že názory současných zastupitelů nejsou jednotné. Máme stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ze kterého plyne, že jakékoli rozhodnutí by mohlo být napadnutelné,“ dodal člen představenstva společnosti Bonver Svatopluk Kopecký.

Rozdílné názory na regulaci hazardu však mají i kandidáti do příštího zastupitelstva. Podnikatel a politik Lukáš Semerák (Ostravak) netají, že z hlasování má pocit zmaru.

„Je to výsměch. Všichni před volbami slibují, že s hazardem zatočí, ale nedokážou se shodnout. Naši hlasovali jednotně pro plošný zákaz. Někteří zastupitelé na jednání nepřišli, aby nemuseli hlasovat. Doufám, že zvítězí lidé, kteří s tím něco udělají,“ říká Semerák.

Naopak podnikatel Oldřich Lahoda (LEV21), v jehož domech jsou automaty, je proti plošnému zákazu.

„Prohibice nikdy nic nevyřešila, ať se týkala čehokoliv. Lze to s menším či větším úspěchem regulovat, ale ne úplně zrušit. Zákaz legálních heren jen vytvoří prostor pro kriminální prostředí. Už je to vidět i v Porubě, kde přibývá kvízomatů,“ tvrdí Lahoda.

„Paradox je, že prohibici dnes nejvíc prosazují sociální demokraté, kteří v minulých letech povolovali herny v jakékoli boudě.“

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Najdete na iDNES.cz