Současná podoba Bazalů.

Současná podoba Bazalů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bazaly jsou riziko, dumají zastupitelé nad záchranou Baníku

  • 51
Má město Ostrava vstoupit do akciové společnosti Bazaly a zachránit tak před krachem zadlužený fotbalový klub Baník? Zastupitelé o tom ve středu večer diskutovali snad dvě hodiny, aby se rozhodli, jak budou hlasovat. Jednotní nejsou.

Majitelé Baníku chtěli navodit atmosféru a připomenout fotbalovou tradici i sepětí klubu s městem. Jenže ostravské zastupitele víc zajímala budoucnost než historie, a úvodní promítání tak skončilo předčasně.

Naopak debata o tom, proč by Ostrava měla, či neměla vstupovat do společnosti Bazaly, trvala ve středu večer dost dlouho. A výsledek? Komunista Josef Babka, sociální demokrat Aleš Boháč i další zastupitelé stále nevědí, jak budou ve středu hlasovat. U některých ještě vzrostly obavy, že by zadlužený klub mohl potopit i město.

"Smlouvu mezi klubem a městem jsme dostali na stůl až na pracovním semináři. Musím si ji v klidu doma prostudovat, teprve pak se rozhodnu," říká Boháč.

Rizikové faktory i tradice Baníku

Podobně to vidí i Babka, který chce kvůli Baníku na neděli svolat klub zastupitelů města za KSČM.

"Rozebereme situaci a uvidíme. Je otázka, zda má město investovat stamiliony do dvou stadionů. Nebudu členy zavazovat k jednotnému hlasování. Jako u každého obchodu jsou tu rizikové faktory, ale na druhé straně je tu historie Baníku a jeho vztah k městu. Je to složité rozhodování," netají Babka.

To Bohdan Trojak z hnutí Ostravak má jasno. Nesouhlasí.

"Přeju si záchranu Baníku. Kdybychom měli miliardy navíc, řeknu, opravme Bazaly a k tomu postavme třeba akvapark. Ale za současných okolností vstup Ostravy do společnosti Bazaly podpořit nemohu," říká.

Trojak se obává propadnutí Bazalů bance

Silných argumentů má hned několik. "Zaprvé město dnes nemá peníze ani na pokrytí základního kapitálového rozpočtu a musí si půjčovat. Kdyby si půjčilo ještě na opravu Bazalů, z čeho by to pak splácelo? Primátor sice mluví o financování rekonstrukce stadionu z více zdrojů, ale co když se je nepodaří získat?" líčí Trojak.

Čí budou Bazaly?

Nevidí důvod, proč by Baník nemohl hrát na stadionu ve Vítkovicích, který město opravuje za zhruba 800 milionů korun právě proto, aby tam mohlo vzniknout i zázemí pro fotbal. Obává se, že dotování fotbalu městem se nemusí líbit Evropské unii, která už se o podporu fotbalových klubů začala zajímat.

"A mám také strach, že když zadlužený FC Baník časem zkrachuje, doplatí na to město. Stadion, který bude náš jen zčásti, by totiž propadl bance, u které je nyní zastavený," popisuje Trojak rizika.

Proti převzetí Bazalů bude právě kvůli velkým rizikům hlasovat i Martin Juroška (KSČM). "Městu stačí jeden velký stadion," míní.

Náměstek: Nechci být katem prvoligového fotbalu

Obavy připouští i náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS), který má na starosti městské peníze.

"Všechny argumenty jsou relevantní s výjimkou dotací. Riziku nedovolené veřejné podpory se vyhýbáme právě tou formou řešení, která je na stole. My nevstupujeme do FC Baník, ale do společnosti Bazaly. Ale chci zkonzultovat s právníky rizika v případě krachu FC Baník. Lepší by asi bylo, kdyby nám Bazaly patřily celé," míní Petřík.

Má ostravský fotbalový stadion Bazaly patřit městu?

celkem hlasů: 933

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 9. listopadu 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 501
Ne
Ne 380
Je mi to jedno
Je mi to jedno 52

Podotkl však, že i podle ratingové agentury si může město si v nejbližších letech půjčit až 1,5 miliardy korun, aniž by zhoršilo svou finanční kondici.

"Za rok splatíme třímiliardovou půjčku z obligací. Úvěr od Evropské investiční banky začneme splácet až v roce 2015," vysvětlil. Hlasovat bude pro dohodu s Baníkem, protože jde podle něj jen o deklaraci ochoty začít vyjednávat. "Nechci být tím, kdo nezvednutím ruky pro tento dokument zaviní, že Ostrava nebude mít prvoligový fotbal," uvedl.

Spolumajitel Baníku Petr Šafarčík tvrdí, že klub může hrát jednu dvě sezony ve Vítkovicích, ale má-li se rozvíjet, potřebuje moderní Bazaly.

"Zkušenosti z jiných měst ukázaly, jak v azylu klesá návštěvnost," vysvětluje. O stadion podle něj město přijít nemůže. "Jediné riziko spočívá v úhradě 40 milionů, což je cena, za jakou jsme Bazaly koupili. Úplně se majetku vzdát nechceme, ale stačí nám 10 procent akcií," líčí.