Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidé chtěli s politiky mluvit o vysoké trávě. Šanci dostali až v noci

  • 48
Klíšťata, alergie i hrozba úrazů kvůli přerostlé zeleni. To vše štve obyvatele nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih. Když o tom ale chtěli diskutovat se zastupiteli, zažili šok. Politici je totiž nechali čekat téměř devět hodin.

S takovou arogancí vůči voličům, jakou předvedla minulý týden většina koaličních zastupitelů Ostravy-Jihu, se lidé u komunálních politiků až tak často nesetkávají.

Kdo se chtěl zvolených zástupců ptát, proč obvod jako jediný v krajském městě dodnes nestihl pokosit trávu, a vysvětlit jim, jaké problémy to přináší alergikům, dětem, řidičům aut i chovatelům psů, měl smůlu.

Nebo se musel obrnit svatou trpělivostí. Politici totiž nechali občany čekat až do noci. Na návrh radního a poslance Adama Rykaly (ČSSD).

„Je to hnus,“ odešla se slovy znechucení z jednacího sálu zastupitelů starší obyvatelka obvodu krátce po jedné hodině odpoledne, hned po schválení programu. Chtěla zastupitelům říci, co si myslí o tom, že včas nezajistili pokosení trávy. Ale zjistila, že nedostane šanci. Tedy ne v nejbližších hodinách.

Kolují vtipy: Klíšťata prý klepou na dveře ve třetím patře

Že chtějí téměř tři desítky občanů i opoziční zastupitelé diskutovat o zeleni, bylo všem jasné. Už několik týdnů jsou totiž obyvatelé Jihu hodně naštvaní. Kritizují svou radnici, stěžují si i primátorovi Ostravy a současně už si z přerostlé trávy dělají legraci.

„Denně slyším stížnosti a sem tam i vtipy na přerostlou trávu. Třeba ten, že na Jihu už klíšťata klepou na dveře balkonu ve třetím patře,“ potvrdil primátor města Tomáš Macura (ANO).

Dodal, že se starostou obvodu za stejné hnutí je denně v kontaktu a problémová situace je pro něj podnětem k debatám o tom, zda a jak by město mohlo řešit údržbu zeleně jednotně na celém území. Zatímco jiná města i ostravské obvody kosí už podruhé, Jih s tím začal kvůli zrušenému a novému výběrovému řízení teprve před pár dny.

A najaté firmy zatím nestihly posekat ani třetinu ze čtyř stovek hektarů zelených ploch. To vadí lidem, lékařům i dopravním policistům, kteří upozornili na zhoršený výhled řidičů na křižovatkách.

Co takhle změnit znak obvodu?

I proto se na internetu objevilo třeba recesistické video, ve kterém si neúspěšný kandidát do zastupitelstva Oldřich Lahoda hrál na supermana a s dalšími lidmi i opozičním zastupiteli z Hnutí Ostravak Zdeňkem Hübnerem a Viktorem Panuškou pokosili asi sto metrů čtverečních trávy před radnicí.

Ze stejného důvodu také opoziční zastupitel Jan Dohnal (ODS) navrhl hned na začátku čtvrtečního zastupitelstva, aby do programu zařadili hlasování o návrhu pozměněného znaku ostravského obvodu.

„Ryby už tu v rybnících dávno nechováme, ale klíšťat tady máme dost. Proto jsme navrhli dát do jednoho ze čtyř polí znaku místo ryby klíště,“ smáli se občanští demokraté. Zastupitelé věděli, že jde o recesi, a návrh podle očekávání neprošel.

K rozhořčení občanů i opozičních zastupitelů naopak prošel návrh radního a poslance Adama Rykaly, který formálně vyšel vstříc každému, kdo chtěl diskutovat o zeleni, ale za tu cenu, že vydrží se zastupiteli dlouhé hodiny.

„Protože si uvědomujeme vážnost situace, která je v tuto chvíli v obvodě ohledně sekání trávy, navrhuji zařadit jako poslední bod našeho programu nový bod s číslem 64 pod názvem: diskuse na téma údržba zeleně v městském obvodě Ostrava-Jih,“ prohlásil Rykala.

U řady lidí v sále to vyvolalo zděšené polohlasné komentáře: „Jestli tohle schválí, budeme tu do noci. Minule končili kolem půl jedenácté.“ A přestože si to opozice nepřála, většina koaličních zastupitelů z ČSSD, ANO a KDU-ČSL hlasovala pro a hlasy přidali i komunisté, kteří koalici často podporují.

Na vysokou trávu došlo až před desátou večer

Rykala svůj návrh zdůvodnil zájmem obvodu. „Věřím, že jsme tu od toho, abychom pracovali konstruktivně, abychom se vyjadřovali k materiálům, a pokud budeme diskutovat věcně, tak kolem páté šesté hodiny můžeme být u diskuse na téma zeleně.“

Protože zastupitelé obvodu se scházejí jen jednou za tři měsíce, témat, o kterých debatovali mezi sebou i s občany, bylo hodně. Mimo jiné koalice přes nesouhlas opozice podpořila zvýšení daně z nemovitostí o sto procent a zvolila člena KSČM do uvolněné funkce šéfa kontrolního výboru za padesát tisíc korun měsíčně, přestože člen Ostravaka byl ochotný totéž dělat téměř zdarma.

Jednání se tak protahovalo a kolem páté i šesté hodiny bylo jasné, že na zeleň ještě dlouho nedojde.

„Prosím, vzhledem k tomu, že lidí, kteří chtějí diskutovat o zeleni, postupně ubývá, nemohli byste ten diskusní bod zařadit teď, když mohou diskutovat o jiných tématech?“ žádal vedení radnice bývalý zastupitel Lukáš Balcařík. Marně. A lidé postupně odcházeli. „Však to je účel,“ zlobil se Jan Dohnal.

Na zeleň nakonec došlo až těsně před desátou hodinou večer, kdy už v sále zůstalo jen pár diváků. I tak řekli zastupitelům své. Hned první diskutující jim víc než samotnou přerostlou zeleň vyčítala právě to, že o nepokosené trávě zakázali lidem diskutovat během dne.

Pozdní debata o zeleni trvala asi tři čtvrtě hodiny

„Způsob vedení zastupitelstva a řízení diskuse považuji za zoufale nedůstojný k nám, občanům. Nevím, jestli tuto metodu odkoukal pan Rykala z jednání či interpelací v Poslanecké sněmovně, nicméně je účinná, jak se můžeme podívat do již prořídlých řad občanstva. V době, kdy se ve státní a veřejné správě prosazuje koncept otevřenosti a participace občanů, je přístup současného vedení Jihu tristní. Pokud naše početná rada neví, jak si ve styku s občanem poradit, ať se obrátí na novou vedoucí svého oddělení styku s veřejností, která má ve svých čtyřiadvaceti letech jistě už dostatek zkušeností,“ řekla žena s poukazem na čerstvé personální změny na radnici, o nichž zastupitelé také debatovali.

Diskuse k zeleni trvala i s krátkou přestávkou asi tři čtvrtě hodiny. Zastupitelstvo skončilo krátce po půl jedenácté.