Zavíječ likviduje keře na Hlučínsku. Padly buxusy na hřbitově i sídlišti

  12:55aktualizováno  18:06
Stovky vzrostlých keřů musely v Hlučíně na Opavsku k zemi kvůli napadení škůdcem. Zavíječ zimostrázový zničil zeleň na hřbitově, sídlišti i v desítkách zahrad.

Buxusy na hlučínském náměstí se podařilo zachránit. Lidé z technických služeb je stále kontrolují a ošetřují postřikem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stovky vzrostlých, někdy až dvoumetrových keřů v Hlučíně padly kvůli napadení zavíječem zimostrázovým. Jeho housenky zničily veškeré buxusy na městském hřbitově i na sídlišti OKD. Čerstvou výsadbu na Mírovém náměstí se podařilo na poslední chvíli zachránit, je teď pod zvýšenou kontrolou a sérií postřiků.

„Hřbitov byl zničený celý, odstraňovaly se všechny buxusy, stejně tak sídliště OKD. Tam jsme káceli na městských pozemcích a občané ze svých pozemků v sousedství mohli zdarma své napadené keře odevzdávat k likvidaci,“ popsal ředitel Technických služeb Hlučín Roman Šťastný.

Doplnil, že šlo o živé ploty i vzrostlé keře, některé i více než dvoumetrové. Odstranit se musely stovky kusů. Rostliny byly už tak zasažené, že se je nedalo zachránit. To se podařilo jen u loňské výsadby na Mírovém náměstí, která nebyla škůdcem ještě tak masivně napadená. „Ve zvýšené míře rostliny na náměstí stále kontrolujeme a budeme dále preventivně ošetřovat postřikem,“ uvedl Šťastný.

Keř je dlouho zelený. A pak už je pozdě

S drobnými zelenožlutými housenkami bojuje celý Hlučín, mnohde zničily keře zimostrázů až na holé větve. Kromě městských prostranství napadly desítky zahrad, se škůdcem bojovala i místostarostka města Blanka Kotrlová. „Pokud pravidelně nekontrolujete keř a nerozvíráte jej, nemáte šanci přijít na to, že se něco začíná dít. Keř je stále zelený a najednou zežloutne a je zničený. A tehdy když jdete kolem, doslova slyšíte to hemžení,“ popsala Kotrlová.

Poradna: Co dělat proti zavíječi?

Housenkám zavíječe se snažila čelit postřikem, avšak bez úspěchu. „Za tři týdny se znovu vylíhly a co zůstalo, dožraly. Postřik jsme dávali opakovaně a nic nepomohlo,“ uzavřela místostarostka s tím, že jí nezbylo než buxusy na zahradě zcela zlikvidovat. Stejně situaci podle ní řešila i řada sousedů.

Napadenou zeleň do sběrného dvora v Hlučíně odevzdaly již desítky domácností. „Odváží se obratem na skládku a zakopává se. Původně se zvažovalo pálení, ale při takovém množství to není možné,“ uvedl Roman Šťastný.

Sbírání housenek účinné jen na začátku

Housenky zavíječe zimostrázového okusují nejen listy, ale i zelenou kůru keře zimostrázu obecného neboli buxusu. Začínají uvnitř, a když se objeví na okraji, je keř už zkonzumovaný.

„Ve velmi krátké době dokážou zdevastovat i vzrostlé keře,“ upozornila Soňa Prášková, vedoucí hlučínského odboru životního prostředí. Likvidace zavíječe je komplikovaná. V počátcích pomáhá sběr housenek a chemický postřik. „Zahrádkářům se osvědčilo i ošetření keřů silným proudem vody z tlakového postřikovače. U silněji napadených buxusů je ale sbírání housenek neúčinné,“ dodala Prášková.

S housenkami zavíječe bojují i zahrádkáři v dalších částech Moravskoslezského kraje, ničí porosty v Ostravě, na Opavsku i Novojičínsku. Škůdce se poprvé v Česku objevil v roce 2011 na jižní Moravě, je dlouhodobým problémem například Lednicko-valtického areálu. Do tří let se rozšířil téměř po celém území republiky. Pochází z Asie a podle entomologa Petra Šípka nemá u nás přirozeného nepřítele. „Asi jedinou výjimkou je nebezpečná sršeň asijská, rovněž zavlečený druh,“ uvedl pro iDNES.cz Šípek.

Jak housenky zavíječe likvidují okrasné keře

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Taxify v Ostravě skončilo. Tamní řidiči ale chtějí jezdit dál

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Řidiči i zákazníci, kteří od konce června využívali k přepravě po Ostravě mobilní aplikaci Taxify, zažili v pondělí...

Pětina nových ostravských tramvají je po nehodách mimo provoz

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Vypadá to, jako kdyby tramvaje nOVA od firmy Stadler přitahovaly nehody. Dopravní podnik Ostrava eviduje už šest...

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

Najdete na iDNES.cz