Schůze ostravských zastupitelů zatím on-line nebudou. Jinde je vysílají

  9:55aktualizováno  9:55
Zábavné nejsou, avšak člověk se z nich může dozvědět, kam putují veřejné peníze. Videozáznamy z jednání zastupitelstev už v Moravskoslezském kraji pořizují například Nový Jičín či Bohumín. Ostrava zatím váhá. I přesto, že odmítavý postoj Úřadu pro ochranu osobních údajů teď zpochybnil soud.
Záznam z jednání ostravských zastupitelů si lidé v televizi zatím nepustí. (Ilustrační snímek)

Záznam z jednání ostravských zastupitelů si lidé v televizi zatím nepustí. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ani verdikt Městského soudu v Praze, jenž na případu obce Psáry ukázal, že zveřejňování videozáznamů z jednání zastupitelů nemusí být potíž, názor Ostravy zatím nezměnil.

Schůzi zdejších městských zastupitelů si v přímém přenosu ani ze záznamu lidé zatím nepustí.

Proč vadí úřadu videozáznamy

Možnost zveřejnění i některých soukromých informací. To je jeden z důvodů, proč Úřad pro ochranu osobních údajů radnicím oficiálně nepovoluje, aby nabízely videozáznamy ze schůzí zastupitelů. Mnohá města a obce ale na jeho názor nedbají a přenosy svým obyvatelům zprostředkovávají. V kraji to už delší čas dělá například Nový Jičín, Opava nebo Bohumín.

Ostrava má přitom přislíbenu dotaci na projekt za 7,6 milionu korun, jehož součástí je zajištění přenosů, a zástupci města původně chtěli s videopřenosy z jednání zastupitelstva začít už v březnu. Pak ale názor změnili.

"Oslovili jsme všechny instituce, které k dané problematice mají co říct, abychom si byli jisti, jestli videopřenosy můžeme pořizovat, nebo ne," vysvětlil náměstek primátora Dalibor Madej s tím, že kdyby to bylo na něm, on sám s přenosy problém nemá. 

Současně vyjmenoval instituce, jež Ostrava oslovila: Úřad pro ochranu osobních údajů, ministerstvo vnitra, které už přislíbilo zmíněnou dotaci, a ministerstvo pro místní rozvoj.

"Soud v Praze sice řekl, že videopřenosy jsou možné, nicméně já potřebuju papír od všech tří institucí, abych měl jistotu, že když je zavedeme, nepřijdeme o dotaci," dodal Dalibor Madej, který už dřív poznamenal, že problém se zveřejněním přenosu by mohl nastat třeba ve chvíli, kdy by k němu všichni lidé v sále nesvolili. 

Souhlas všech přítomných je totiž podle něj zákonná podmínka. Třeba opoziční zastupitel Petr Kausta v tom ale problém nevidí, protože dle něj vyjde nastejno, když lidé jednání zastupitelů sledují v zasedacím sále nebo doma v televizi. "Potíž nevidím ani u přímých přenosů ani u videozáznamů z jednání," uvedl Petr Kausta.

Udělenou pokutu zrušil soud

Jeho názor zastávají třeba i v Opavě a Novém Jičíně, kde už nějaký čas nabízejí záznamy z jednání zastupitelstva na webu. To dělají i v Bohumíně, kde ale současně stejně jako třeba v Kopřivnici poskytují i přímé přenosy ze schůzí.

Ve Frýdku-Místku zavedení zatím pouze přímých přenosů ze schůzí zastupitelstva plánují a stejný plán mají i na krajském úřadu.

"Od září spustíme nový systém, který mimo jiné umožní přímý přenos na web z jednání zastupitelstva," řekla mluvčí kraje Petra Špornová s tím, že se zveřejňováním záznamů z jednání krajského zastupitelstva se zatím nepočítá kvůli tomu, že to neumožňuje stávající legislativa a postoj ÚOOÚ.

Jeho zástupci podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu vůči nedávnému rozsudku Městského soudu v Praze.

Ten rozhodnutím zrušil pokutu udělenou ÚOOÚ středočeské obci Psáry za to, že zveřejnila videozáznam z jednání zastupitelů, kde padla i zmínka o výši platu ředitelky zdejší základní školy. Současně poukázal na to, že informování veřejnosti o jednání zastupitelů videozáznamem je pro zachycení skutečného průběhu zasedání lepší než pouhý zápis ze schůze.

Některá města v kraji přitom zatím o zveřejňování přenosů z jednání zastupitelstva neuvažují. V plánu to nemá třeba Karviná, Český Těšín či Bruntál. 

Mluvčí Havířova Eva Wojnarová řekla, že schůze zastupitelů je zachycena na zvukovém záznamu. Ten se doslovně přepisuje a lidé do něj mohou kdykoli nahlédnout.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Kotlíkové dotace chystají novinku, chudí dostanou peníze předem

V Olomouci čekali na kotlíkové dotace stovky zájemců

S novou kotlíkovou výzvou přijde i nová možnost, jak nový kotel zaplatit. Stát v Moravskoslezském kraji zahájí pilotní...

Muž na masérku v ostravském bytě vytáhl nůž. Ta z okna křičela o pomoc

Muž na ženu při masáži vytáhl nůž

Policisté pátrají po neznámém agresorovi, který s nožem v ruce vyhrožoval ženě nabízející masérské služby v Ostravě....

Záchranáři z kraje trénovali ostrou jízdu na brněnském autodromu

Záchranné složky trénovaly ostrou jízdu na brněnském autodromu.

Výjimečnou šanci zdokonalit své schopnosti za volantem dostali v uplynulých dnech řidiči moravskoslezské záchranné...

Najdete na iDNES.cz