Pravoslavní věřící třikrát obešli kostel v Michálkovicích.

Pravoslavní věřící třikrát obešli kostel v Michálkovicích. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zázračná ikona se světicí ronící slzy dorazila do Ostravy

  • 6
Pro pravoslavné věřící v Ostravě byl pondělní večer mimořádnou dobou. Do města na dvě hodiny dorazila zázračná ikona Boží Matky, nazývaná též Obměkčení kamenných srdcí, která má domov v Moskvě. Ikonu Bohorodičky považují věřící za zázračnou.

"Jedná se o papírový obraz nalepený na dřevě. Pochází z bytu moskevské rodiny. Před časem začala Boží Matka na vyobrazení ronit slzy v podobě vonného oleje, který nazýváme myro," přiblížil pravoslavný kněz Nikolay Popov historii ikony.

Slzy ikona údajně roní v reakci na tragické události v Rusku nebo na živelné pohromy. Slzy prý prolévala při zkáze ponorky Kursk nebo při teroristických útocích v Moskvě. Od chvíle, kdy ikona projevila své zázračné vlastnosti, putuje po světě. "Kdo obraz Matky Boží uctí, má šanci dočkat se uzdravení a podobných zázraků," vysvětlil Popov.

Zázračná ikona zůstala v Ostravě jen dvě hodiny.

Vzácnou ikonu ostravští pravoslavní uctili mimo jiné tak, že třikrát obešli svůj chrám v Ostravě- Michálkovicích. "Obcházení kostela je moravská tradice, kterou založili už Cyril a Metoděj. Podobná procesí se nedělala jen kolem chrámů, ale i kolem celých měst," říká Nikolay Popov.

Vzhledem k tomu, že během dvou hodin, které vzácný obraz v Ostravě strávil, nebyl čas na delší procesí, rozhodli se pravoslavní věřící pro rychlejší variantu - ikonu okolo města provezli v autě.

Vzácný obraz je prý požehnáním pro celé město

Návštěva ikony v Ostravě nebyla podle kněze Popova důležitá jen pro věřící. "Je to požehnání pro celé město. V Ostravě dlouho nebyla podobně významná světice," podotýká.

Pravoslavný chrám v Ostravě-Michálkovicích včera vpodvečer věřící zaplnili do posledního místa. Někteří už se dovnitř ani nevešli a museli stát před vchodem. Všichni chtěli spatřit zázračný obraz a také se nechat pomazat olejem.

Tradice plačících nebo krvácejících svatých obrazů existovala v Evropě i v českých zemích, a to nejen u pravoslavných věřících. Například v baroku se vedly k zázračným obrazům dlouhé poutě věřících.