Žalostný stav módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy.

Žalostný stav módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Zchátralý módní dům může ožít, když se promění v radnici či knihovnu

  • 6
Módní dům Ostravica byl kdysi chloubou Ostravy. Vlastník nechal památku zchátrat a žádal povolení k částečné demolici. Měl smůlu. Zastánci záchrany Ostravici boj nevzdávají. I politici míní, že někdejší perla má šanci znovu žít.

Slavná Ostravica-Textilia bývala perlou Ostravy. Dnes je její hanbou. Pustá budova je v havarijním stavu a straší každého, kdo přijíždí do centra města.

Na první pohled to vypadá, že zchátralá památka už nemá šanci na záchranu a za pár let z ní zbudou jen ruiny. To ale nechtějí dopustit památkáři, kteří její stav hlídají a nutí současného vlastníka, společnost Amádeus Real, aby historické objekty udržoval a zabezpečoval před totálním zničením.

Na hrozbu devastace upozorňují i členové petičního výboru za záchranu Ostravici.

Ostravica: minulost a současnost

"Připravili jsme plakáty a také placky s logem bývalého módního domu. Lidé si je mohou od 21. března zdarma vyzvednout v klubu Fiducia," říká zástupce petičního výboru Lukáš Černohorský.

Ostravica-Textilia není lhostejná ani kanceláři ombudsmanky. Situaci chce prověřit její zástupce Stanislav Křeček. "Chceme dosáhnout toho, aby úřady důsledně vymáhaly od vlastníka plnění jeho povinností. Majitel musí pochopit, že je jeho povinností se o památku řádně starat," vysvětluje Křeček.

A protože nejen kvůli pusté Ostravici teď centrum Ostravy stále více připomíná město duchů, přicházejí i místní politici s různými náměty na diskusi o tom, jak historickému domu znovu vrátit život.

Koupí památku město či kraj?

"Dovedu si představit, že by Ostravicu odkoupilo město, ale muselo by pro ni najít smysluplné využití," říká primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD, ale nedávno vyloučen).

Podle něj by se z bývalého obchodního domu mohlo stát třeba nové sídlo radnice Moravské Ostravy a Přívozu. Ta se chce totiž už letos v létě stěhovat z Nové radnice na Prokešově náměstí blíž k Masarykovu náměstí, aby tak pomohla oživit vylidněné centrum. Zatím hledá vhodné prostory, které by si na několik let pronajala. Později chce však získat vlastní sídlo.

"Když mi nedávno centrální obvod představil model radniční budovy a dalších objektů, které plánuje vybudovat v centru města asi za miliardu, říkal jsem si, že tolik peněz nikdy nesežene. A nechat to postavit soukromým developerem a pak platit velký nájem, to mi nepřipadá rozumné. Lepší by bylo koupit Ostravicu, opravit ji a udělat radnici tam," míní primátor.

Tomu oponuje radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Semerák (Ostravak). I on je pro záchranu Ostravici, ale vidí pro ni jiné využití.

"Pominu-li fakt, že současné vedení města vyměřilo obvodní radnici nájem, přičemž ho 50 let neplatila, musíme nové sídlo řešit systémově. Provoz radnice v Ostravici by byl neúměrně drahý. Když postavíme novou energeticky úspornou budovu, náklady se za 8 až 12 let vrátí," říká Semerák s tím, že kolem Ostravici chybí možnosti parkování. To by ale podle něj nebylo na překážku například knihovně.

"Vědecká knihovna, která patří kraji, strádá ve špatných podmínkách, slibovaná Černá kostka se nestaví. Ostravica má pro knihovnu dobrou polohu: v centru, u tramvajové zastávky, vedle parku... Měli by ji velmi blízko i studenti, pro které vzniká Kampus Palace," líčí.