Demonstrace zdravotních sester a dalšího personálu nemocnic proti změně systému odměňování před Krajským úřadem v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zdravotnický personál v Ostravě dosáhl protestem svého a uhájil platy

  • 4
Více než sto nemocničních zaměstnanců v nelékařských profesích protestovalo odpoledne před sídlem krajského úřadu v Ostravě. Vadily jim změny v systému odměňování, které plánoval Moravskoslezský kraj. A demonstranti nakonec dosáhli svého, hejtman Jaroslav Palas oznámil, že kraj od nápadu upouští.

Nový systém odměňování nelékařských profesí plánovali ředitelé osmi nemocnic, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Jeho podstatou byla jednotná změna tabulek, dle kterých se vypočítává základní mzda.

Místo dosavadních dvanácti stupňů, které zohledňují odpracovaná léta, by platilo pro zdravotníky jen pět stupňů a pro dělníky dva. Zaměstnavatel by tak měl možnost snížit tarifní platy a víc peněz převést do nenárokové složky - tedy do odměn. Zaměstnanci se kvůli tomu bouřili, protože z vlastních zkušeností vědí, že osobní ohodnocení je to první, na co nemocnice sahají, když jim chybí peníze.

Před krajský úřad proto dorazily zejména zdravotní sestry, ale přišli také kuchaři či řidiči a další zaměstnanci z ostatních nelékařských profesí. Protestující si přinesli i transparenty, s jejichž pomocí vyjadřovali své obavy, že je chystané novinky připraví o část výplat.

Demonstrace zdravotních sester a dalšího personálu nemocnic proti změně systému
Demonstrace zdravotních sester a dalšího personálu nemocnic proti změně systému

Demonstrující dali na transparentech jasně najevo, co si o změně systému odměňování myslí.

A nakonec dosáhli svého. Hejtman Jaroslav Palas, který vyšel před úřad mezi ně, jim po krátké diskusi slíbil, že kraj od nápadu upouští. "Dohodli jsme se s panem hejtmanem, že ten nový systém se nezavede a zůstaneme, jak se říká, na svém," sdělila demonstrujícím jako první Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

Kraj od nápadu upouští, dostáváme se ale do kleští, řekl Palas

Palas to potvrdil, ale upozornil zdravotníky na to, že kraj je ve schizofrenní situaci. "Ministerstvo zdravotnictví nám určí tabulkové mzdy vašeho odměňování, ale pak jsou tu zdravotní pojišťovny, které ty peníze nepošlou. Dostáváme se tak do kleští a peníze prostě nemáme," uvedl.

Když zdravotníkům vysvětloval, že by objem mezd zůstal stejný, ale větší část se přesunula do osobního ohodnocení, aby mohli ředitelé lépe motivovat zaměstnance a odměňovat je za výkon, vyvolal tím bouřlivou reakci.

Demonstrace zdravotních sester a dalšího personálu nemocnic proti změně systému

Protestující nakonec dosáhli svého, kraj nový systém odměňování ve svých nemocnicích nezavede.

"Řekněte, kdo z vás tady má osobní ohodnocení," volali nespokojení zdravotníci, kteří takovým slibům nevěřili. A oponovali: "Na dobrou sestru se ptejte pacientů, ne vrchní sestry. Hodnocení není nikdy objektivní!"

Zdravotnice: Plat by mi klesl o 3 tisíce, odměny mám 200 korun

Konkrétní dopad případné změny systému ohodnocení popsala na svém příkladu Milena Bachoríková: "Pracuji v havířovské nemocnici na operačních sálech 34 let a měla bych postoupit do dalšího platového stupně, takže by se mi základní plat zvýšil. Při pásmovém odměňování bych ale naopak přišla asi o tři tisíce," nastínila zdravotnice s tím, že co se týče osobního ohodnocení, tak dostává 200 korun.

Přítomní se shodli, že jsou s výsledkem jednání spokojeni. Paradoxně přitom mnozí dorazili z Opavy teprve kolem půl páté, tedy asi půl hodiny před původně plánovaným jednáním o pásmovém odměňování mezi vedením kraje a odbory.

Jenže po rozhodnutí hejtmana už se jednání nekonalo. A demonstrace tak byla u konce dřív, než část účastníků vůbec přijela.

, ,