Jan Čujek ze zemědělské společnosti CETA prochází po zamokřeném poli řepy v

Jan Čujek ze zemědělské společnosti CETA prochází po zamokřeném poli řepy v Kobeřicích na Opavsku. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zemědělci na Ostravsku se brodí bahnem, úrodu nemohou sklízet

  • 0
Zalepte už tu díru nahoře, lamentují zemědělci v Moravskoslezském kraji nad častými dešti. Pole více připomínají zavodněné rýžové lány, agronomové se brodí bahnem a stroje se nemohou dostat k úrodě. Jako na smilování proto všichni čekali na alespoň pár slunečných dnů.

"Vede se nám špatně, protože stále lilo jako z konve," říká agronom Milan Strakoš ze Zemědělského družstva v Klimkovicích. Podle mnohých zemědělců byl konec června nadějný. Sklidili první úrodu a těšili se na slibný výsledek. První prázdninový měsíc je ale zklamal.

Poslední dva týdny v kuse pršelo. Na polích je všechno promočené, zemědělci jsou zoufalí. "Počasí je mizerné. Kvůli dešti máme problémy. Řepka je pro náš podnik stěžejní a dosud není sklizená. Máme jenom jednu osminu. Přitom žně začaly už před měsícem. Počasí nám zkrátka nepřeje," zoufá si agronom Vladimír Koza z podniku Beskyd Agro Palkovice.

"Za sobotu a neděli nám tu napadlo čtyřiatřicet milimetrů srážek, půda je podmáčená, s technikou nemůžeme do polí," dodává.

Sedlák se neraduje, dokud nemá sklizeno, prodáno a zaplaceno

Podobně to vidí soukromý zemědělec Vladimír Klečka z Bartošovic. "Porosty byly slibné, ceny dobré. Nadšeně jsme čekali na žně. Teď nám čtrnáct dní v kuse prší do úrody, kvalita porostů se rychle snižuje a vznikají ztráty, které nám nikdo nenahradí. Máme hodně špatnou náladu," říká Vladimír Klečka.

Než začalo pršet, sklidil osmdesát procent řepky a veškerý ozimý ječmen. Na ostatní už se bohužel nedostalo. "Pšenice ani oves ještě nebyli zralé, zůstali na poli. Nyní jsou tak mokré, že je nelze sklízet," stěžuje si.

Podle Františka Mariánka z Agrární komory se sedlák nesmí radovat, dokud nemá sklizeno, prodáno a zaplaceno.

I brigádníci se na polích potýkají s nepřízní počasí, Tereze Procházkové to však dobrou náladu nevzalo.

"Říká se, že zemědělství je podnik jako každý jiný. Není to pravda. Ve fabrice lidé dostanou materiál a pracují. Zemědělci teď nemohli dělat vůbec nic," popisuje František Mariánek. "Přitom to vypadalo na slušnou úrodu. Čtrnáct dní dešťů ale obilí znehodnotilo. Téměř vše je na polích. Kombajny jsou připravené, ale kvůli počasí nemůžou vyjet. Bude to mít vliv na kvalitu i množství obilí," dodává.

Proti výkyvům počasí se zemědělci bohužel nemají jak pojistit. Snad jen proti krupobití. "Vize dobré úrody a dobrého hospodářského výsledku se tak při deštivém počasí vytrácí," konstatuje Vladimír Klečka.

"Zatímco na začátku července to vypadalo slibně, teď jsme rozpačití. Letos to bude buď finančně-ekonomický průměr, anebo podprůměr. Držte palce, ať to přežijeme. A jestli znáte někoho, kdo zacpe tu díru nahoře, tak to s ním domluvte. Budu moc vděčný," zopakoval Klečka s úsměvem.