Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci nezjistili, co přesně způsobilo zemětřesení na Hlučínsku

  18:55aktualizováno  18:55
Velký ohlas vyvolalo loňské zemětřesení na Hlučínsku. Naprosto mimořádné otřesy země tehdy časně ráno překvapily a částečně vystrašily mnoho lidí, což se projevilo i na výjimečném počtu zaslaných pozorování neobvyklého jevu. Odborníci zemětřesení zkoumali, ale přesnou příčinu neodhalili.

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku | foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Něco takového Geofyzikální ústav Akademie věd ČR nepamatuje. Po prosincovém zemětřesení na Hlučínsku dorazilo 609 hlášení ze speciálního webového formuláře od lidí, ve kterém popisovali, jak se otřesy projevovaly.

„Ano, je to mimořádné číslo. Vždyť po zemětřeseních v západních Čechách, kde jsou poměrně četná, dostáváme hlášení maximálně v řádu několika málo stovek,“ potvrdil Jan Zedník ze seismického oddělení geofyzikálního ústavu.

Přiblížil, že odborníkům hlášení slouží k lepšímu pochopení seismického jevu a také kvůli posudkům pojišťovnám. „Pokud lidé uplatňují škody, tak pojišťovna po nás chce vyjádření,“ vysvětlil Zedník.

O události na severovýchodě země dorazilo hlášení dokonce až z Havlíčkova Brodu na Vysočině. „Možné to je, otřesy tam byly ale velmi slabé.“

Ohnisko zemětřesení leželo 13 kilometrů hluboko

Seismologové zkoumání zemětřesení už uzavřeli. Loni v neděli 10. prosince ve 3.52 hodin se země otřásla silou 3,5 magnituda devítistupňové Richterovy stupnice. Po několika upřesněních odborníci stanovili epicentrum na okraj obce Markvartovice, pár desítek metrů od domů v ulici Na Hřibovci (souřadnice 49,92° s. š. a 18,23° v.d.). Ohnisko leželo v hloubce třináct kilometrů pod povrchem.

„Já zemětřesení zaspal, což mě moc mrzí, protože jsem geolog. Bydlím sice nedaleko od místa epicentra, ale záleží na geologickém složení,“ uvedl markvartovický radní Pavel Merta s tím, že pod jejich domem leží silná vrstva horniny. Naopak jinde, kde jsou tektonické zlomy, mohli i přes větší vzdálenost otřesy vnímat mnohem silněji.

Jako když se blíží těžký nákladní automobil

V obci se o zemětřesení hodně mluvilo, vždyť nikdo na Hlučínsku něco podobného nepamatuje. „Lidé hluk vyvolaný otřesy popisovali jako příjezd těžkého automobilu, někomu se rozhoupal lustr, jinému cinkaly skleničky,“ popsal Merta. Otřesy trvaly jen několik sekund, přičemž neměly žádné dozvuky.

Podle starosty obce Pavla Myslivce na radnici nikdo škody na domech nehlásil. I jeho otřesy země neprobudily. „Ale to není nic divného. Já zaspal i zemětřesení v Chorvatsku, kde dokonce evakuovali hosty hotelu,“ usmál se.

Vlivy otřesů pociťovali lidé zejména na celém Opavsku, ale také v Ostravě, Na Karvinsku, Novojičínsku nebo v jižním Polsku.

Další zemětřesení? Možná zítra. Nebo za sto let

Geologové označují zemětřesení na Hlučínsku jako velmi nečekané a neobvyklé. Vždyť něco podobného se stalo u Opavy ve 30. letech minulého století. Běžné bývají otřesy na Karvinsku, ale tam jsou výhradně důsledkem těžby uhlí. „Hlučínsko? To nepamatujeme,“ konstatoval Zedník, který s kolegy z geofyzikálního ústavu Pavlou Hrubcovou a Janem Šíleným napsali o zemětřesení podrobný článek do časopisu Vesmír.

V něm přiznávají, že netuší, jak zemětřesení vzniklo. „Nevíme, ke kterému zemskému zlomu ho přiřadit,“ připustil Zedník.

„Mapování zlomů do hloubky je pro geology obecně problém. Zemětřesení jsou k tomu leckdy jediným nástrojem. Kromě situování zlomu v hloubce nás přirozeně ještě informují o jeho stavu, říkají, že není „zaléčenou“, ale živou frakturou v těle naší planety Země. Strukturou, na které se může ještě ledacos stát a kterou je třeba brát v potaz při plánování velkých staveb a infrastruktury. A ještě cennější je taková informace, pokud je seismická aktivita na zlomu řídká. A přesně to je i případ zemětřesení u Hlučína,“ doplnili pracovníci Geofyzikálního ústavu.

Při otázce na další možné zemětřesení si Zedník jen povzdychl. „Zítra, nebo za sto let. To ovlivňuje tolik faktorů, že předpovědět to nikdo nedokáže.“

Modrá značka označuje zjištěné epicentrum zemětřesení na okraji obce Markvartovice na Hlučínsku.

Modrá značka označuje zjištěné epicentrum zemětřesení na okraji obce Markvartovice na Hlučínsku.

Autor:Nejčtenější

Živel Pastrňák na kamaráda Ciencialu: Ty vole, vstaň! Jdeme hrát

Autor dvou třineckých gólu David Cienciala.

Je jeden z mála, ne-li jediný, kdo dokáže vyhlášeného hokejového pohodáře Davida Pastrňáka vytočit. „Je skvělý a...

Dvacet let čekání skončilo. Začíná se stavět obchvat Frýdku-Místku

Poklepáním základního kamene začala v úterý dlouho odkládaná stavba první části...

Za necelé čtyři roky má skončit trápení obyvatel Frýdku-Místku, jehož středem projíždí denně na čtyřicet tisíc...Trenér Petržela čelí obžalobě z posílání vulgárních výhrůžných textovek

Vlastimil Petržela sleduje trénink ostravských fotbalistů.

Okresní soud v Opavě se ve středu začal zabývat zasláním dvou SMS zpráv, ve kterých loni někdo vulgárně vyhrožoval...

Osmistovka: Poklidné hornické sídliště se postupně změnilo v ostudu Karviné

Milan Sivák by se z Osmistovky stěhoval hned. Stěhují se zde prý problémoví...

Lokalita Karviné, nazývaná místními „Osmistovka“, má mezi lidmi natolik špatnou reputaci, že ceny nemovitostí v jejím...

Ostravané zatím marně vyhlížejí v ulicích nové tramvaje od Stadlera

Do Ostravy v druhé polovině dubna dorazil první vůz nového typu tramvaje. V...

Fanoušci dopravy se těšili, že začátkem května uvidí na kolejích prototyp tramvaje vyrobené polským závodem švýcarské...

Další z rubriky

Výstavou roku je expozice zaměřená na proměny lesa v čase

Expozice s názvem Říše prastará, mocná i zkrocená, se zaměřila na proměny lesa...

Větší ocenění výstava uspořádaná muzeem v tuzemsku získat nemůže. A za loňský rok se může pyšnit hlavní cenou nazvanou...

Ostrava opraví historická i nová jatka, poslouží umělcům

Vizualizace možné příští podoby objektu bývalých jatek v Ostravě od polského...

Do zchátralého komplexu památkově chráněné historické části bývalých městských jatek v Ostravě nastoupí brzy stavební...

Paroubek v Ostravě uspěl. Tamní ČSSD ho chce do Senátu

Bývalý český premiér Jiří Paroubek v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv. (5....

Bývalý premiér Jiří Paroubek by se mohl vrátit do vrcholné politiky. Ostravská ČSSD ve čtvrtek schválila, že právě jeho...

Najdete na iDNES.cz