Odborníci nezjistili, co přesně způsobilo zemětřesení na Hlučínsku

  18:55aktualizováno  18:55
Velký ohlas vyvolalo loňské zemětřesení na Hlučínsku. Naprosto mimořádné otřesy země tehdy časně ráno překvapily a částečně vystrašily mnoho lidí, což se projevilo i na výjimečném počtu zaslaných pozorování neobvyklého jevu. Odborníci zemětřesení zkoumali, ale přesnou příčinu neodhalili.

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku | foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Něco takového Geofyzikální ústav Akademie věd ČR nepamatuje. Po prosincovém zemětřesení na Hlučínsku dorazilo 609 hlášení ze speciálního webového formuláře od lidí, ve kterém popisovali, jak se otřesy projevovaly.

„Ano, je to mimořádné číslo. Vždyť po zemětřeseních v západních Čechách, kde jsou poměrně četná, dostáváme hlášení maximálně v řádu několika málo stovek,“ potvrdil Jan Zedník ze seismického oddělení geofyzikálního ústavu.

Přiblížil, že odborníkům hlášení slouží k lepšímu pochopení seismického jevu a také kvůli posudkům pojišťovnám. „Pokud lidé uplatňují škody, tak pojišťovna po nás chce vyjádření,“ vysvětlil Zedník.

O události na severovýchodě země dorazilo hlášení dokonce až z Havlíčkova Brodu na Vysočině. „Možné to je, otřesy tam byly ale velmi slabé.“

Ohnisko zemětřesení leželo 13 kilometrů hluboko

Seismologové zkoumání zemětřesení už uzavřeli. Loni v neděli 10. prosince ve 3.52 hodin se země otřásla silou 3,5 magnituda devítistupňové Richterovy stupnice. Po několika upřesněních odborníci stanovili epicentrum na okraj obce Markvartovice, pár desítek metrů od domů v ulici Na Hřibovci (souřadnice 49,92° s. š. a 18,23° v.d.). Ohnisko leželo v hloubce třináct kilometrů pod povrchem.

„Já zemětřesení zaspal, což mě moc mrzí, protože jsem geolog. Bydlím sice nedaleko od místa epicentra, ale záleží na geologickém složení,“ uvedl markvartovický radní Pavel Merta s tím, že pod jejich domem leží silná vrstva horniny. Naopak jinde, kde jsou tektonické zlomy, mohli i přes větší vzdálenost otřesy vnímat mnohem silněji.

Jako když se blíží těžký nákladní automobil

V obci se o zemětřesení hodně mluvilo, vždyť nikdo na Hlučínsku něco podobného nepamatuje. „Lidé hluk vyvolaný otřesy popisovali jako příjezd těžkého automobilu, někomu se rozhoupal lustr, jinému cinkaly skleničky,“ popsal Merta. Otřesy trvaly jen několik sekund, přičemž neměly žádné dozvuky.

Podle starosty obce Pavla Myslivce na radnici nikdo škody na domech nehlásil. I jeho otřesy země neprobudily. „Ale to není nic divného. Já zaspal i zemětřesení v Chorvatsku, kde dokonce evakuovali hosty hotelu,“ usmál se.

Vlivy otřesů pociťovali lidé zejména na celém Opavsku, ale také v Ostravě, Na Karvinsku, Novojičínsku nebo v jižním Polsku.

Další zemětřesení? Možná zítra. Nebo za sto let

Geologové označují zemětřesení na Hlučínsku jako velmi nečekané a neobvyklé. Vždyť něco podobného se stalo u Opavy ve 30. letech minulého století. Běžné bývají otřesy na Karvinsku, ale tam jsou výhradně důsledkem těžby uhlí. „Hlučínsko? To nepamatujeme,“ konstatoval Zedník, který s kolegy z geofyzikálního ústavu Pavlou Hrubcovou a Janem Šíleným napsali o zemětřesení podrobný článek do časopisu Vesmír.

V něm přiznávají, že netuší, jak zemětřesení vzniklo. „Nevíme, ke kterému zemskému zlomu ho přiřadit,“ připustil Zedník.

„Mapování zlomů do hloubky je pro geology obecně problém. Zemětřesení jsou k tomu leckdy jediným nástrojem. Kromě situování zlomu v hloubce nás přirozeně ještě informují o jeho stavu, říkají, že není „zaléčenou“, ale živou frakturou v těle naší planety Země. Strukturou, na které se může ještě ledacos stát a kterou je třeba brát v potaz při plánování velkých staveb a infrastruktury. A ještě cennější je taková informace, pokud je seismická aktivita na zlomu řídká. A přesně to je i případ zemětřesení u Hlučína,“ doplnili pracovníci Geofyzikálního ústavu.

Při otázce na další možné zemětřesení si Zedník jen povzdychl. „Zítra, nebo za sto let. To ovlivňuje tolik faktorů, že předpovědět to nikdo nedokáže.“

Modrá značka označuje zjištěné epicentrum zemětřesení na okraji obce Markvartovice na Hlučínsku.

Modrá značka označuje zjištěné epicentrum zemětřesení na okraji obce Markvartovice na Hlučínsku.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Šéf možného kupce ostravské huti obavy odborářů nerozptýlil

Generální ředitel společnosti Liberty House Jon Bolton při rozhovoru s novináři.

Nepříliš nadějně dopadlo jednání mezi odboráři společnosti ArcelorMittal Ostrava se zástupci Liberty House. Ta chce...

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz