Podobný obrázek teď můžete vidět na Osoblažsku pravidelně. Paličkářky si povídají a uprostřed místnosti se vine krajka. | foto: Archiv Dagmar Návratové

Ženy na Osoblažsku opět paličkují krajky. Stejně jako před válkou

  • 0
Scházejí se jednou týdně. Klevetí, smějí se - a přitom paličkují. Ženy na Osoblažsku po více než půlstoletí obnovily tradici výroby krajek, kterou tu přeťal konec druhé světové války a následný odsun Němců. Jejich výrobky teď představuje výstava v Bruntále.

Kdo v těchto dnech vstoupí do malé výstavní síně bruntálského zámku, ocitne se v křehkém světě paličkovaných krajek.

Nejsou ledajaké. Pocházejí totiž z Osoblažska a jejich příběh má kořeny už v době před druhou světovou válkou. Tehdy byla osoblažská krajka známým pojmem. V Osoblaze dokonce fungovala od roku 1905 škola paličkování, zanikla ale s rokem 1945, kdy zdejší kraj postihlo bombardování a následně i odsun původních německých obyvatel.

Po roce 2000 se ale skupina nadšenců, či spíš nadšenkyň, rozhodla tradici paličkování na Osoblažsku obnovit. V muzeu německých osoblažských rodáků ve městě Ansbachu tvůrkyně vypátraly původní vzory krajek, které v příhraničním regionu kdysi vznikaly.

Dnes už je moc nepoužívají, přesto však na aktuální výstavě i původní krajky najdete.

Takto paličkářky ztvárnily kostel v Hrozové.

"V současnosti finišujeme s výrobou paličkovaných obrázků kostelů na Osoblažsku," říká předsedkyně sdružení Královský stolec Dagmar Návratová, která patří mezi hlavní iniciátorky obnovené tradice paličkování na Osoblažsku.

Paličkářky se schází jednou týdně ve Slezských Rudolticích, ale i na jiných místech, a kromě zmíněných kostelů, které doplní projekt naučných stezek po stopách osoblažských chrámů i kapliček, tvoří také další obrázkové motivy či dokonce unikátní paličkované šperky.

Dagmar Návratová si tak vlastně splnila jeden ze svých snů. Už dávno zatoužila po obnově paličkářské tradice na Osoblažsku.

"Dnes je tato technika v regionu už opět zakořeněná. K původní tradici jsme navíc přispěly novými vzory," vysvětluje Dagmar Návratová. Jak ale upřesňuje, k názvu osoblažská krajka její tvůrkyně dodávají pojem "obnovená tradice". To proto, že původní označení platí pro výrobky, které po válce našly místo v Německu.

Pokud chcete půvab paličkovaných děl poznat, můžete až do 14. dubna zajít na výstavu do bruntálského zámku. Otevřeno je od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin.