Zifčák nábor přespolních voličů odmítá, ve Studánce ale v klid nevěří

  14:05aktualizováno  14:05
Karlovu Studánku čeká prodloužení pořádného horka až do října. V lázeňské obci na Bruntálsku se opakují komunální volby, výsledky minulých totiž byly zrušeny kvůli podivnému přihlašování nových obyvatel, a tedy i voličů, do místního hotelu Džbán. Jeho nájemcem je někdejší agent Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák. Atmosféra v obci je proto pořádně žhavá už nyní.

Bývalý agent StB Ludvík Zifčák odmítá, že by organizoval nábor voličů z jiných oblastí do Karlovy Studánky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na den přesně dva měsíce před opakovanými volbami - se do obce opět "stěhují" další obyvatelé. "Zhruba tři lidé si zatím chtěli přihlásit trvalý pobyt v obci," říká starosta Roman Reichl.

Lázeňské městečko Karlova Studánka

Lázeňské městečko Karlova Studánka

Přestože obec registraci nových obyvatel bránit nesmí, pracovnice úřadu odmítla několik zájemců o trvalý pobyt v obci evidovat. "Byla to její vůle, zákon to neumožňuje," říká starosta a dodává, že jedinou možností, jak zajistit co největší objektivitu říjnových voleb, bude vyškrtání podezřelých jmen ze seznamu voličů.

"Když například uvidíme, že je v seznamu nebývale velké množství nově přihlášených lidí na jedné adrese, prověříme to a v případě podezření, že konkrétní voliči mohou přispět k zmanipulování voleb, některá jména vyškrtáme," uvádí Roman Reichl.

Zifčák: Lidé z hotelu si přeci mohou přihlásit příbuzné

Za hromadným přihlašováním voličů, kteří mohli zmanipulovat výsledky loňských říjnových voleb, měl stát nájemce hotelu Džbán a bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Ten je znám hlavně jako bývalý agent StB, který 17. listopadu 1989 pod falešným jménem Růžička infiltroval do studentského průvodu zakončeném brutálním policejním zásahem na pražské Národní třídě.

Proč se volby opakují

Soud 15. června prohlásil loňské volby v Karlově Studánce za neplatné. V obci s 214 voliči se před volbami přihlásilo do jediného bytu v hotelu Džbán 34 lidí. Mohli ovlivnit volby.

Hotel má v nájmu bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Kandidoval za sdružení Prosperita, jež získalo v zastupitelstvu dvě křesla.

Od počátku však popírá jakékoli snahy o zmanipulování voleb ve prospěch "svého" sdružení Prosperita Karlovy Studánky, které získalo dvě křesla v zastupitelstvu. Stejně hovoří i teď. "Žádnou manipulaci voleb jsem neinicioval a ani žádnou nechystám."

Na dotaz, co říká na obavy místních lidí, kteří poukazují na hrozbu opětovného hromadného "přílivu" nových obyvatel do Studánky, odpovídá: "Nic na to neříkám. Řeknu vám akorát jedno. Každý z lidí, kteří mají trvalý pobyt v hotelu Džbán, má manželky a příbuzné. Proč by si je taky nemohl přihlásit k trvalému bydlišti do obce?"

Podle některých lidí je pravděpodobné, že v případě opětovného zmanipulování voleb, které se v obci konají 22. října, budou jejich výsledky znovu napadeny u soudu.

Lidé jsou sice znechucení, ale hlasovat chtějí

"Pokud to neudělá sdružení Pro rozvoj Karlovy Studánky jako naposledy, tak někdo jiný,"myslí si jedna z obyvatelek lázeňské obce. Dodává, že k volbám určitě půjde.

Estébák Ludvík Zifčák (vlevo v černé bundě s bílým pruhem a kudrnatými vlasy)...

Estébák Ludvík Zifčák (vlevo v černé bundě s bílým pruhem) se infiltroval do průvodu studentů 17. listopadu.

Radka Chudová, která díky výsledkům loňských voleb donedávna dělala v obci starostku, se také domnívá, že lidé v obci k volbám půjdou.

Mnozí místní jsou však podle ní znechuceni. Zatímco dřív byl v obci klid, teď se tu objevují například pomlouvačné letáky.

Zatímco loni v říjnu šlo do voleb devět stran a sdružení, teď to budou pouhé čtyři. "Myslím, že dost kandidátů zneklidnil průběh posledních voleb a odradil je od účasti v těch opakovaných," domnívá se Radka Chudová.

Sama ve volbách kandidovat bude, stejně jako nynější starosta. Ludvík Zifčák, který loni kandidoval na druhém místě sdružení Prosperita, teď podle svých slov půjde do voleb na nevolitelné pozici.

V Karlově Studánce bude pravděpodobně velmi horký volební podzim.

V Karlově Studánce bude pravděpodobně velmi horký volební podzim.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Ostrava plánuje nejvyšší rozpočet ve své historii, přesáhne deset miliard

Ostravský magistrát - Nová radnice a Baník

Vyrovnaný rozpočet ve výši 10,4 miliardy korun odsouhlasili ve středu zastupitelé Ostravy na rok 2019. Ve srovnání s...

Diamo měnilo šéfa ostravského závodu, laguny pohlídá nový ředitel

Kal z ostravských lagun nákládají do kontejnerů

Závod Odra společnosti Diamo, dohlížející mimo jiné na sanaci ostravských lagun, má nového ředitele. Po patnácti letech...

Olomoucký tým má sílu, tvrdí ostravský obránce Stronati

NADĚJE. Osmnáctiletý obránce Patrizio Stronati přišel v průběhu zimy do Baníku

Fotbalisté ostravského Baníku zakončí úspěšný podzim soubojem se Sigmou Olomouc. V 19. kole první ligy ji hostí v pátek...

Najdete na iDNES.cz