Zifčák nábor přespolních voličů odmítá, ve Studánce ale v klid nevěří

  14:05aktualizováno  14:05
Karlovu Studánku čeká prodloužení pořádného horka až do října. V lázeňské obci na Bruntálsku se opakují komunální volby, výsledky minulých totiž byly zrušeny kvůli podivnému přihlašování nových obyvatel, a tedy i voličů, do místního hotelu Džbán. Jeho nájemcem je někdejší agent Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák. Atmosféra v obci je proto pořádně žhavá už nyní.

Bývalý agent StB Ludvík Zifčák odmítá, že by organizoval nábor voličů z jiných oblastí do Karlovy Studánky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na den přesně dva měsíce před opakovanými volbami - se do obce opět "stěhují" další obyvatelé. "Zhruba tři lidé si zatím chtěli přihlásit trvalý pobyt v obci," říká starosta Roman Reichl.

Lázeňské městečko Karlova Studánka

Lázeňské městečko Karlova Studánka

Přestože obec registraci nových obyvatel bránit nesmí, pracovnice úřadu odmítla několik zájemců o trvalý pobyt v obci evidovat. "Byla to její vůle, zákon to neumožňuje," říká starosta a dodává, že jedinou možností, jak zajistit co největší objektivitu říjnových voleb, bude vyškrtání podezřelých jmen ze seznamu voličů.

"Když například uvidíme, že je v seznamu nebývale velké množství nově přihlášených lidí na jedné adrese, prověříme to a v případě podezření, že konkrétní voliči mohou přispět k zmanipulování voleb, některá jména vyškrtáme," uvádí Roman Reichl.

Zifčák: Lidé z hotelu si přeci mohou přihlásit příbuzné

Za hromadným přihlašováním voličů, kteří mohli zmanipulovat výsledky loňských říjnových voleb, měl stát nájemce hotelu Džbán a bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Ten je znám hlavně jako bývalý agent StB, který 17. listopadu 1989 pod falešným jménem Růžička infiltroval do studentského průvodu zakončeném brutálním policejním zásahem na pražské Národní třídě.

Proč se volby opakují

Soud 15. června prohlásil loňské volby v Karlově Studánce za neplatné. V obci s 214 voliči se před volbami přihlásilo do jediného bytu v hotelu Džbán 34 lidí. Mohli ovlivnit volby.

Hotel má v nájmu bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Kandidoval za sdružení Prosperita, jež získalo v zastupitelstvu dvě křesla.

Od počátku však popírá jakékoli snahy o zmanipulování voleb ve prospěch "svého" sdružení Prosperita Karlovy Studánky, které získalo dvě křesla v zastupitelstvu. Stejně hovoří i teď. "Žádnou manipulaci voleb jsem neinicioval a ani žádnou nechystám."

Na dotaz, co říká na obavy místních lidí, kteří poukazují na hrozbu opětovného hromadného "přílivu" nových obyvatel do Studánky, odpovídá: "Nic na to neříkám. Řeknu vám akorát jedno. Každý z lidí, kteří mají trvalý pobyt v hotelu Džbán, má manželky a příbuzné. Proč by si je taky nemohl přihlásit k trvalému bydlišti do obce?"

Podle některých lidí je pravděpodobné, že v případě opětovného zmanipulování voleb, které se v obci konají 22. října, budou jejich výsledky znovu napadeny u soudu.

Lidé jsou sice znechucení, ale hlasovat chtějí

"Pokud to neudělá sdružení Pro rozvoj Karlovy Studánky jako naposledy, tak někdo jiný,"myslí si jedna z obyvatelek lázeňské obce. Dodává, že k volbám určitě půjde.

Estébák Ludvík Zifčák (vlevo v černé bundě s bílým pruhem a kudrnatými vlasy)...

Estébák Ludvík Zifčák (vlevo v černé bundě s bílým pruhem) se infiltroval do průvodu studentů 17. listopadu.

Radka Chudová, která díky výsledkům loňských voleb donedávna dělala v obci starostku, se také domnívá, že lidé v obci k volbám půjdou.

Mnozí místní jsou však podle ní znechuceni. Zatímco dřív byl v obci klid, teď se tu objevují například pomlouvačné letáky.

Zatímco loni v říjnu šlo do voleb devět stran a sdružení, teď to budou pouhé čtyři. "Myslím, že dost kandidátů zneklidnil průběh posledních voleb a odradil je od účasti v těch opakovaných," domnívá se Radka Chudová.

Sama ve volbách kandidovat bude, stejně jako nynější starosta. Ludvík Zifčák, který loni kandidoval na druhém místě sdružení Prosperita, teď podle svých slov půjde do voleb na nevolitelné pozici.

V Karlově Studánce bude pravděpodobně velmi horký volební podzim.

V Karlově Studánce bude pravděpodobně velmi horký volební podzim.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Najdete na iDNES.cz