Díky nezvykle teplému počasí si mohla Ester Baranová z Čavisova u Ostravy...

Díky nezvykle teplému počasí si mohla Ester Baranová z Čavisova u Ostravy připít se svým přítelem u rozkvetlého stromu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zima láme rekordy. Kvůli nadprůměrným teplotám hrozí i klíšťata

  • 15
Prosincový teplotní průměr převýšil normál na všech dvaadvaceti meteorologických stanicích v Moravskoslezském kraji. Hodnoty byly vyšší až o 3,4 stupně. Neobvyklé teploty pobláznily přírodu. Lidé, kteří do ní vyrazí, si musí dát pozor i na klíšťata.

Je leden. Ale rostou houby, pučí a kvetou stromy a keře, teplomilná zvířata v ostravské zoo běhají venku v ohradách, zatímco ježci a netopýři nedokážou zazimovat a usnout. Ještě pár týdnů při těchto teplotách a příroda zblázní úplně.

"Stačila víkendová procházka a přinesla jsem si klíště," diví se Ivana Nováková z Ostravy. Ačkoliv je v přírodě často, v lednu se jí podobná věc stala poprvé.

Podle odborníků se ale není co divit. Teploty vysoko nad nulou vybízejí malé členovce k aktivitě.

Předpověď

  • V nejbližších dnech kraj stále čeká na leden neobvykle teplo. Teploty se pod nulu nedostanou ani na horách. Meteorologové na celý tento týden hlásí zataženo až oblačno, místy mlhy. Postupně se vyjasní.
  • Denní teploty vystoupají na 4 až 8 stupňů, při zmenšené oblačnosti pokoří i 10 stupňů. V 1 000 metrech v Jeseníkách a Beskydech bude 4 až 5 stupňů. 
  • Ochladit by se mělo koncem týdne, ale jen mírně a na krátkou dobu. Dlouhodobá předpověď totiž až do 19. ledna počítá spíše s nadprůměrnými teplotami. 
  • Po 20. lednu by mohlo trochu přituhnout, meteorologové předpokládají průměrné teploty, což pro leden činí -2,2 až -0,4 stupně.

"Jakmile teplota stoupne nad pět stupňů, klíšťata začínají být aktivní. V lednu k takové situaci dochází zřídka, ale letošní neobvyklé počasí tomu nahrává," komentuje odborník na klíšťata Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Pozor by si lidé měli dávat především na osluněných plochách na krajích lesů či na mýtinách. Z tak časné aktivity klíšťat se dá podle Kříže předpokládat, že klíšťat bude v sezoně 2014 opravdu hodně.

"Jejich vývojový cyklus se skládá ze tří stadií, v nichž se musí nasytit krví. Když začínají už v lednu, cyklus se tím urychlí," potvrdil Kříž, že se klíšťata budou pravděpodobně rychleji množit.

Příroda teď zažívá časné jaro. "Kvete nám například jasmín malokvětý, a narašila dokonce i jedna sakura, což je opravdu neobvyklé," uvádí například vedoucí arboreta v Novém Dvoře na Opavsku Dalibor Lička.

Teplé počasí v botanické zahradě probudilo i vilíny a lýkovce. "Rostliny tyto teploty chápou jako časné jaro. Pokud by přesahovaly 10 stupňů ještě více než týden, mohou začít pučet i broskvoně a meruňky. Případný mrazík by pak napáchal velké škody, poškodí květní pupeny," upozornil Lička na nebezpečí pro ovocné stromy.

V záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku zase zažívají nápor ježků a netopýrů.

"Teplo přináší trošku komplikace se zvířaty, která by normálně zimovala. V tomto počasí neusnou," komentuje vedoucí záchranné stanice Petr Orel s tím, že se tam pracovníci momentálně starají už o osmdesát ježků.

V ostravské zoo se venku prohánějí sloni, levharti a lvi, čerstvého vzduchu užívají i opice. A místní pracovníci pozorují změnu i na lidech.

"Teplé počasí se projevuje i na návštěvnosti. Už teď během prvních lednových dnů přišly přes čtyři tisíce lidí. Toto číslo přitom bývá rekordní i pro celý leden," říká mluvčí zoologické zahrady Šárka Kalousková.

Ven mohou vyrazit i houbaři. "Běžně se objevuje penízovka sametonohá, na Štědrý den jsem nasbíral dvacet deka," uvádí kopřivnický mykolog Jaromír Durček. Kromě této zimní houby se ale stále drží i ty podzimní.

"Nezamrzlo, takže podzimní druhy rostou stále dál. Na loukách například čirůvky," doplňuje Durček.

Jen ptačí říše zatím na teplo nijak nereaguje. Ornitolog Jakub Stančo však upozorňuje, že do budoucna by i ona mohla.

"Zatím panuje normální zimní situace. Kdyby však podobné počasí vydrželo až do konce ledna, byl by to problém. Někteří ptáci by se mohli začít vracet ze zimovišť," avizuje Stančo.

Meteorologové nestačí počítat rekordy

Prosincová průměrná teplota na Lysé hoře má hodnotu -4,5 stupně. V posledním měsíci loňského roku se zde ale teploměry trochu "zapotily", naměřily o více než tři stupně tepleji. Nejvyšší vrchol Beskyd se tak stal místem, které se od normálu v kraji odchýlilo vůbec nejvíce.

"Nadprůměrně teplá zima se za poslední měsíc nejvíce projevila v nejvyšších polohách. Největší rozdíl v prosinci máme z Lysé hory. Ve srovnání s dlouhodobým průměrem tam bylo o 3,4 stupně tepleji," upřesnil vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Lipina.

Na Lysé hoře to je třetí nejvyšší prosincová průměrná teplota za celou dobu pozorování. Počasí se tam hodnotí už 112 let. A teplejší Vánoce tam měli jen v letech 1934 a 2006.

Vysoko nad průměrem si však stojí celý kraj. Prosincový průměr převýšil normál na všech dvaadvaceti stanicích, na nichž se na severu Moravy a ve Slezsku měří teplota vzduchu. Hodnoty byly o 2,5 až 3,4 stupně nad dlouhodobým průměrem.

Úplně nejteplejším dnem byl druhý svátek vánoční. "Vůbec nejvyšší hodnotu jsme 26. 12. naměřili v Ostravě-Porubě, a to 13 stupňů. Těsně za ní byly Bohumín a Mošnov, obě místa s 12,9 stupni," řekl Pavel Lipina.

A i po Novém roce teplý trend pokračuje. Rekordy hromadně padly opět v neděli 5. ledna. "Nejtepleji bylo v Lučině na Frýdecko-Místecku, naměřili jsme tam 12,6 stupně. Padl tam rekord 10,3 stupně z roku 1988," upřesnil Lipina.

Doplnil však, že lednové teplotní rekordy už se v nejvyšších polohách tak výrazně neprojevují. Na Lysé hoře bylo sice v neděli nad nulou, naměřené maximum činilo 3,6 stupně. Rekord pro tento den je tam však vyšší, v roce 1962 tam teploměr ukázal dokonce 5,7 stupně.