Řidiči projíždějící dálnicí v Bohumíně už asi dva měsíce míjejí prázdná futra. Únikové dveře ukradli zloději kovů. | foto: Pavel Čempěl

Auto srazilo březí srnu. Smrt zavinili zloději kovů, kteří vzali dveře

  • 13
Už několik kusů zvěře z okolních remízků a polí srazili v poslední době řidiči projíždějící dálnicí a jejím přivaděčem v Bohumíně. Zloději totiž zhruba před dvěma měsíci ukradli kovové dveře umístěné v protihlukových stěnách coby únikové východy.

"Kvůli absenci dveří už řidiči srazili několik kusů zvěře. Naposledy to byla březí srna, která měla několik dní před porodem dvou kolouchů," uvedl Čestmír Kaspřák z Mysliveckého sdružení Bohumín.

Byli to právě myslivci, kteří na problém vyvolaný ukradenými dveřmi upozornili bohumínskou radnici. "Zatím to vždy odneslo nevinné zvíře, jenže jde o úsek, kde se jezdí minimálně stokilometrovou rychlostí, a nakonec to mohou být místo zvířat dvě nevinné děti v autě," podotkl Kaspřák.

Představitelé města už na chybějící dveře upozornili správce cesty, tedy Ředitelství silnic a dálnic. Tomu krádežemi vznikla škoda za půl milionu korun. Případem se proto zabývá dálniční policie.

Srna vběhla prázdným rámem na dálnici, kde ji srazilo auto.

"ŘSD se chystá chybějící dveře nahradit a zabezpečit je proti opětovnému odcizení. Panty dveří zavaří, aby je už nenechavci nemohli vysadit a odtáhnout pryč. Už je dokonce vysoutěžena firma, která dveře dodá a upraví. Celý problém je ovšem v tom, že nyní jsou veškeré zakázky ŘSD pozastaveny," uvedl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

Zarážející na sériové krádeži únikových dveří je fakt, kam se poměrně rozměrný lup poděl. Bohumínským strážníkům se sice podařilo jedny dveře i s poberty najít. Ti ovšem drze tvrdili, že je našli odhozené a o žádných dalších nevědí.

Hlídky městské policie proto prošly sběrny, ale kupodivu v nich žádné další dveře neobjevily. Jediné zachráněné tak skončily v depozitu na radnici.

Bohumín se spolu s několika dalšími městy na Karvinsku přitom snaží prosadit vyhlášku, která by zakázala výkup kovů od fyzických osob ve sběrnách. Místo toho radnice navrhují využívat přednostně recyklační dvory, z nichž by kovy odprodávala sama města. (Více jsme o tom psali například zde.)

"I tento případ je odstrašující. Denně vznikají státu, státním organizacím, městům i lidem škody kvůli zlodějům kovů. Ročně jsou to miliardy. Ovšem stát a jeho instituce zřejmě stále čekají, až zahynou následkem krádeží kovů i lidé a pak se začne konečně něco dít, jako tomu bylo i u metylalkoholu. Nemůže se nám proto nikdo divit, že se s tímto stavem nechceme smířit a že chceme výkup kovů ve sběrnách omezit," uvedl bohumínský starosta Petr Vícha.