Pojišťovny nemocnicím dají smlouvy, ty však musí změnit strukturu

  16:55aktualizováno  16:55
Pojišťovny dají většině nemocnic v Moravskoslezském kraji dlouhodobé smlouvy, mají však podmínky. Hned dvanáct z nich čeká podle představ pojišťoven i ministerstva změna struktury. Zbylých šest zůstane v současné podobě. Omezí se například ortopedie v Orlové.
V některých nemocnicích se zmenší i počet lůžek. (Ilustrační snímek)

V některých nemocnicích se zmenší i počet lůžek. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Dlouhodobá smlouva je zárukou minimálních změn. Střednědobá počítá s úbytkem lůžek i proměnou celých oddělení. Krátkodobá úplný zánik akutní péče.

Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví daly nemocnicím jasně najevo, s čím u nich počítají. Ty v Moravskoslezském kraji mají štěstí. Až na Městskou nemocnici v Odrách dostanou dlouhodobou smlouvu na pět let. I přesto však většina musí počítat s proměnou.

Jedenáct dlouhodobých smluv má totiž podmínku. Částečnou změnu struktury. "Zatím nevíme, co si pod tím představit. Jestli to znamená zrušení ortopedie, nebo jen omezení. Až budeme mít smlouvu v ruce, uvidíme," říká mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Radmila Flaischerová.

Naráží tím na největší problém v kraji. Plánovaný zánik ortopedie v Orlové, která pod nemocnici spadá. Proti se postavilo vedení nemocnice i kraj. I kvůli ní se zástupci kraje odmítali s pojišťovnami dohodnout.

"U Orlové počítáme s uzavřením časově limitované smlouvy a určitou redukcí lůžkového fondu," ohlásil teď novou představu oborový ředitel ostravské pobočky VZP Michal Vojáček.

Například pro fakultní nemocnici pojišťovny počítají se snížením kapacit na oddělení čelistní a obličejové chirurgie a změny se očekávají také na psychiatrii, tam má být lůžek naopak víc. "Psychiatrické kapacity v kraji mají být opakovaně vyhodnocovány. Obecně se počítá s jejich omezováním," dodal Vojáček.

Nemocní s rakovinou krve budou jen v Ostravě a Novém Jičíně

Oderská nemocnice dostane smlouvu na tři roky. "Tam se předpokládá redukce akutního lůžkového fondu na interně. Až bude změna hotová, je k diskusi, jak bude smluvní vztah pokračovat dál," doplnil Vojáček. Lůžek v Odrách bude méně na podnět samotné nemocnice.

Nemocnice také počítá s úbytkem lůžek na svém druhém oddělení, v léčebně dlouhodobě nemocných. "Tam máme pětasedmdesát lůžek, tlak na LDN ale není takový, jak jsme předpokládali. Uvažujeme o snížení o deset lůžek. To je v naší režii, nesouvisí to s redukcí akutních lůžek pojišťovnami," uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Skařupa.

Tématem posledních měsíců je i soustředění léčby rakoviny krve do velkých onkologických center v Ostravě a Novém Jičíně. Zatím se pacienti léčí i v Opavě a Havířově, tady se však mluví o rušení péče. "Ano, počítáme s centralizací," potvrdil Vojáček.

Zda na nabízené podmínky přistoupí kraj, který je zřizovatelem sedmi nemocnic a ještě nepodepsal jedinou smlouvu, není jasné.

"Zatím jen víme, že pojišťovny chtějí změny. Ale není jasné jaké a zda přistoupily na naše návrhy. Čekáme na detailnější informace," sdělila mluvčí kraje Šárka Vlčková. Změny by měly platit od ledna.

Dlouhodobou smlouvu beze změn pojišťovny nabízejí jen šestici nemocnic v kraji - Karvinské hornické nemocnici, Městské nemocnici v Ostravě, nemocnicím v Českém Těšíně, Novém Jičíně a Podlesí a Podhorské nemocnici.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Najdete na iDNES.cz