Pojišťovny nemocnicím dají smlouvy, ty však musí změnit strukturu

  16:55aktualizováno  16:55
Pojišťovny dají většině nemocnic v Moravskoslezském kraji dlouhodobé smlouvy, mají však podmínky. Hned dvanáct z nich čeká podle představ pojišťoven i ministerstva změna struktury. Zbylých šest zůstane v současné podobě. Omezí se například ortopedie v Orlové.
V některých nemocnicích se zmenší i počet lůžek. (Ilustrační snímek)

V některých nemocnicích se zmenší i počet lůžek. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Dlouhodobá smlouva je zárukou minimálních změn. Střednědobá počítá s úbytkem lůžek i proměnou celých oddělení. Krátkodobá úplný zánik akutní péče.

Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví daly nemocnicím jasně najevo, s čím u nich počítají. Ty v Moravskoslezském kraji mají štěstí. Až na Městskou nemocnici v Odrách dostanou dlouhodobou smlouvu na pět let. I přesto však většina musí počítat s proměnou.

Jedenáct dlouhodobých smluv má totiž podmínku. Částečnou změnu struktury. "Zatím nevíme, co si pod tím představit. Jestli to znamená zrušení ortopedie, nebo jen omezení. Až budeme mít smlouvu v ruce, uvidíme," říká mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Radmila Flaischerová.

Naráží tím na největší problém v kraji. Plánovaný zánik ortopedie v Orlové, která pod nemocnici spadá. Proti se postavilo vedení nemocnice i kraj. I kvůli ní se zástupci kraje odmítali s pojišťovnami dohodnout.

"U Orlové počítáme s uzavřením časově limitované smlouvy a určitou redukcí lůžkového fondu," ohlásil teď novou představu oborový ředitel ostravské pobočky VZP Michal Vojáček.

Například pro fakultní nemocnici pojišťovny počítají se snížením kapacit na oddělení čelistní a obličejové chirurgie a změny se očekávají také na psychiatrii, tam má být lůžek naopak víc. "Psychiatrické kapacity v kraji mají být opakovaně vyhodnocovány. Obecně se počítá s jejich omezováním," dodal Vojáček.

Nemocní s rakovinou krve budou jen v Ostravě a Novém Jičíně

Oderská nemocnice dostane smlouvu na tři roky. "Tam se předpokládá redukce akutního lůžkového fondu na interně. Až bude změna hotová, je k diskusi, jak bude smluvní vztah pokračovat dál," doplnil Vojáček. Lůžek v Odrách bude méně na podnět samotné nemocnice.

Nemocnice také počítá s úbytkem lůžek na svém druhém oddělení, v léčebně dlouhodobě nemocných. "Tam máme pětasedmdesát lůžek, tlak na LDN ale není takový, jak jsme předpokládali. Uvažujeme o snížení o deset lůžek. To je v naší režii, nesouvisí to s redukcí akutních lůžek pojišťovnami," uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Skařupa.

Tématem posledních měsíců je i soustředění léčby rakoviny krve do velkých onkologických center v Ostravě a Novém Jičíně. Zatím se pacienti léčí i v Opavě a Havířově, tady se však mluví o rušení péče. "Ano, počítáme s centralizací," potvrdil Vojáček.

Zda na nabízené podmínky přistoupí kraj, který je zřizovatelem sedmi nemocnic a ještě nepodepsal jedinou smlouvu, není jasné.

"Zatím jen víme, že pojišťovny chtějí změny. Ale není jasné jaké a zda přistoupily na naše návrhy. Čekáme na detailnější informace," sdělila mluvčí kraje Šárka Vlčková. Změny by měly platit od ledna.

Dlouhodobou smlouvu beze změn pojišťovny nabízejí jen šestici nemocnic v kraji - Karvinské hornické nemocnici, Městské nemocnici v Ostravě, nemocnicím v Českém Těšíně, Novém Jičíně a Podlesí a Podhorské nemocnici.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Sýkorův most je sítem do velkého města, míní Koneval

Vstup do velkého města Vítězslavu Konevalovi symbolizuje Sýkorův most.

Jako digitální grafik by si Vítězslav Koneval pro svou práci vybral ke zpracování ostravský motiv: most Miloše Sýkory....

Hlučín měří. Rychlost překročily stovky řidičů, jeden jel skoro 120 km/h

Úsekové měření rychlosti u Velkého Meziříčí bude trvat nejdéle do 19. prosince....

Nečekané hodnoty hlásí během prvního měsíce provozu úsekový radar umístěný v hlučínské Celní ulici, vedoucí z centra...

Sanitka se na ledu nedostala ke zraněnému. Záchranáři šli dva kilometry

Zásah hasičů a záchranářů v obci Krásná, kde spadla čtyřletá holčička do studny.

Běžný zákrok záchranářů v nejvýchodnější části země se vinou ledu na silnici změnil v drama. Sanitka se nedostala až ke...

Najdete na iDNES.cz