Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmocněnec tajně vyřadil z kandidátky Nezávislých lídra a další dva politiky

  16:15aktualizováno  16:15
V nezáviděníhodné pozici se ocitli těsně před volbami členové kandidátky sdružení Nezávislých ve Frýdku-Místku. Tři ze čtyř nejvýše nasazených kandidátů tajně odvolal volební zástupce politického hnutí Petr Mikulec jen pár hodin před uzavřením kandidátek.
Kandidátka Nezávislých ve Frýdku-Místku se jen několik desítek hodin před zahájením voleb zcela změnila. Ilustrační foto.

Kandidátka Nezávislých ve Frýdku-Místku se jen několik desítek hodin před zahájením voleb zcela změnila. Ilustrační foto. | foto: David PortMAFRA

Lídr kandidátky Zdeněk Stolař a další kandidáti Zbyněk Šostý a Petr Železník se tak den před volbami dozvěděli, že už za Nezávislé nekandidují.

"Jsem z toho v šoku, něco takového jsem ještě nezažil," komentuje své odvolání dvojka kandidátky Zbyněk Šostý.

"Nikdo nám nic neřekl, žádné problémy mezi námi nebyly, a teď najednou tohle. Kdyby mi to dnes kolega nezavolal, dozvěděl bych se to asi až ve volební místnosti," řekl kandidát, který jinak působí jako ředitel základní školy.

Volební lídr hnutí Zdeněk Stolař je z odvolání zdrcen. Tím, že zmocněnec odvolal tři kandidáty, přišlo hnutí o reálnou šanci na jakýkoliv volební úspěch, při přepočtu hlasů totiž nebudou moci využít plné kandidátky.

"Jen pár hodin před posledním termínem umožňujícím změny na kandidátkách přišel volební zmocněnec na magistrát a vyškrtl nás. Nic nám neřekl, nijak nekomunikuje, nebere nám telefon," řekl Stolař.

S vyškrtnutím už nelze nic dělat

"S tím, že nás vyškrtli, nemůžeme nic dělat, neexistuje proti tomu žádná obrana, měli to dobře připraveno, včetně toho, že kandidátku proškrtali na poslední chvíli."

Nemožnost jakékoliv obrany odstraněných kandidátů potvrzuje i vedoucí odboru vnitřních věcí frýdecko-místeckého magistrátu Radovan Horák.

"Odvolání kandidátů je plně v moci osoby oprávněné jednat jménem strany, kterou byl pan Mikulec. Odvolal pana Stolaře, Šostého a Železníka, zároveň přidal potvrzení o tom, že se pánové Jonas, Krtek a Mikulec vzdávají kandidatury. To jsme přijali, nemohli jsme jinak, vše splňovalo veškeré náležitosti," popsal odvolání Radovan Horák.

"Je to pomsta za něco, ale nevím za co, ale když se člověk podívá, kdo byl vyškrtnut a kdo odstoupil, je jasné, odkud vítr fouká," komentoval své odvolání Zbyněk Šostý.

Stojí za spory boj o ceny tepla?

Jména lidí, kteří kandidátku rozpustili, případně z ní sami odstoupili, totiž nejsou ve Frýdku-Místku nijak neznámá.

Petr Jonas, ředitel městem vlastněné společnosti Distep, se totiž stal jednou z ústředních postav předvolebního boje mezi opoziční ODS a sociálními demokraty, při kterém šlo o ceny tepla, rozváděného po městě právě společností Distep.

Podle ODS je cena tepla ve Frýdku-Místku přemrštěná - za Petra Jonase, na kterého vyšlo při probírání předraženého tepla na jednání zastupitelstva najevo, že jako ředitel pobírá statisícové prémie, se ale vedení radnice, složené ze sociálních demokratů a komunistů, postavilo.

Petr Jonas se k situaci na kandidátce i ke svému odstoupení z kandidátky nevyjádřil, protože byl na konferenci mimo město, Petr Mikulec nereagoval na žádosti o rozhovor vůbec.

"Do deseti dnů po vyhlášení výsledků voleb se mohou odvolat ke krajskému soudu, ale moc šancí podle mne nemají, vše bylo právně čisté," hodnotil další šance odvolaných zastupitelů Radovan Horák.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Najdete na iDNES.cz