Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo Ostrava dostane tři miliony na projekty nových expozic. Navzdory opozici

  20:15aktualizováno  20:15
Změnila se k lepšímu. Zkrásněla. Tak hodnotí Zoologickou zahradu v Ostravě lidé, kteří ji navštívili po delší době. Oceňují nové pavilony, expozice i botanické stezky. Proměna zoo tím ale neskončila. Už vznikají další projekty.

Hrdličky sokorské z volné přírody vymizely. V ZOO Ostrava by mohly dostat důstojnou expozici. | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Ostravští zastupitelé minulou středu rozdělovali 760 milionů korun ušetřených v loňském roce. Zoo sice měla dostat jen zlomek peněz, ale ani tak se to neobešlo bez názorové přestřelky politických rivalů.

„Zoo má dostat tři miliony na projektovou dokumentaci pro šest plánovaných expozic. Jde například o nové prostory pro gibony a makaky, Noemovu archu nebo budování další části Dětské zoo,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

Opozice: Raději nové parkoviště, stávající jsou přeplněná

Opozice ale návrh hned zkritizovala. „Ostrava potřebuje jiné věci než pavilon pro makaky. Přebytky hospodaření by se měly využít jinak,“ řekl Petr Stachura (ČSSD).

Podpořil i svého stranického kolegu Rudolfa Ficka, místostarostu Slezské Ostravy, který upozornil, že když chce město přidat zoologické zahradě peníze, pak by mělo být prioritou slibované nové parkoviště. „Dvě stávající jsou přeplněná, návštěvníci nemají kde parkovat,“ argumentoval Stachura, podle kterého je teď parkoviště pro auta důležitější než pavilony pro zvířata.

Gibon bělolící.

Gibon bělolící.

Primátor Tomáš Macura (ANO) nesouhlasil. „Máme jiný názor. Ostravská zoo je druhý nejnavštěvovanější turistický cíl ve městě a desátý v zemi, každý rok tam míří půl milionu lidí. To, že jsme nedávno postavili Pavilon evoluce, neznamená, že dál nebudeme investovat. Naopak, jestli chceme udržet návštěvnost zahrady, musíme stále zvyšovat její atraktivitu,“ pronesl primátor a hned doplnil:

„Každá zoo potřebuje trvalý rozvoj. Podívejte se do Lešné, Olomouce nebo Prahy, o Vídni nemluvě, tam staví dva nové pavilony ročně,“ argumentoval Macura a dodal, že nové expozice pro zvířata jsou důležitější než parkoviště, která jsou plná jen 50 dní v roce.

Náměstkyně Šebestová, která má zoo ve svém resortu, ujistila, že v plánu je obojí – nové expozice i parkoviště. „Ale tři miliony, o kterých hlasujeme, jsou jen na přípravu vybraných projektů,“ upozornila zastupitele, kteří nakonec peníze zahradě přiklepli.

Kruhový pavilon opic už morálně umřel

Zoolog Jiří Novák netají, že vedení zahrady vítá každou korunu. „Naším cílem je mimo jiné zbourat kruhový pavilon opic, který patří k nejstarším stavbám v zahradě. Morálně už umřel. A technicky dosluhuje do té míry, že z něj chceme všechny primáty vystěhovat dřív, než spadne. Proto nutně potřebujeme vybudovat nové expozice pro makaky a gibony. Pracujeme souběžně na těchto i několika dalších projektech nových expozic. Chceme je mít hotové a použít ve chvíli, kdy se nám podaří získat dotace na výstavbu od města, z evropských, norských či jiných fondů,“ vysvětlil Novák.

Kondor královský.

Kondor královský.

Tak jako už se přestěhovali do přírodních výběhů hulmani posvátní nebo kočkodani Dianini, časem by se měli z betonové klece přestěhovat do lesa i giboni a makaci.

„Expozici pro kriticky ohrožené gibony bělolící, kterých už žije na světě jen pár desítek a my máme chovný pár se třemi mláďaty, plánujeme v prostoru mezi Čitvánem a Tanganikou. Vzácní lidoopi by tam měli žít společně s kopytníky, asi se skupinou ohrožených jelínků vepřích,“ nastínil plány Novák.

Na tento výběh by měla navazovat přírodní expozice pro makaky lví – ta by měla zabrat i plochu, kde dřív byli klokani a dnes jsou tam nelétaví ptáci emu.

Noemova archa pro kriticky ohrožená zvířata

Atraktivní pro návštěvníky má být druhá etapa Dětské zoo, v níž zatím mohou děti do výběhu za ovcemi a kozami kamerunskými. Přibudou další čtyři průchozí expozice: dvě voliéry a dva výběhy.

„Ve dvou jihoamerických expozicích chceme mít kondory andské, papoušky patagonské, lamy a velké běhavé hlodavce mary stepní – ty dosud nechováme,“ vylíčil Novák. V australské voliéře budou podle něj menší druhy barevných papoušků a ve výběhu klokani horští.

Zoo připravuje i projekt rekonstrukce druhé části pavilonu Tanganika a výstavbu nového pavilonu nazvaného Noemova archa, který představí méně atraktivní, ale kriticky ohrožené druhy zvířat.

„Lidé tam například uvidí hrdličku sokorskou, která je v přírodě již vyhubená. My ji chováme jen v zázemí. Při plánování proměn zahrady se snažíme o to, aby byli spokojení návštěvníci, ale současně plníme svůj největší úkol: přispíváme k záchraně ohrožených druhů zvířat,“ dodal zoolog Novák.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

Po Odře lodě do Polska hned tak nevyplují, vznikne jen suchý poldr

Budou po Česku plout nákladní lodě jako například na průplavu Rýn - Mohan -...

Poláci u Ratiboře postaví jen suchý poldr. Pro hladký průjezd lodí po Odře k Bohumínu by však byla lepší přehrada. Na...

Za mlácení žen v barech dostala modelka z Karvinska přes pět let vězení

(Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou, která loni na diskotéce v Orlové...

Bruntálským strážníkům přibylo práce, v lednu tak přijmou pět dalších

(Ilustrační snímek)

O celou čtvrtinu více strážníků než dosud vyrazí od Nového roku do bruntálských ulic. Město jejich počet navyšuje,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz