V Ostravě se daří mandrilům. Skupina se rozrostla na deset členů

  8:06aktualizováno  8:06
V Zoologické zahradě v Ostravě se daří pestře zbarveným primátům z afrických pralesů - mandrilům rýholícím. Skupina mandrilů má už deset členů a tento týden se mohla rozrůst na jedenáct. Mládě se ale narodilo mrtvé.

Mandrilům se v Ostravě daří. Je jich deset a mohlo být jedenáct, ale poslední mládě se narodilo mrtvé. | foto: Pavel Vlček

„Rodila mladá samička, která byla poprvé březí. V přírodě se často stává, že nezkušené samičky odchovají teprve druhého nebo až třetího potomka,“ říká mluvčí zoo Šárka Nováková.

Podotkla, že nejmladším přírůstkem ve skupině tak zůstane dvouměsíční sameček - bratr prvorodičky. „Narodil se 15. června třináctileté samici, která je zkušenou matkou. Proto očekáváme, že i toto mládě odchová. Kromě nich tvoří skupinu patnáctiletý chovný samec, druhá chovná samice a šest mláďat, která se u nás narodila v letech 2012 až 2016,“ líčí mluvčí zahrady Nováková.

Návštěvníci mohou celou skupinu mandrilů včetně matek s oběma mláďaty pozorovat v pavilonu primátů. V letním období ale mandrilové nejčastěji pobývají ve venkovním kruhovém výběhu. Tam také denně v 11 hodin probíhá komentované setkání. Po narození mrtvého mláděte však zoo komentované krmení na několik dní z veterinárních důvodů přerušila. Mrtvé mládě totiž zatím zůstává s matkou.

Mrtvé mládě zůstává u matky několik dní

„Do odchovu mláďat (nejen primátů) zasahují chovatelé jen minimálně, ve většině případů nechávají vše na rodičích. U primátů se snaží minimálně zasahovat i do života sociální skupiny, kde panuje přísná hierarchie. Přirozeně fungující skupiny a přirozené odchovy mláďat jsou pro mezinárodní záchovné programy ohrožených druhů stěžejní. Pokud jde o mládě, které se narodilo mrtvé, zůstává se svou matkou tak dlouho, než je sama odloží. Obvykle to trvá několik dní. Teprve poté je chovatelé z výběhu odstraní,“ vysvětluje Nováková.

Mandrilové se pohybují po zemi i v korunách stromů - ty používají také k přenocování. Samci patří mezi nejpestřejší primáty a váží okolo 30, někdy až 50 kilogramů. Samice jsou menší, váží do 15 kilogramů. Samčí špičáky dosahují značné délky, jsou srovnatelné se špičáky velkých kočkovitých šelem.

Mandrilové rýholící žijí ve velkých rodinných skupinách. Jejich přirozenými predátory jsou levharti, šimpanzi a krajty. Zbytkové populace mandrilů se vyskytují v lesích afrického Kamerunu, Konga (Brazzaville), Rovníkové Guinei a Gabonu. Jsou ohroženi úbytkem jejich přirozeného prostředí a lovem pro maso. 

V Červeném seznamu jsou zařazeni v kategorii zranitelný. Počty zvířat v přírodě nejsou známé, je ale nezpochybnitelné, že populace klesá. „Chov mandrilů v lidské péči tak bude mít stále větší význam a nakonec se může stát poslední možností, jak tento druh primáta uchovat pro další generace,“ upozornila Nováková.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Jako první v Beskydech spustila vlek na začátku prosince 2012 sjezdovka na

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu....

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

Kniha v Brailově písmu

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Najdete na iDNES.cz