Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě se daří mandrilům. Skupina se rozrostla na deset členů

  8:06aktualizováno  8:06
V Zoologické zahradě v Ostravě se daří pestře zbarveným primátům z afrických pralesů - mandrilům rýholícím. Skupina mandrilů má už deset členů a tento týden se mohla rozrůst na jedenáct. Mládě se ale narodilo mrtvé.

Mandrilům se v Ostravě daří. Je jich deset a mohlo být jedenáct, ale poslední mládě se narodilo mrtvé. | foto: Pavel Vlček

„Rodila mladá samička, která byla poprvé březí. V přírodě se často stává, že nezkušené samičky odchovají teprve druhého nebo až třetího potomka,“ říká mluvčí zoo Šárka Nováková.

Podotkla, že nejmladším přírůstkem ve skupině tak zůstane dvouměsíční sameček - bratr prvorodičky. „Narodil se 15. června třináctileté samici, která je zkušenou matkou. Proto očekáváme, že i toto mládě odchová. Kromě nich tvoří skupinu patnáctiletý chovný samec, druhá chovná samice a šest mláďat, která se u nás narodila v letech 2012 až 2016,“ líčí mluvčí zahrady Nováková.

Návštěvníci mohou celou skupinu mandrilů včetně matek s oběma mláďaty pozorovat v pavilonu primátů. V letním období ale mandrilové nejčastěji pobývají ve venkovním kruhovém výběhu. Tam také denně v 11 hodin probíhá komentované setkání. Po narození mrtvého mláděte však zoo komentované krmení na několik dní z veterinárních důvodů přerušila. Mrtvé mládě totiž zatím zůstává s matkou.

Mrtvé mládě zůstává u matky několik dní

„Do odchovu mláďat (nejen primátů) zasahují chovatelé jen minimálně, ve většině případů nechávají vše na rodičích. U primátů se snaží minimálně zasahovat i do života sociální skupiny, kde panuje přísná hierarchie. Přirozeně fungující skupiny a přirozené odchovy mláďat jsou pro mezinárodní záchovné programy ohrožených druhů stěžejní. Pokud jde o mládě, které se narodilo mrtvé, zůstává se svou matkou tak dlouho, než je sama odloží. Obvykle to trvá několik dní. Teprve poté je chovatelé z výběhu odstraní,“ vysvětluje Nováková.

Mandrilové se pohybují po zemi i v korunách stromů - ty používají také k přenocování. Samci patří mezi nejpestřejší primáty a váží okolo 30, někdy až 50 kilogramů. Samice jsou menší, váží do 15 kilogramů. Samčí špičáky dosahují značné délky, jsou srovnatelné se špičáky velkých kočkovitých šelem.

Mandrilové rýholící žijí ve velkých rodinných skupinách. Jejich přirozenými predátory jsou levharti, šimpanzi a krajty. Zbytkové populace mandrilů se vyskytují v lesích afrického Kamerunu, Konga (Brazzaville), Rovníkové Guinei a Gabonu. Jsou ohroženi úbytkem jejich přirozeného prostředí a lovem pro maso. 

V Červeném seznamu jsou zařazeni v kategorii zranitelný. Počty zvířat v přírodě nejsou známé, je ale nezpochybnitelné, že populace klesá. „Chov mandrilů v lidské péči tak bude mít stále větší význam a nakonec se může stát poslední možností, jak tento druh primáta uchovat pro další generace,“ upozornila Nováková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Páník: Konečně Sparta. Hráli, nefňukali, byť někteří k tomu tendence měli

Ostravský Daniel Holzer (vlevo) a sparťan Alexandru Chipciu.

Nádherná bitva. Plný ostravský stadion. Bouřící tribuny. Leč fotbalisté Baníku po pěti zápasech v první lize prohráli,...

Další z rubriky

Školák unikl stíhání za šíření umělého konopí. Není trestně odpovědný

Sáčky, ve kterých se nacházely dávky zrádné drogy.

Moravskoslezská policie stíhá dalšího člověka v kauze nebezpečných náhražek konopí. Celkový počet se tak zvýšil na...

Krnovské opravny a strojírny dodají Brnu tramvaje za miliardu

Krnovské opravny a strojírny získaly zakázku na 41 tramvají pro Brno.

Jednu z největších zakázek ve své historii, dodávku tramvají pro brněnský dopravní podnik za více než miliardu korun,...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Najdete na iDNES.cz