Ostravské slůně se nenapilo mateřského mléka, ošetřovatelé ho krmí náhražkou.

Ostravské slůně se nenapilo mateřského mléka, ošetřovatelé ho krmí náhražkou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravská zoo zřejmě zdědí statisíce, raduje se i ze slůněte a rekordu

  • 6
Vysněnou půlmilionovou hranici v počtu návštěvníků loni zlomila ostravská zoologická zahrada. Podařilo se jí to poprvé v historii své existence a nebude pro ni snadné rekord znovu atakovat. Nyní se však může těšit na peníze, které jí odkázala milovnice zvířat z Frýdecko-Místecka.

„Číslo se ještě může změnit o jednotky, ale zoo loni navštívilo kolem 500 250 lidí, což je asi o 70 tisíc více než v roce 2013,“ říká mluvčí zahrady Šárka Kalousková

Ostravská zoologická zahrada loni přitahovala návštěvníky více než jindy díky souhře mnoha okolností, především dobrého počasí, otvírání nových expozic včetně safari a narození stovek mláďat, k nimž se řadí i třetí slůně.

Fotogalerie

„Budeme doufat, že i letos nám počasí bude přát a že návštěvníky přiláká například otevření nového Pavilonu evoluce s obří voliérou pro lidoopy,“ netají Kalousková.

Za necelý měsíc se dožije prvních narozenin sloní holčička, kterou 4. února porodila slonice Vishesh. Zatím ale není jisté, zda se ona i návštěvníci dočkají podobných oslav jako v den narozenin její starší příbuzné Rashmi. Nejmladší sloní slečna se zatím nedočkala ani jména.

Důvod? Nikdy se nenapila mateřského mléka. Podle ošetřovatelů slonů i vedení zoo je proto jen malá naděje, že se dočká dospělosti.

„Zatím je slůně krmené náhražkou mateřského mléka zdravé a přibírá - váží už kolem 450 kilogramů. Každé slůně je ale ohrožené na životě do věku šesti až sedmi let. A zatím není známý ani jediný příklad ze světa, že by se slůně odchované bez mateřského mléka dožilo dospělosti,“ vysvětluje Kalousková.

Ostravská sloní holčička se však těší velké pozornosti svých ošetřovatelů a dostává speciální náhražku sloního mléka, jejíž složení se mění podle nejnovějších vědeckých poznatků. Má tak přece jen šanci, že právě ona přežije a stane se v blízké budoucnosti světovou raritou.

Jiné rarity se ale zoo dočká mnohem dříve. Poprvé v historii se má totiž stát dědicem významné částky peněz. Svůj majetek jí totiž odkázala neznámá milovnice zvířat z Frýdecko-Místecka, která zemřela loni. Na dvou vkladních knížkách nechala kolem půl milionu korun.

„Takové dědictví jsme nikdy v minulosti nezískali. Ale ani teď ještě neplánujeme, jak s ním naložíme, protože není jisté, zda a kolik peněz dostaneme. Dědické řízení ještě neskončilo. Mohou se přihlásit další dědicové, nebo třeba věřitelé,“ nastínila mluvčí zahrady.