Ledňák modrokřídlý žije ve volné přírodě na jihu Nové Guineje a na severu...

Ledňák modrokřídlý žije ve volné přírodě na jihu Nové Guineje a na severu Austrálie. | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Zoo zkoumá chování ptáků, u kterých se starší mláďata starají o matku

  • 0
Ostravská zoologická zahrada zahájila výzkum ledňáků modrokřídlých. Zhruba roční zkoumání desetičlenné skupiny má odhalit sociální chování zvířat, které není obvyklé. Kvůli výzkumu museli být ptáci i speciálně barevně označeni.

„Ledňáci modrokřídlí jsou větší příbuzní našich ledňáčků říčních. Mají mohutný zobák a peří v barvách hnědé, šedé a modré,“ uvedla mluvčí ZOO Šárka Nováková.

Zahradě má početnější skupinu, která čítá dva samce a osm samic. Právě díky většímu počtu ptáků mohou chovatelé podle mluvčí pracovat na výzkumu jejich chování. „Chceme vědět, jak skupina funguje, a zvířata více poznat. Bude to mít význam i do budoucna, když by se ze skupiny mláďata postupně odebírala a zakládaly se nové skupiny,“ podotkla Nováková.

Kvůli identifikaci dostali někteří ostravští ledňáci barevné označení.

Ledňáci modrokřídlí mají podle ní zajímavý způsob života. V přírodě totiž žijí v rodinných skupinách složených z rodičovského páru a mláďat různého věku. Skupina může mít až dvanáct členů.

Starší mláďata pomáhají rodičům pečovat o snůšku i mladší sourozence. Také krmí samici v době, kdy inkubuje vejce. Chovný pár tak může zahnízdit několikrát za rok, protože ví, že o mláďata bude postaráno jedinci z předešlých snůšek.

„Abychom zjistili, kteří jedinci se nejvíce podílejí na pomoci při výchově, krmení a inkubaci vajec, byl každý člen skupiny označen nezávadnou barvou na určitých částech těla, abychom je mohli snadno identifikovat,“ vysvětluje chovatelka Yveta Svobodová.

Zoo Ostrava chová ledňáky modrokřídlé od roku 2009. Za tuto dobu se podařilo odchovat 16 mláďat. Návštěvníci mohou skupinu ledňáků vidět v jedné z voliér u pavilonu Papua. Zoo prováděla výzkumy i u jiných druhů zvířat, například zeber či hrocha.

,