Dnes jsou sice hemangiomy na těle Soničky stále patrné, ale o moc menší než dříve. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zoufalé hledání lékařů, pak radost. To byl první rok „vánoční“ dívenky

  • 6
Dárky, ty od loňských Vánoc provázejí život manželů Magicových z Ostravy. První a největší dostali před dvanácti měsíci. Loni o Štědrém dni se jim narodila dcera Soňa. A hned první rok byl pro všechny hodně náročný.

"Od té doby je pro mě dárkem každá chvíle, kdy mě Soňa něčím překvapí nebo se naučí něco nového," líčí Sonina maminka Hana. Během prvního roku své dcery ale zažila i trápení.

To když se začaly zvětšovat skvrny, jež má holčička na hlavě a v horní části hrudi. Původně si rodiče mysleli, že jde o pigmentové flíčky, to se ale pletli. "Praktická lékařka nám řekla, že to jsou nezhoubné nádory, takzvané hemangiomy. A že budou do roka růst a pak postupně zmizí," vzpomíná Hana.

V dubnu a dnes...

Skvrny ale rostly rychle, a to i v objemu. Začaly se nafukovat. Ve čtyřech měsících už měla dívenka na těle dvě velké nafouklé boule. A její matka se rozhodla situaci řešit. Kvůli výrůstku na hrudi už totiž holčička začínala mít potíže sklonit hlavu.

"Lékařka nás poslala k řadě ostravských specialistů. Byli jsme na dětské i plastické chirurgii, v laserovém centru a vzhledem k tomu, že se jedná o cévní problém, i na cévním oddělení. Nikde nám ale neuměli účinně pomoci. Na cévním nám dokonce řekli, že vůbec nevědí, co s tím mají dělat."

Až léčba pomocí betablokátorů zabrala

Když se situaci stále nedařilo řešit, rodiče už začínali cítit obavy. "Pak jsem se však náhodou dozvěděla o panu doktoru Josefu Mališovi z pražské Fakultní nemocnice Motol. Jako jediný hemangiomy léčí pomocí léků určených na snížení tlaku, takzvaných betablokátorů," líčí Hana Magicová chvíli, kdy se věci začaly hýbat k lepšímu.

Sonička letos v dubnu, kdy rodiče marně hledali pomoc při léčení hemangiomů.

Lékaři poslala e-mail, kde mu popsala Soniny potíže a přiložila i fotky nádorů. "Odpověděl snad do dvou hodin. Napsal, že hemangiomy nezmizí samy do roka, ale někdy třeba až po třiceti letech. A pokud chceme, že můžeme další týden nastoupit léčbu v Motole."

Pak už šly věci ráz na ráz. Hned den poté, co Soňa začala dostávat léky, se nádory začaly viditelně zmenšovat. A dnes? Sice jsou stále patrné, ale o moc menší než dřív. Dívenka přitom stále bere léky.

Už jen oslavy - narozeninové a vánoční

Jak říká Josef Mališ, takzvané infantilní hemangiomy postihují čtyři až pět procent lidí, z toho v deseti až dvanácti procentech kojence. V naprosté většině případů nevyžadují lékařský zásah, neboť postupně zmizí. "Ale v deseti až dvaceti procentech případů mohou způsobit závažné funkční potíže či významné kosmetické vady," uvádí Josef Mališ.

Léčba pomocí betablokátorů je známá jen pár let a kojenci na ni reagují velmi dobře. Zatím ji aplikuje jen Fakultní nemocnice Motol. Hana Magicová zpětně prožité peripetie nehodnotí jako velké drama. "Nejtěžší bylo, když se nám nedařilo najít účinnou léčbu."

Teď už si Magicovi užívají Štědrý den. A dvě oslavy. Ráno narozeninovou, večer vánoční.