Jedna z budov opuštěného lázeňského komplexu v Jánských Koupelích v roce 2012.

Jedna z budov opuštěného lázeňského komplexu v Jánských Koupelích v roce 2012. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zpustlé Jánské Koupele mají nové majitele. Údajně i tenistu Berdycha

  • 12
Po letech marných námluv s kupci se podařilo prodat zpustlé lázně Jánské Koupele na Opavsku. Dva noví vlastníci, přičemž jedním z nich je údajně tenista Tomáš Berdych, zatím plány neprozradili.

Když se dosavadní majitel společnosti Baneba Jan Netal na konci roku MF DNES zmínil o zájmu dvou firem, byli lidé ze Starých Těchanovic, pod které Jánské Koupele spadají, skeptičtí. Oprávněně. V posledních letech bylo „jistých“ kupců několik. Dokonce už byla podepsaná smlouva. Jenže nikdy nedorazilo to nejdůležitější: peníze.

Lázně nyní a v minulosti

„Ale teď se prodej podařil. Jednání byla náročná, ale Jánské Koupele jsou už zaplacené,“ konstatoval Netal.

Odmítl však sdělit, komu a za kolik firmu Baneba zastřešující Jánské Koupele prodal.

„V nejbližších dnech se změna objeví v obchodním rejstříku a poté vlastníci slíbili vydat tiskovou zprávu,“ zmínil.

Česká televize Ostrava zjistila, že novými vlastníky by měli být tenista Tomáš Berdych a opavský podnikatel Petr Lex. Cena měla tvořit asi polovinu sumy, za niž Baneba koupila Jánské Koupele v roce 2003, tedy údajně přibližně deset milionů korun.

Starosta se chce s novými vlastníky sejít co nejdříve

Berdych je nyní členem daviscupového týmu v Německu, Petra Lexe se kontaktovat nepodařilo.

„I podle mých informací jsou novými majiteli tito dva pánové, ale ještě jsem se s nimi nesetkal. Avšak chtěl bych se s jejich záměrem seznámit co nejdříve. Pokud bude zajímavý, obec jistě bude nápomocna,“ uvedl starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák.

Předpokládá, že Berdych kvůli cestování po světě bude mít na projekt mnohem méně času, proto se pokouší kontaktovat Petra Lexe.

Velmi osobní vztah má k Jánským Koupelím místopředseda Občanského sdružení Zálužné Petr Zahnaš. Kdysi tam pracovala jeho babička, mezi lázeňskými domy strávil jako dítě každé prázdniny. A mnoho let se snaží pustnoucí lokalitě pomoci.

Proto přijal zprávu o novém vlastníkovi s velkým potěšením. Ale ještě neslaví.

„Už jsme tady prožili v poslední době tolik zklamání, že musíme být opatrní. Ale už to, že se prodej nakonec opravdu uskutečnil, je velký pokrok. A přeci by někdo Jánské Koupele nekupoval, kdyby neměl jasné a proveditelné plány,“ uvažuje muž, jenž zná místo jako málokdo.

Jánské Koupele vznikly v 19. století zásluhou šlechtického rodu Razumovských. Tehdy prý připomínaly další podhorské lázně - Karlovu Studánku na Bruntálsku.

„Jenže Jánské Koupele byly ještě lepší,“ poznamenal Zahnaš a vypočítal, co vše se v lokalitě u řeky Moravice nedaleko Vítkova léčilo: „Plicní onemocnění, nervy, oběhová soustava, srdeční problémy... a tak bych mohl pokračovat.“

Plány předchozího majitele zkrachovaly

Za druhé světové války se budovy přeměnily v zajatecký tábor spojeneckých důstojníků a po osvobození se sláva lázní už nevrátila. Přesto Jánské Koupele fungovaly jako dětská ozdravovna a poté několik desetiletí coby obří zotavovna odborářské organizace ROH.

Jenže v 90. letech se někdejší lesk areálu zakalil soudními spory nástupnické odborářské organizace OREA se státem. Ten sice vyhrál, ale s komplexem budov si nevěděl rady a prodal ho Banebě.

„Bohužel plány nevyšly, například jsme se marně snažili o strategického společníka a také se neúspěšně pokoušeli získat dotace z Norských fondů,“ zhodnotil Netal.

Podle odhadů budou na opravu zchátralých budov zapotřebí stovky milionů korun.