Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušením silnic véčkařům „jejich“ ministr před volbami zavařil

  9:47aktualizováno  9:47
Do prekérní situace se před obecními volbami dostali zástupci Věcí veřejných v Moravskoslezském kraji. Zastavení silničních staveb totiž může ovlivnit volební výsledek. Voliči by v nich mohli dát najevo nesouhlas s rozhodnutím véčkařského ministra dopravy Víta Bárty. Kandidáti jeho rozhodnutí vesměs odmítají komentovat.

Ministr Vít Bárta zastavil nejvíce staveb v Moravskolezském kraji. Může to ovlivnit výsledek podzimních voleb? | foto: Roman VondroušČTK

Pokud zvítězí, chtějí vést radnice ve velkých městech. Získat od nich názor na kroky ministra dopravy Víta Bárty, který zastavil hned několik velkých silničních staveb v regionu, ale prakticky nelze. Volební lídři Věcí veřejných ze severní Moravy a Slezska se k ministrovu kroku nechtějí vyjadřovat.

"Otázky směřující k tomu, jak moc nás trápí pan ministr, nebudu komentovat, nemají s volbami nic společného," nechce volební jednička Věcí veřejných ve Frýdku-Místku Dalibor Hrabec odpovídat na otázku, nakolik se podle něj může zastavení důležitých dopravních staveb projevit na volebním výsledku.

Konkrétně ve Frýdku-Místku byly totiž ministerským rozhodnutím přerušeny přípravné práce na stavbě obchvatu, jenž by dostal z centra města okolo čtyřiceti tisíc automobilů.

"Obchvat Frýdku-Místku zůstává pro náš klub prioritou. Řešení hledáme prakticky neustále. Pan ministr Frýdek-Místek v dohledné době navštíví a bude o obchvatu Frýdku-Místku jednat nejen s námi, ale také s představiteli města," uvedl Hrabec.

"Osobně mám na jeho úsporná opatření v resortu dopravy kladný názor, je to jedna z cest, jak ušetřit peníze na opravdu důležité stavby. Rádi bychom ale přesvědčili pana ministra, že obchvat Frýdku-Místku mezi tyto důležité stavby patří," dodal lídr véčkařů ve Frýdku-Místku.

Nejvíc se zlobí Bohumín, kde véčkaři nekandidují

Jeho kolega, lídr opavské kandidátky Milan Kopčil, se odpovědi na otázku, jak vidí ministerské škrty, vyhnul úplně.

"Ta jednání nejsou stále uzavřena, takže bych to ještě nehodnotil," vysvětluje. Na upozornění, že seznam uzavřených staveb je podle vyjádření ministra konečný, ale příliš nereagoval. "Jsem po dovolené, neznám tu záležitost přesně. Je tomu třeba dát čas, nemyslím si, že by to ale mělo nějak volební výsledek ovlivnit," dodal Milan Kopčil.

Zástupci Věcí veřejných mají velké štěstí, že ve volbách nekandidují v Bohumíně. Tedy ve městě, které je ministerským verdiktem postiženo snad nejvíce z celého Moravskoslezského kraje. Bárta zde nechal zastavit stavbu mostu v místní části Skřečoň a obyvatelé už začali sepisovat petici (více o protestu proti zastavení stavby čtěte zde)

Vše je ale nutno vidět, jak říkal poručík Troník ve Švandrlíkových Černých baronech, politicky. Možná i proto tvrdí poslankyně Věcí veřejných za Moravskoslezský kraj Kristýna Kočí na internetových stránkách strany, že klíčové projekty nebudou zastaveny.

Klíčovými projekty je myšlena dostavba jednoho pruhu dálnice a pokračování výkupů pro novou trasu silnice I/11 na Třinecku. Obyvatelé Bohumína, Frýdku-Místku, Ostravy a obcí mezi Ostravou a Opavou si zřejmě budou muset ještě několik let počkat.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz