Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zubaři chybí. Ani nový obor Ostravské univerzity jejich dostatek nezaručí

  • 0
Zubní ordinace nepřijímají nové pacienty, mají plno. Mnoho lékařů je navíc před důchodovým věkem, takže praxí může ubývat. I proto chce lékařská fakulta v Ostravě otevřít obor stomatologie a shání finance i odborníky. Podle zubařů to ale nic nevyřeší.

„Je to dlouhodobý problém, minimálně patnáct let na to upozorňujeme, a nic se s tím nedělá. Lepší situace je ve větších městech, ale z těch menších zubaři utíkají,“ zmínil zubní lékař a předseda České stomatologické komory v Ostravě Radomír Otýpka.

V Ostravě je celkem 220 zubních praxí, jejich počet ale může klesat. „Skoro polovina lékařů je těsně před nebo už v důchodovém věku. A kapacity mají většinou plné. Nové pacienty nabírá jen šest ordinací v centru města a jedna v Kunčičkách, Porubě a Hrabůvce,“ přiblížila Hana Lichnovská z České stomatologické komory v Ostravě.

Plnou kapacitu potvrdila většina oslovených zubních ordinací. „V současnosti nové zájemce přijímat nemůžeme. Snažíme se vyjít vstříc alespoň našim stávajícím pacientům a ošetřovat jejich děti,“ konstatovala Nikola Galéřová z dentistického studia v Ostravě-Pustkovci.

Univerzita začne shánět garanty pro výuku

I z toho důvodu chce ostravská lékařská fakulta založit obor zubního lékařství.

„Zatím jsme na úplném začátku, ale celospolečenská poptávka po zubařích je, takže to chceme i tímto způsobem pomoct vyřešit,“ zmínil děkan Pavel Zonča.

Prvních padesát studentů by ale do oboru mohlo nastoupit nejdřív v roce 2019.

„Nyní připravujeme žádosti pro projekt stomatologie, který předložíme ministerstvu, a během příštího roku bychom chtěli získat akreditaci oboru Zubního lékařství,“ pokračoval Zonča.

Jen na přípravu dokumentace padne dvacet milionů korun a na provoz prvních pěti let pak minimálně sto milionů.

Hlavním problémem bude získání garantů pro jednotlivé subspecializace, tedy odborníků, kteří mají titul docent nebo profesor.

„V Ostravě je velice silné zázemí stomatochirurgie ve Fakultní nemocnici. Ale další subspecializace, kterých je ve stomatologii osm, budeme muset doplnit,“ uvedl Zonča.

Studentů je dost, ale nechtějí do malých měst

Podle Otýpky ze stomatologické společnosti se to však nemusí podařit.

„Popravdě nevím, kde vedení fakulty chce odborníky vzít. V republice ani na Slovensku kapacity nejsou,“ říká.

Teoretickou část výuky zubního lékařství by zajistilo zázemí stávající lékařské fakulty. „Všeobecné lékařství a stomatologie má spoustu společných předmětů, takže i z důvodu této komplexnosti chceme stomatologii otevřít,“ přiblížil děkan.

Ministerstvo školství ale upozorňuje, že nedostatek zubařů v regionu s počtem absolventů nesouvisí.

„V některých regionech zubaři chybí, ale je to dáno tím, že nemají podmínky zde působit nebo raději pracují ve větších městech,“ řekla mluvčí Klára Bílá.

S tím souhlasí i Otýpka. „Studentů je dost. Ale nemají důvod si otevřít praxi například na Bruntálsku. Pomohla by podpora kraje nebo měst, která by poskytla úlevu z nájmu ordinace nebo jiné výhody,“ řekl.

Nejblíže se dá nyní zubní lékařství studovat na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde je každoročně zájem vysoký.

„Letos se na obor přihlásilo 998 studentů, přijali jsme jich 86,“ sdělila mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková a připustila, že nezanedbatelnou část tvoří i studenti ze Slovenska.