Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozba senosečí. Zvěř na loukách se snaží ochránit i mobilní aplikace

  12:55aktualizováno  12:55
Až desetitisíce zvířat umírají každoročně na loukách při strojních senosečích, které zrovna začínají. Na jejich ochranu alespoň částečně funguje mobilní aplikace Senoseč online, která informuje zemědělce i myslivce, kde se bude sekat, aby mohli zvěř včas odehnat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv Pavly Benettové

Webový portál nově využívá i dronů a loni zachránil 553 zvířat. „Proti zhruba šedesáti tisícům usmrcených zvířat v celé republice je to však stále málo. Při kosení hynou nejen srnčata, ale i zajíci, žáby, ještěrky, užovky, slepýši a bohužel v Beskydech i silně ohrožení chřástalové. Zničí se spousta ptačích hnízd či zabije mnoho ptačích mláďat,“ uvedl Daniel Křenek z odboru životního prostředí českotěšínské radnice.

Web zaměřený na ochranu zvěře při senosečích

Zjistit přesné počty usmrcených jedinců je obtížné, ale místní průzkumy ukazují, že například jen na tříhektarové louce po seči zůstalo osm zraněných či mrtvých slepýšů, jedno srnče, čtyři ropuchy obecné, pět ještěrek obecných a jedno zničené hnízdo chřástala polního.

„Na tisíc hektarů luk připadá až padesát zabitých srn. Vzhledem k tomu, že se kosí tisíce hektarů, jdou ztráty všech živočichů do desetitisíců jedinců,“ řekl Křenek.

Nebezpečná technika

Poprvé se seče v době rozmnožování a kladení mláďat, přičemž mnoho živočichů k tomu využívá právě louku. „Dnešní výkonná zemědělská technika s širokým záběrem a rychlým pojezdem zvládne za krátkou dobu obrovské plochy,“ řekl Křenek. Jak to na louce po sečení dopadlo, lze poznat snadno. Objevují se na ní káňata, krkavci a jiní dravci, kteří se živí mršinami.

V dobách, kdy neexistovaly výkonné žací stroje ani rozsáhlé lány luk či polí a lidé sklízeli své drobnější pozemky kosou, měli šanci živočichové přežít.

„Před kosou mohla zvířata utéct, před traktorem nikoliv. Intenzivní zemědělské hospodaření je jednou z hlavních příčin, proč kdysi zcela běžné druhy živočichů už zmizely nebo rychle mizí. Typickým příkladem je právě chřástal polní. Jeho stavy v podhůří Beskyd mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Jablunkovem klesly za posledních 15 let více než o polovinu. Stále vzácnější je i křepelka polní a koroptve z této oblasti vymizely úplně,“ vysvětlil Křenek.

Stačí posunout dobu sečení

Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková sdělila, že webový portál senosec.czu.cz, který se snaží informovat zemědělce a myslivce o možnostech snižování ztrát na zvěři, už funguje tři roky.

Praxe by měla být taková, že zemědělec před sečí oznámí místnímu mysliveckému spolku termín, kdy se pustí do sečení, a myslivci ve spolupráci s dobrovolníky udělají potřebná opatření.

Instalují plašiče, které zvěř odradí, nebo před vjetím techniky louku projdou a pokusí se zvěř vyhnat či přenést. Pomáhají i dobrovolníci. Stát se jím může každý, kdo se zaregistruje na uvedeném portálu. Pak stačí oslovit myslivecký spolek a domluvit se s ním na spolupráci.

Sekat od okrajů do středu? To ne

Do mobilní aplikace Senoseč se zaregistrovaly už tisíce uživatelů včetně 439 zemědělských podniků. Díky dronům se vyneslo na 250 hektarech sečené vojtěšky 6 mláďat srnčí zvěře a dalších minimálně 20 dospělých zvířat se podařilo vyplašit.

Křenek doporučil, že dále je možné část sečí posunout alespoň na konec června. V té době jsou už mláďata většiny živočichů odrostlá a mají větší šanci uniknout.

„Louku kosit od středu k okrajům nebo z jednoho okraje na druhý a zvěř tak vytlačovat do okolních porostů. Dnes je běžná praxe kosit louku od okrajů do středu, což je nejhorší technika seče s největšími ztrátami. Žací lišta by měla být nastavená co nejvýše. Už při výšce nad deset centimetrů může přežít spousta hnízd a malých mláďat,“ vzkázal Křenek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Páník: Konečně Sparta. Hráli, nefňukali, byť někteří k tomu tendence měli

Ostravský Daniel Holzer (vlevo) a sparťan Alexandru Chipciu.

Nádherná bitva. Plný ostravský stadion. Bouřící tribuny. Leč fotbalisté Baníku po pěti zápasech v první lize prohráli,...

Další z rubriky

Půlroční výpadek autobusů nehrozí, krajský úřad našel zájemce

Ilustrační snímek.

Minimálně jeden zájemce o provoz autobusů v každé z oblastí, kde vzniklo půlroční mezidobí mezi odchodem stávajícího a...

Soud opět řeší korupční kauzu. Lobbista Dědic obviňuje žalobce ze lží

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě (13. února 2017).

Krajský soud v Ostravě v tomto týdnu opět řeší korupční kauzu Dědic nazvanou podle hlavního aktéra, podnikatele a...

Vozíčkář sjel z cesty do rokle, nahoru ho vytáhli hasiči a záchranáři

Zásah hasičů, záchranářů a strážníků v lesoparku v Orlové na Karvinsku, kde...

Muže na invalidním vozíku vytahovali z rokle ve středu odpoledne hasiči z Orlové na Karvinsku. Ten si při neplánovaném...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz