Nadšenec ze Starých Hamrů zachraňuje původní plemena zvířat

  12:19aktualizováno  12:19
Petr Šimeček ze Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku zachraňuje původní plemena. Díky němu například nezanikla ovce valaška a plemeno skotu červinka. Kromě toho má muž také třeba unikátní sbírku odrůd jeřabin. Možná největší na světě.

Petr Šimeček vede družstvo ve Starých Hamrech. Roky se věnuje záchraně českých plemen či odrůd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jakmile se plemena ovcí začala kolem roku 1980 šlechtit a křížit kvůli lepší užitkovosti, což považuji za úspěšný program, lidé o ta původní ztráceli zájem. Hlavně soukromníci, kteří byli na chovu ekonomicky závislí. Proč by chovali valašky, když jejich kříženci je ve všech užitkových směrech předčili,“ říká Šimeček, profesí zootechnik a předseda JZD Staré Hamry.

Když muž začal před lety pátrat po valaškách, zjistil, že posledních pár se jich zachovalo jen u družstevníků v jejich záhumenkových chovech. „Našel jsem dohromady pouhých pět ovcí a tři berany v Písku u Jablunkova, Starých Hamrech a v Terchové na Slovensku. Jelikož už si majitelé uvědomili, že mají doma nějakou vzácnost, zaplatil jsem za ně dvojnásobnou cenu,“ popisuje Šimeček.

Čtyři roky pak stádo doma rozmnožoval a posléze věnoval rožnovskému skanzenu. „Tehdy tam chovali severokavkazské ovce. Dva roky jsem je přesvědčoval, že když mají v názvu valašské muzeum, měli by mít jako kulturní dědictví valašské ovce. To, že se část ovcí dostala do Rožnova, se později ukázalo jako rozhodující pro záchranu plemene. Krátce nato se totiž u nás objevili vlci a ti zlikvidovali chovatelům hodně ovcí, nevynechali ani valašky,“ líčí zootechnik.

Zachování valašky? Zásobárna jinak ztracených genů

Důvod, proč tak usiloval o zachování valašky? „Neustálým zušlechťováním se často dostáváme do stavu, kdy přicházejí zdravotní problémy, degenerace. Valašky skýtají genovou rezervu, čili zásobárnu jinak ztracených genů, pro které se dá v budoucnu sáhnout,“ vysvětluje hospodář.

Dnes je valaška zařazená mezi genetické rezervy Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství. Má svoji plemennou knihu, svoji sochu na naučné stezce z Gruně na Bílý kříž a existuje i klub chovatelů původní valašky, kteří si pochvalují její odolnost, nenáročnost a navíc i líbivost. „Když se někde prezentují plemena ovcí, nejvíc lidí vždycky stojí u ohrad a valaškami,“ tvrdí muž.

Druhým plemenem, o jehož záchranu se Šimeček zasloužil, je skot zvaný červinka. Původně se pásl na celém českém území i v okolních zemích. „Za monarchie ho překřížili dovezenými plemeny z Alp na strakatý dobytek a zbytky červinky se chovaly pouze v okrajových částech republiky. Například v Líštné, dnešní městské části Třince. Na Jablunkovsku jich byly plné kravíny v každé dědině a na českotěšínském Žukově fungoval kmenový chov. Posledních několik kusů jsem soustředil na Staré Hamry a pak i získal býka,“ poznamená hospodář k začátku záchrany plemene. 

Za domem zase roste Šimečkovi jarní žito – jařyna, původní plodina ze zdejších hor. A pak má i ojedinělou sbírku odrůd jeřabin. „Sehnal jsem si odrůdy z našich končin i z okolních států, narouboval na původní jeřabiny, které rostou v lese. Každá se hodí na něco jiného...“

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

Kniha v Brailově písmu

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského...

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Košice jsou daleko a z Ostravy máme technika, vysvětluje Lucie start turné

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce...

Kapela Lucie zahajuje v Ostravě turné k novému řadovému albu, které přichází po neuvěřitelných šestnácti letech....

Najdete na iDNES.cz