Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenec ze Starých Hamrů zachraňuje původní plemena zvířat

  12:19aktualizováno  12:19
Petr Šimeček ze Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku zachraňuje původní plemena. Díky němu například nezanikla ovce valaška a plemeno skotu červinka. Kromě toho má muž také třeba unikátní sbírku odrůd jeřabin. Možná největší na světě.

Petr Šimeček vede družstvo ve Starých Hamrech. Roky se věnuje záchraně českých plemen či odrůd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jakmile se plemena ovcí začala kolem roku 1980 šlechtit a křížit kvůli lepší užitkovosti, což považuji za úspěšný program, lidé o ta původní ztráceli zájem. Hlavně soukromníci, kteří byli na chovu ekonomicky závislí. Proč by chovali valašky, když jejich kříženci je ve všech užitkových směrech předčili,“ říká Šimeček, profesí zootechnik a předseda JZD Staré Hamry.

Když muž začal před lety pátrat po valaškách, zjistil, že posledních pár se jich zachovalo jen u družstevníků v jejich záhumenkových chovech. „Našel jsem dohromady pouhých pět ovcí a tři berany v Písku u Jablunkova, Starých Hamrech a v Terchové na Slovensku. Jelikož už si majitelé uvědomili, že mají doma nějakou vzácnost, zaplatil jsem za ně dvojnásobnou cenu,“ popisuje Šimeček.

Čtyři roky pak stádo doma rozmnožoval a posléze věnoval rožnovskému skanzenu. „Tehdy tam chovali severokavkazské ovce. Dva roky jsem je přesvědčoval, že když mají v názvu valašské muzeum, měli by mít jako kulturní dědictví valašské ovce. To, že se část ovcí dostala do Rožnova, se později ukázalo jako rozhodující pro záchranu plemene. Krátce nato se totiž u nás objevili vlci a ti zlikvidovali chovatelům hodně ovcí, nevynechali ani valašky,“ líčí zootechnik.

Zachování valašky? Zásobárna jinak ztracených genů

Důvod, proč tak usiloval o zachování valašky? „Neustálým zušlechťováním se často dostáváme do stavu, kdy přicházejí zdravotní problémy, degenerace. Valašky skýtají genovou rezervu, čili zásobárnu jinak ztracených genů, pro které se dá v budoucnu sáhnout,“ vysvětluje hospodář.

Dnes je valaška zařazená mezi genetické rezervy Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat významných pro výživu a zemědělství. Má svoji plemennou knihu, svoji sochu na naučné stezce z Gruně na Bílý kříž a existuje i klub chovatelů původní valašky, kteří si pochvalují její odolnost, nenáročnost a navíc i líbivost. „Když se někde prezentují plemena ovcí, nejvíc lidí vždycky stojí u ohrad a valaškami,“ tvrdí muž.

Druhým plemenem, o jehož záchranu se Šimeček zasloužil, je skot zvaný červinka. Původně se pásl na celém českém území i v okolních zemích. „Za monarchie ho překřížili dovezenými plemeny z Alp na strakatý dobytek a zbytky červinky se chovaly pouze v okrajových částech republiky. Například v Líštné, dnešní městské části Třince. Na Jablunkovsku jich byly plné kravíny v každé dědině a na českotěšínském Žukově fungoval kmenový chov. Posledních několik kusů jsem soustředil na Staré Hamry a pak i získal býka,“ poznamená hospodář k začátku záchrany plemene. 

Za domem zase roste Šimečkovi jarní žito – jařyna, původní plodina ze zdejších hor. A pak má i ojedinělou sbírku odrůd jeřabin. „Sehnal jsem si odrůdy z našich končin i z okolních států, narouboval na původní jeřabiny, které rostou v lese. Každá se hodí na něco jiného...“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Páník: Konečně Sparta. Hráli, nefňukali, byť někteří k tomu tendence měli

Ostravský Daniel Holzer (vlevo) a sparťan Alexandru Chipciu.

Nádherná bitva. Plný ostravský stadion. Bouřící tribuny. Leč fotbalisté Baníku po pěti zápasech v první lize prohráli,...

Další z rubriky

Za dva roky poslala Ostrava 775 milionů fondu pro Městskou nemocnici

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Opozice v Ostravě před komunálními volbami kritizuje koalici za to, že místo aby investovala, šetří peníze v různých...

Kauza náhražek konopí na Ostravsku se rozrostla, přibyl stíhaný i otrávený

Na Ostravsku se šíří dvě nebezpečné chemické látky. Syntetické kanabinoidy...

Kauza nebezpečných drog na Ostravsku se rozrostla o dalšího stíhaného dealera. Více je také uživatelů, kteří se...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz