Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdu do politiky, abych si zajistil živobytí, říká rektor Ivo Vondrák

  18:55aktualizováno  18:55
Poprvé do krajského volebního klání vstupuje hnutí ANO. A hned má ambice zvítězit. Lídrem kandidátky se pro mnoho lidí překvapivě stal rektor VŠB–TU Ostrava Ivo Vondrák.

Lídr ANO Ivo Vondrák chce přestoupit z univerzity na hejtmanství a za neúspěch ambiciózního hnutí by považoval méně než dvacet krajských zastupitelů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nikdy v politice nepůsobil, dokonce nabídky různých stran a sdružení odmítal. Rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity (VŠB–TU) Ostrava Ivo Vondrák kývl až na nabídku hnutí ANO, a dokonce se stal kandidátem na hejtmana.

„V minulosti jsem odmítl i nabídku na ministra školství. Krajské volby jsou však něco jiného. Region znám a mám ho rád, to bylo rozhodující,“ říká Vondrák.

Kandidoval byste do kraje, pokud by vám nekončilo druhé volební období rektora, po kterém už univerzitu vést nemůžete?
Určitě bych na hejtmana nekandidoval, to přiznávám. Další volby rektora jsou příští rok v říjnu a já opravdu už nemohu kandidovat. V prvním volebním období jsem ještě měl před sebou úkoly a cíle, třeba můj srdeční projekt superpočítačového centra. To se podařilo naplnit. Proto mi má nynější aktivita přijde jako přirozené rozšíření toho, co jsem dělal dosud.

Ivo Vondrák

Lídr ANO Ivo Vondrák chce přestoupit z univerzity na hejtmanství a za neúspěch...

* Narodil se 15. dubna 1959 v Ostravě.

* Vystudoval VŠB–TU v Ostravě, kde v roce 1990 spoluzakládal katedru informatiky.

* Do roku 2002 vedl tuto katedru a v letech 2003–2010 byl děkanem fakulty elektrotechniky a informatiky.

* Vědecky také pracoval v Rakousku a v USA.

* Od roku 2010 je rektorem VŠB–TU.

Předpokládám, že pokud se stanete hejtmanem, z místa rektora odstoupíte hned a nebudete čekat na příští podzim.
Pokud se stanu hejtmanem, tak s funkcí rektora skončím hned. Což by se stalo i v případě jakékoliv uvolněné funkce (politická funkce na plný úvazek – pozn. red.).

Dlouho jste se rozhodoval, zda nabídku hnutí ANO přijmete?
Poměrně dost dlouho, snad v řádu měsíců. Hodně jsem komunikoval i s ostravským primátorem, se kterým máme dost společných názorů, a jeho zkušenosti byly hodně cenné, protože on se dostal do podobné situace. Kampaň je náročná, je to dost radikální zásah do volného času, což doma dosud nenesou dvakrát pozitivně. Nicméně si myslím, že bych měl regionu odevzdat něco dalšího.

Máte nějaký záložní plán, pokud volby nedopadnou, jak si představujete?
Po ukončení funkčního období rektora bych například mohl dělat profesora, je tady už zmiňované superpočítačové centrum, určitě nemám strach, že bych se neuplatnil. Nevstupuji do politiky jako někdo, kdo si chce zajistit živobytí do budoucna. A to se týká i kandidátů hnutí ANO.

To mi vysvětlete...
Vyhovuje mi, že to jsou lidé, kteří se už dokázali profesně prosadit, že to není jen výsledek kariérního postupu v rámci stranických sekretariátů.

Jenže jak se ukázalo po komunálních volbách například v Opavě, Frýdku-Místku nebo v Havířově, odkud hnutí ANO brzy z vedení magistrátů vypadlo, často jde o velmi nestabilní seskupení.
Ale už se to zase dává dohromady. V Opavě vznikla nová místní organizace hnutí se silným předsedou, Frýdek-Místek se také dostává z krize a v Havířově bylo pro naše lidi nepřijatelné, co se na magistrátu dělo.

Předvolební rozhovory MF DNES Ostrava

I vy jste na billboardech společně se šéfem hnutí Andrejem Babišem. Bez něj by to nešlo?
Strategii hnutí respektuji. Musím ale přiznat, že jsou lidé, kteří mi to vyčítají, o tom není sporu. Pravdou také je to, že on je z velké části hnutí ANO, on ho založil, je to značka a spolupráce s ním funguje. Já jsem zase na billboardech s jinými kandidáty.

Jak s Babišem vycházíte, bavili jste se například o Čapím hnízdu nebo o jeho sporech s hejtmanem Novákem?
Nebavil jsem se s ním o tom a počkám až na konečné výsledky šetření, protože do toho nevidím. Nikdo z toho radost nemá, ale myslím, že se to zveličuje. Je proti němu vedena řada útoků. Například zákon, že člen vlády nesmí vlastnit média, nebo omezení v podnikání. Přijde mi nefér, když se přijme zákon proti jedné osobě. Sympatické mi bylo, že řekl, ať si uděláme kampaň podle svého. A zatím to platí.

Kde pro vás leží hranice úspěchu a neúspěchu hnutí ANO v krajských volbách?
Nebudu zastírat, že chceme vyhrát, a to i v tomto levicovém kraji. Průzkumy jsou různé, ale mohli bychom výrazněji uspět, potenciál tady je. Uvidíme, kolik hlasů dohromady získá současná koalice ČSSD s KSČM. Za prohru bych považoval, pokud získáme méně než dvacet zastupitelů (krajské zastupitelstvo tvoří 65 zastupitelů – pozn. red.).

Víte, s kým do případné koalice rozhodně nepůjdete?
Nechtěl jsem si vymezovat žádné podmínky a myslím, že to dodržuji, nicméně je tu uskupení, které mi dost vadí, a to je Úsvit. Myslím, že jejich populismus je už za hranou toho, co považuji v politice za přijatelné. Obdobně to mám s dalšími xenofobními seskupeními.

A co komunisté v koalici s vámi?
Jejich lídr, pan Babka, je pragmatický politik, ale KSČM není moje krevní skupina. V politice však platí nikdy neříkej nikdy.

V rozhovorech s dalšími lídry často zaznívá, že s hnutím ANO mají jistý problém. A hlavně kvůli Babišovi.
Tak to nevím, s kým budou tyto strany sestavovat koalice. My jednáme velmi transparentně. Myslím, že jsem v regionu známý jako člověk, který něco dokázal a něco umí. Komunální politika je jiná než ta vrcholná. Chápu, že z nás mají obavy, jsme opravdu silný hráč. Často na nás útočí lidé, kteří se obávají ztráty mocenských pozic.

Prý ani nemáte krajský program, jen celostátní obecný...
To není pravda. Program máme rozpracovaný velmi detailně, ale vyvěsili jsme klíčové body. Nikdo nečte čtyřicet stránek. Lidé však vědí, co chceme v kraji změnit.

A jak hodnotíte uplynulé čtyři roky v kraji?
Chybí mi z pozice vedení kraje nějaká vize. Je to takové: tam něco přidáme, tam s něčím pomůžeme, ale myslím si, že to je bezkoncepční. Kraj ztrácí image, existují dluhy z pohledu dopravy i životního prostředí, promarnil se rozvoj letiště. Za největší prohru považuji to, že z regionu odcházejí mladí vzdělaní lidé. Kraj je svým genetickým kódem regionem techniků a inženýrů, což se musí udržet. V tom stále spatřuji budoucnost našeho kraje.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Polské omezení léků vůbec nepomohlo. Varen v Ostravě naopak přibylo

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Dominantní pervitin s marihuanou, daleko za nimi halucinogeny nebo fentanylové náplasti, občas heroin a kokain. Tak...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz