Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdu do politiky, abych si zajistil živobytí, říká rektor Ivo Vondrák

  18:55aktualizováno  18:55
Poprvé do krajského volebního klání vstupuje hnutí ANO. A hned má ambice zvítězit. Lídrem kandidátky se pro mnoho lidí překvapivě stal rektor VŠB–TU Ostrava Ivo Vondrák.

Lídr ANO Ivo Vondrák chce přestoupit z univerzity na hejtmanství a za neúspěch ambiciózního hnutí by považoval méně než dvacet krajských zastupitelů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nikdy v politice nepůsobil, dokonce nabídky různých stran a sdružení odmítal. Rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity (VŠB–TU) Ostrava Ivo Vondrák kývl až na nabídku hnutí ANO, a dokonce se stal kandidátem na hejtmana.

„V minulosti jsem odmítl i nabídku na ministra školství. Krajské volby jsou však něco jiného. Region znám a mám ho rád, to bylo rozhodující,“ říká Vondrák.

Kandidoval byste do kraje, pokud by vám nekončilo druhé volební období rektora, po kterém už univerzitu vést nemůžete?
Určitě bych na hejtmana nekandidoval, to přiznávám. Další volby rektora jsou příští rok v říjnu a já opravdu už nemohu kandidovat. V prvním volebním období jsem ještě měl před sebou úkoly a cíle, třeba můj srdeční projekt superpočítačového centra. To se podařilo naplnit. Proto mi má nynější aktivita přijde jako přirozené rozšíření toho, co jsem dělal dosud.

Ivo Vondrák

Lídr ANO Ivo Vondrák chce přestoupit z univerzity na hejtmanství a za neúspěch...

* Narodil se 15. dubna 1959 v Ostravě.

* Vystudoval VŠB–TU v Ostravě, kde v roce 1990 spoluzakládal katedru informatiky.

* Do roku 2002 vedl tuto katedru a v letech 2003–2010 byl děkanem fakulty elektrotechniky a informatiky.

* Vědecky také pracoval v Rakousku a v USA.

* Od roku 2010 je rektorem VŠB–TU.

Předpokládám, že pokud se stanete hejtmanem, z místa rektora odstoupíte hned a nebudete čekat na příští podzim.
Pokud se stanu hejtmanem, tak s funkcí rektora skončím hned. Což by se stalo i v případě jakékoliv uvolněné funkce (politická funkce na plný úvazek – pozn. red.).

Dlouho jste se rozhodoval, zda nabídku hnutí ANO přijmete?
Poměrně dost dlouho, snad v řádu měsíců. Hodně jsem komunikoval i s ostravským primátorem, se kterým máme dost společných názorů, a jeho zkušenosti byly hodně cenné, protože on se dostal do podobné situace. Kampaň je náročná, je to dost radikální zásah do volného času, což doma dosud nenesou dvakrát pozitivně. Nicméně si myslím, že bych měl regionu odevzdat něco dalšího.

Máte nějaký záložní plán, pokud volby nedopadnou, jak si představujete?
Po ukončení funkčního období rektora bych například mohl dělat profesora, je tady už zmiňované superpočítačové centrum, určitě nemám strach, že bych se neuplatnil. Nevstupuji do politiky jako někdo, kdo si chce zajistit živobytí do budoucna. A to se týká i kandidátů hnutí ANO.

To mi vysvětlete...
Vyhovuje mi, že to jsou lidé, kteří se už dokázali profesně prosadit, že to není jen výsledek kariérního postupu v rámci stranických sekretariátů.

Jenže jak se ukázalo po komunálních volbách například v Opavě, Frýdku-Místku nebo v Havířově, odkud hnutí ANO brzy z vedení magistrátů vypadlo, často jde o velmi nestabilní seskupení.
Ale už se to zase dává dohromady. V Opavě vznikla nová místní organizace hnutí se silným předsedou, Frýdek-Místek se také dostává z krize a v Havířově bylo pro naše lidi nepřijatelné, co se na magistrátu dělo.

Předvolební rozhovory MF DNES Ostrava

I vy jste na billboardech společně se šéfem hnutí Andrejem Babišem. Bez něj by to nešlo?
Strategii hnutí respektuji. Musím ale přiznat, že jsou lidé, kteří mi to vyčítají, o tom není sporu. Pravdou také je to, že on je z velké části hnutí ANO, on ho založil, je to značka a spolupráce s ním funguje. Já jsem zase na billboardech s jinými kandidáty.

Jak s Babišem vycházíte, bavili jste se například o Čapím hnízdu nebo o jeho sporech s hejtmanem Novákem?
Nebavil jsem se s ním o tom a počkám až na konečné výsledky šetření, protože do toho nevidím. Nikdo z toho radost nemá, ale myslím, že se to zveličuje. Je proti němu vedena řada útoků. Například zákon, že člen vlády nesmí vlastnit média, nebo omezení v podnikání. Přijde mi nefér, když se přijme zákon proti jedné osobě. Sympatické mi bylo, že řekl, ať si uděláme kampaň podle svého. A zatím to platí.

Kde pro vás leží hranice úspěchu a neúspěchu hnutí ANO v krajských volbách?
Nebudu zastírat, že chceme vyhrát, a to i v tomto levicovém kraji. Průzkumy jsou různé, ale mohli bychom výrazněji uspět, potenciál tady je. Uvidíme, kolik hlasů dohromady získá současná koalice ČSSD s KSČM. Za prohru bych považoval, pokud získáme méně než dvacet zastupitelů (krajské zastupitelstvo tvoří 65 zastupitelů – pozn. red.).

Víte, s kým do případné koalice rozhodně nepůjdete?
Nechtěl jsem si vymezovat žádné podmínky a myslím, že to dodržuji, nicméně je tu uskupení, které mi dost vadí, a to je Úsvit. Myslím, že jejich populismus je už za hranou toho, co považuji v politice za přijatelné. Obdobně to mám s dalšími xenofobními seskupeními.

A co komunisté v koalici s vámi?
Jejich lídr, pan Babka, je pragmatický politik, ale KSČM není moje krevní skupina. V politice však platí nikdy neříkej nikdy.

V rozhovorech s dalšími lídry často zaznívá, že s hnutím ANO mají jistý problém. A hlavně kvůli Babišovi.
Tak to nevím, s kým budou tyto strany sestavovat koalice. My jednáme velmi transparentně. Myslím, že jsem v regionu známý jako člověk, který něco dokázal a něco umí. Komunální politika je jiná než ta vrcholná. Chápu, že z nás mají obavy, jsme opravdu silný hráč. Často na nás útočí lidé, kteří se obávají ztráty mocenských pozic.

Prý ani nemáte krajský program, jen celostátní obecný...
To není pravda. Program máme rozpracovaný velmi detailně, ale vyvěsili jsme klíčové body. Nikdo nečte čtyřicet stránek. Lidé však vědí, co chceme v kraji změnit.

A jak hodnotíte uplynulé čtyři roky v kraji?
Chybí mi z pozice vedení kraje nějaká vize. Je to takové: tam něco přidáme, tam s něčím pomůžeme, ale myslím si, že to je bezkoncepční. Kraj ztrácí image, existují dluhy z pohledu dopravy i životního prostředí, promarnil se rozvoj letiště. Za největší prohru považuji to, že z regionu odcházejí mladí vzdělaní lidé. Kraj je svým genetickým kódem regionem techniků a inženýrů, což se musí udržet. V tom stále spatřuji budoucnost našeho kraje.

Autor:Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Vítkovice mají nezaměnitelný genius loci, říká Ilja Novák

Profesní kariéra animátora Ilji Nováka je z velké části spojena s ostravským...

Svůj vztah k městu líčí v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy režisér a animátor Ilja Novák. Vzpomíná na rodné...

Zloděj vykradl pekařství, chytili jej s pusou od povidel a nechali dokousat

Drnovské koláče vyhrály soutěž Zlatá chuť jižní Moravy.

Hodinu od vloupání zadrželi karvinští policisté sedmatřicetiletého muže, který vykradl tamní pekařství. Na zádech měl...

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Najdete na iDNES.cz